Ruský atentát na Hřiba, Koláře a Novotného? Rusko by ricin nepoužilo, říká profesor

NÁZOR - Šlo o šokující a alarmující zprávu zároveň, tvrdí profesor Mark Galeotti o informaci týdeníku Respekt, že do Prahy přiletěl ruský agent vybavený ricinem, který měl zlikvidovat primátora Zdeňka Hřiba spolu s komunálními politiky Ondřejem Kolářem a Pavlem Novotným. Přední expert na Rusko z Royal United Service Institute v komentáři pro server Moscow Times vyjadřuje vůči takové možnosti skepsi.

Galeotti nepochybuje, že Hřib a Kolář rozzuřili Moskvu svými rozhodnutími přejmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda po zavražděném ruském opozičníkovi Borisi Němcovovi, a odstraněním sochy maršála Koněva, kterého Rusko vnímá jako osvoboditele Prahy v druhé světové válce, ale v České republice je spojován především s potlačením pražského jara.

Tyto kroky vyvolaly zuřivou reakci a dokonce vyšetřování "hanobení symbolů slávy ruské armády", poukazuje odborník. Dodává, že všichni uvedení politici jsou pod policejní ochranou.

Problémy příběhu

"Navzdory všemu je těžké brát příběh jako věrohodný," píše profesor. Upozorňuje, že je založen na jednom anonymním zdroji, nepodpořili jej úřady a místní experti, například Andor Šándor, bývalý šéf vojenské rozvědky, jej naopak zpochybňují, stejně jako Moskva, která pochopitelně vše popírá a mluvčí Kremlu označil zprávu za hoax.

Galeotti upozorňuje na praktické problémy: ricin byl použit k vraždě bulharského disidenta Georgije Makarova v Londýně v roce 1978 a dvojitého agenta CIA Borise Korčaka ve Virginii v roce 1981, ale Rusko jej od té doby nenasadilo, protože jde o látku, která je sice smrtelná, ale dobře odhalitelná v těle.

Rusko i Česká republika měly v inkriminované době uzavřené hranice, a přestože probíhají ojedinělé diplomatické a repatriační lety, jakýkoliv atentátník by byl při příletu a následném odletu ze země jasně viditelný, konstatuje odborník. Podotýká také, že žádná osoba nedokáže sama zabít tři různé politiky, tudíž by taková akce vyžadovala větší počet ruských agentů, jejichž pohyb po Praze v době koronavirové karantény byl s největší pravděpodobností dobře identifikovatelný.

"Co je nejdůležitější, bylo by to zcela mimo ruské praktiky a (šlo by o) masivní eskalaci," deklaruje Galeotti. Nezpochybňuje, že Kreml, který se vidí v existenčním politickém boji proti "panovačnému" Západu, který Rusku údajně upírá právo na místo ve světě, páchá atentáty, ale vyjma Ukrajiny jsou jejich terčem výhradně Rusové.

Čečenský povstalec Zelimchán Jandarbjev byl zlikvidován v roce 2004 v Kataru, agent Alexander Litviněnko otráven poloniem v Londýně v roce 2006, zpravodajec Sergej Skripal se stal terčem předloni v Británii, mnoho čečenských rebelů a jejich sponzorů bylo zastřeleno v Turecku a naposledy byl loni v Berlíně zastřelen gruzínský Čečenec Zalimchán Changošvili, rekapituluje profesor. Zmiňuje Putinovu známou poznámku, že šlo nikoliv o "nepřátele", ale "zrádce", kteří odepřeli loajalitu vůči ruskému státu.

Tři možnosti

Expert tak přichází se třemi vysvětleními, které ovšem považuje za znepokojivé. Za první považuje možnost, že jde o hoax či nedorozumění, jelikož Hřibovi a Kolářovi jsou adresovány i domácí výhrůžky a zpravodajská práce je často spíše o pravděpodobnostech, nikoliv o jistotě, tudíž jinak správné materiály mohly být vyhodnoceny chybně.

Za zarážející v takovém případě odborník považuje to, že nepodložený příběh vycházející z jediného zdroje tolik lidí přijalo za fakt a pochybnosti se nepřipouštějí. "Bude se nepochybně periodicky objevovat, když budou lidé chtít ukázat, že Putinovo Rusko je nekontrolovaný vražedný stroj," píše Galeotti. Dodává, že do velké míry si za to může Kreml sám, protože není možné zabíjet nepřátele, anektovat části sousedních zemí a chovat se jako geopolitický gangster a nemít špatné jméno.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Míra, s jakou je mnoho lidí včetně politiků a jejich poradců ochotno vždy věřit v to nejhorší na adresu Ruska, je nicméně vážný problém, konstatuje profesor. Domnívá se, že stávající geopolitická rivalita díky tomu přerůstá v uzavřený kruh vzájemné paranoii a v takovém prostředí je zlepšení vztahů stále obtížnější.            

Druhá možnost podle odborníka zní, že Kreml skutečně posvětil tuto sérii atentátů, přičemž zahájení vraždění zvolených cizích politiků, především v zemi, jakou je Česká republika, která není mimořádný přítel, ale ani mimořádný nepřítel Ruska, by bylo obrovskou a znepokojivou změnou ruské politiky.  

"Němcovovo náměstí a Koněvova socha zajisté rozzuřily Moskvu, ale neexistuje důkaz, že by byly považovány za závažné hrozby," pokračuje Galeotti. Deklaruje, že pokud by Kreml byl nově ochoten zabíjet kvůli takovému důvodu, pouze z podráždění, bez ohledu na nevyhnutelné dopady, šlo by o děsivou změnu postojů ruské vlády.

Tuto možnost ale profesor nepovažuje za pravděpodobnou, a tak nastiňuje třetí verzi, tedy akci bez posvěcení vyšších míst. Připomíná, že ricin je velmi snadné vyrobit a možnost, že představitel ruského státního aparátu může připravit, případně úspěšně provést takovou akci a uniknout, by byla znepokojivou výpovědí o kontrole Kremlu nad vlastními agenty.

Podle profesora naštěstí neexistují žádné závažné důkazy, který by naznačovaly, že právě nejvíce znepokojivé scénáře je nutné brát vážně. "Na Praze je zjevně cosi, spletité středověké uličky a vystupující věže jejích kostelů, co podporuje fantasii," píše Galeotti. Poukazuje, že v české metropoli měla proběhnout v roce 1991 schůzka atentátníka z 11. září s iráckým diplomatem, která se stala součástí amerického ospravedlnění invaze do Iráku v roce 2003, ale posléze byla vyvrácena.  

Stejně tak se objevovaly zvěsti o tajném setkání právníka Donalda Trumpa Michaela Cohena s ruskými představiteli v Praze před americkými prezidentskými volbami v roce 2016, které zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera rovněž vyvrátila, uvádí odborník. Domnívá se, že aktuální kauza - naštěstí pro všechny zúčastněné - se zkrátka nakonec ukáže ve stejném světle.

Související

Více souvisejících

Rusko Zdeněk Hřib Ondřej Kolář (TOP 09) Pavel Novotný maršál Koněv Osvobození

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy