Žádné propouštění. Řada moravskoslezských firem naopak shání lidi

  16:56
Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji roste, přesto některé firmy stále hledají nové zaměstnance. Kvůli koronaviru chybí dělníci ve stavebnictví, jiné podniky pandemii uzpůsobily nábory.
Ilustrační snímek

Mezi nejvíce poptávané profese patří svářeči. ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Počet nezaměstnaných v regionu na konci dubna překročil čtyřicet tisíc, počet volných pracovních míst zůstává zhruba stejný – mírně přes patnáct tisíc. Mezi odboráři některých společností panují obavy z hromadného propouštění, jiné firmy ale stále hledají nové zaměstnance.

Kvůli nákaze koronavirem schází třeba dělníci ve stavebních firmách. Ty totiž často spoléhaly na zahraniční dělníky, kteří ale kvůli karanténě zůstali ve svých domovech a nepřijeli.

„Mezi nejčastěji poptávané profese patří například zedníci, dlaždiči, montéři suchých staveb, dělníci v oblasti výstavby budov, ale i řidiči, seřizovači, svářeči, nástrojaři a montážní dělníci,“ přiblížil za okres Frýdek-Místek ředitel tamního úřadu práce Vladimír Patáčik.

Frýdecko-místecký okres má nezaměstnanost 3,3 procenta, o desetinu nižší, než je celostátní průměr. Celkem je v kraji bez práce rovných pět procent lidí.

Plány na zdvojnásobení počtu zaměstnanců oznámila už v únoru společnost Vagonka Ostrava, která chce během několika let navýšit jejich počet z nynějších 450 na 900. Firma hledá jak dělníky, tak technickohospodářské pracovníky.

„Náš plán stále platí, nábor pokračuje, daří se nám získávat nové zaměstnance,“ řekl generální ředitel Vagonky Martin Bednarz. „Do konce letošního roku chceme nabrat ještě 250 lidí, pro příští rok plánujeme přijmout 170 pracovníků.“

A zaměstnance poptává i společnost Vítkovice Steel, sídlící ve stejném areálu. „Aktuálně potřebujeme hlavně jeřábníky, paliče a vazače. Zaměstnance stále hledáme, v minulých týdnech personalisté vybrali třicet nových pracovníků,“ uvedla mluvčí firmy Vítkovice Steel Jana Dronská.

Pomohly prvky umělé inteligence

Nábor společnost nezastavila ani v době koronavirové krize, jen mu uzpůsobila podmínky. „Nechtěli jsme během nouzového stavu a omezení osobních kontaktů úplně zastavit nábor nových zaměstnanců, proto jsme začali využívat ve velké míře různé formy online komunikace a nově také prvky umělé inteligence v podobě chatbota,“ vysvětlila personální ředitelka Kateřina Nogolová.

Firmy v kraji ale nehledají jen zaměstnance do dělnických profesí, schází jim například také lidé do obchodních týmů. U těch je většinou vyžadována dobrá znalost cizích jazyků, převážně angličtiny.

„V našich firmách potřebujeme posílit obchodní úseky. Sehnat v Moravskoslezském kraji dobré obchodníky je těžké,“ popsal situaci Rudolf Bochenek, majitel a statutární ředitel skupiny BR Group. „Schopný obchodník musí být výřečný, přesvědčivý. Lidé v tomto kraji umí spíše vzít za práci než mluvit. Musíme však nejen kvalitně vyrobit, ale i kvalitně prodat.“

Cizí jazyky jsou nutnost

Skupina BR Group vlastní například společnost Lanex v Bolaticích, vyvážející své výrobky do mnoha desítek zemí světa. Proto po svých zaměstnancích v obchodním úseku požadují znalost cizích jazyků.

„Bohužel teď nemáme prostor na zaučování čerstvých absolventů. S možnými adepty komunikujeme hodně také přes sociální sítě, spolupracujeme i s pracovními agenturami, ale nemáme v tomto směru nejlepší zkušenosti,“ předestřel potíže s hledáním zkušených zaměstnanců obchodní ředitel Lanexu Daniel Rucký.

Lidi jak do výroby, tak například technology shání v opavské farmaceutické společnosti Teva. „Zaměstnance poptáváme dlouhodobě. Hledali jsme je před současnou krizí, ale i nyní,“ sdělil Radovan Toman, generální ředitel společnosti Teva Czech Industries. „Jde o desítky lidí. Nábor si zajišťujeme sami, využíváme i agentury.“