Válečné zločiny v Sýrii: Asadova armáda a Rusko útočily na nemocnice i školy

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada a spojenecké ruské síly podle dnes publikované zprávy organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) útočily v uplynulém roce v severozápadní Sýrii na nemocnice a školy. Podle AI se tak dopustily válečných zločinů.

Dokument Amnesty International o bezmála 40 stranách uvádí, že mezi květnem 2019 a únorem 2020 podnikla syrská armáda se svými spojenci nejméně 18 takových útoků.

"Důkazy dokládají, že zdokumentované útoky syrských a ruských vládních sil v plném rozsahu znamenaly nesčetné množství závažných porušení mezinárodního humanitárního práva," uvádí zpráva s tím, že jde o válečné zločiny.

Většina z útoků v provinciích Idlib, Hamá a Halab se podle AI stala mezi lednem a únorem letošního roku, při nejnovějším tažení syrské vlády, jehož cílem je dobýt poslední území kontrolované povstalci.

Eskalace bojů přinutila skoro milion lidí opustit domovy. Mnozí pak skončili v přelidněných uprchlických zařízeních u uzavřené turecké hranice.

Od března víceméně platí klid zbraní, statisíce vysídlených lidí ale stále závisí na humanitární pomoci, zatímco opozicí ovládaná oblast se připravuje na epidemii covidu-19.

Autoři studie hovořili se 74 lidmi, včetně očitých svědků útoků, vysídlených osob, místních i zahraničních humanitárních pracovníků a zaměstnanců OSN. Zpráva se také opírá o video a fotodokumentaci, záznamy radiové komunikace a satelitní data. Zastoupení Sýrie a Ruska při OSN podle agentury DPA obvinění nekomentovaly.

Při dvou z 18 útoků na nemocnice a školy byly podle AI použity barelové bomby, které jsou z hlediska mezinárodního práva nelegální. Z těchto útoků AI viní syrskou armádu.

Mezi zdokumentovanými útoky byl ruský nálet u nemocnice v Aríhá v provincii Idlib 29. ledna. Zničeny při něm byly dva obytné domy a o život přišlo 11 civilistů. "Cítil jsem jsem se tak bezmocný. Můj přítel a kolega zemřel, děti a ženy venku křičely (...) byli jsme všichni paralyzováni," uvedl lékař, který útok přežil. Odstranění těl z trosek podle něj trvalo záchranářům další dva dny.

AI také obvinila syrskou armádu z použití zakázané kazetové munice při útoku na školu v Idlibu 25. února. O život tehdy přišli tři lidé.

For more info about their plight - and the Syrian & Russian war crimes that led to almost 1 million civilians having their lives uprooted again this year - see @amnesty's latest report, "Nowhere is safe for us" ? https://t.co/jqH9nh8feZ

— Conor Fortune (@WritesRights) May 11, 2020

Jedna z učitelek AI popsala, jak kazetová bomba zabila jejího studenta. Uvedla, že šlo o kazetovou bombu, jelikož slyšela mnoho menších výbuchů, "jako kdyby šrapnel padal z nebe".

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace země, muselo opustit domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Ruské angažmá v Sýrii amnesty international Sýrie válečné zločiny

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy