Ovzduší se kvůli koronaviru zlepšilo. Experti ale varují před nebezpečnými jevy

Zlepšení kvality ovzduší je patrné po celém světě, a to nejen v Benátkách, kde je kvůli snížení integrované dopravy voda tak čistá, že jsou vidět ryby plavající u dna. Třeba lidé ze severní Indie spatřili po 30 letech Himaláje. Odborníci však varují, že více slunečního světla může přinést teplejší počasí a devastující monzuny.

Omezení výroby a cestování způsobilo, že se ve městech po celém světě znečištění snížilo až o 60 %. Bojovníci za ekologii jásají, ale podle odborníku by právě tento jev mohl přinést také jeden velký problém. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Sluneční paprsky se odrážely od „oparu“ vzniklého v důsledku znečištění, ale díky uzavření „opar“ zmizel a zbyly jen nepatrné aerosoly. Ačkoliv je aerosol také schopný odrazit sluneční paprsky, na rozdíl od oxidu uhličitého vydrží v atmosféře pouze dva týdny, což podle klimatoložky Laury Wilcoxové pocítíme právě na teplotě. „S menším množstvím aerosolu v atmosféře bude více slunečních paprsků dopadat na zemský povrch, a tím potenciálně vzroste povrchová teplota v regionech, které obvykle vykazují velkou míru znečištění,“ uvedla.

Wilcoxová a její kolegové provedli počítačovou simulaci, která pracovala s extrémními scénáři. Vědci předpověděli, že v roce 2050 může být teplota v nejteplejším dni v roce až o 4 °C vyšší než v současné době, a to v důsledku čistějšího ovzduší. Výzkum provedený vědci v Anglii předpovídá, že současné zvýšení kvality ovzduší v Asii povede k silnějším tropickým monzunům, právě díky zvýšení teploty povrchu Země.

Obvykle je před začátkem monzunu možné pozorovat vysoké teploty a vysoké hladiny aerosolu a podle Wilcoxové se absence aerosolu může podílet na intenzivnějším monzunu. Během čtyř týdnů má v Indii vypuknout monzunová sezóna a odborníci jsou v pohotovosti. „Během následujících týdnů budeme Indii bedlivě sledovat,“ uvedla Wilcoxová.

I když by více slunečních paprsků odrážejících se od povrchu mohlo přinést nebezpečné jevy, atmosférický odborník Richard Allan varuje před emisemi skleníkových plynů, které povedou k trvalejším nárustům teploty, které způsobí vážnější dopady na celý ekosystém.

Související

Ilustrační fotografie.

Novoroční rachejtle a dopad na životní prostředí: Meteorologové uvolnili data

Petardy, rachejtle a domácí ohňostroje, které lidé odpalují s příchodem Nového roku, jsou ve větších městech často příčinou extrémního znečištění ovzduší. Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci Nového roku bývají na městských stanicích nejvyššími z celého roku, řekl ČTK vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Uhlí, ilustrační fotografie.

Na 40 států se v Glasgow zavázalo urychlit odklon od uhlík čistým zdrojům

Na 40 zemí se dnes na konferenci OSN o změnách klimatu COP26 zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. Země také uvedly, že nebudou investovat do uhelných elektráren doma ani v zahraničí.

Více souvisejících

Znečištění Klimatické změny věda Počasí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 51 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy