Stížnost na bezdoplatkovou zónu v Ústí nad Labem se vrací na krajský soud

  19:06
Krajskému soudu v Ústí nad Labem se po dvou letech vrací na stůl návrh romské rodiny na zrušení tzv. bezdoplatkových zón ve městě.

Jedna z rodin, která v ubytovně bydlela, zažalovala krajské město. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nejvyšší správní soud (NSS), na který se rodina obrátila s kasační stížností, totiž nyní zrušil jeho dřívější usnesení o odmítnutí návrhu a věc mu vrátil.

Rodina žila na ubytovně v Klíšské ulici, kterou se však její provozovatelka rozhodla, stejně jako ubytovnu v Purkyňově ulici, k poslednímu červnu 2018 uzavřít, a nájemníkům proto neprodloužila smlouvy.

Na soud se zmíněná rodina obrátila s tím, že jí nebyla obnovena nájemní smlouva právě kvůli magistrátem vyhlášeným bezdoplatkovým zónám. Doslova uvedli, že se kvůli tomu „dostali do situace, v níž jim bezprostředně hrozí bezdomovectví a extrémní chudoba“. Radnice proto ve sporu vystupuje jako odpůrce.

Krajský soud návrh odmítl pro nedostatek takzvané aktivní procesní legitimace, tedy proto, že k jeho podání nebyli navrhovatelé oprávněni, neboť vyhlášené opatření se nijak nemohlo dotknout jejich práv.

Soud zmínil, že v Ústí nad Labem nemají trvalý pobyt. Dále například dodal, že pokud jim pronajímatelka odmítla prodloužit smlouvu, není za to odpovědný magistrát. A doplnil také, že opatření dopadá na nové nájemníky, nikoliv na ty stávající.

„NSS ovšem dospěl k závěru, že ve věci s ohledem na okolnosti případu myslitelné dotčení na právech navrhovatelů existuje, a tím zavázal krajský soud pro další řízení,“ sdělil dnes MF DNES předseda senátu NSS Jaroslav Vlašín.

„Uvedeným rozhodnutím NSS ovšem není nikterak předznamenáno, zda budou navrhovatelé se svým návrhem úspěšní, znamená to jen tolik, že se jím nyní krajský soud bude muset věcně zabývat,“ doplnil Vlašín. 

Ve zrušených ubytovnách nyní vznikají nové byty

Rodina pochází z České Lípy, kde má trvalý pobyt a kam se také po ztrátě bydlení nastěhovala do bytu k příbuzným. Potom vystřídala několik azylových domů.

„Zde ale nemohou žít normální život, jsou stále pod dozorem sociálních pracovníků. Uzavření ubytoven znamenalo katastrofu pro mnoho rodin,“ řekl Miroslav Brož, mluvčí sdružení Konexe, které rodině pomáhá.

Někdejší provozovatelka ubytoven Lea Anderlová v minulosti uvedla, že je uzavřela ze zdravotních důvodů, nikoli kvůli vyhlášení bezdoplatkových zón. To samé dnes zopakovala. Ve zrušených ubytovnách nyní vznikají nové byty.

1. března 2019

Romové původně podali ke krajskému soudu návrh, v němž se vedle zrušení zmíněného opatření domáhali také uznání, že město pochybilo, když jim nezajistilo náhradní bydlení. Krajský soud však tyto dvě věci rozdělil do dvou samostatných případů.

Žalobu ohledně bydlení už také odmítl. I proti tomuto usnesení se navrhovatelé brání kasační stížností. O ní však NSS zatím nerozhodl.

Téma bezdoplatkových zón, které města dle svých argumentů vyhlašují kvůli zamezení přívalu nepřizpůsobivých lidí, se stalo hodně diskutovaným. U Ústavního soudu leží už dva roky návrh na jejich zrušení, který podala skupina senátorů.