úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Klára Vytisková s rodinou
© Zdroj: archiv KV



Podnikavky na mateřské: Klára Vytisková

ČR: Česká Amy Winehouse, tak se o Kláře Vytiskové mluvilo v době, kdy svou nezaměnitelnou barvou hlasu a extravagantním projevem kralovala kapele Toxique. Dnes je z osobité zpěvačky a držitelky Ceny Anděl za rok 2015 maminka dvou dcer, která rekapituluje své další životní období novou, druhou sólovou deskou. Cítí se být dospělejší, vyzrálejší, přemýšlí nahlas o sobě a různých podobách lásky a učí se mít ráda sebe samotnou tady a teď. Současná situace ale muzikantům vůbec nepřeje. Jak zamávala s jejími pracovními plány a neohrozila nějak její životní rovnováhu? 

Autor článku: 
Irena Koušková

S novou deskou „Love is Gold“ jste měla určitě v plánu jet také koncertní turné. Přesunula jste se plně do online světa? Jak nucenou izolaci snášíte? Máte recept na to, jak z ní vykřesat něco dobrého?

Snáším to dobře, jsem ráda se svými dětmi a manželem, užíváme si, že můžeme být takhle intenzivně spolu. Samozřejmě nás to zasáhlo po finanční stránce, oba jsme s manželem muzikanti a na koncertech z velké části stojí náš příjem, zároveň nás to nutí hledat jiné cesty. Manžel je i skvělý studiový bubeník, takže si doma zařizuje studio a může točit z domova. Já píšu nové písničky, natočili jsme teď live stream pro Vogue a řeší se další možnosti, jak dostat hudbu online k lidem. Je to svým způsobem výzva.

 

Mimořádnost situace v čase koronaviru vedla u řady z nás k přehodnocení některých životních hodnot. Je to tak, že krize přinášejí nové šance? 

Je to situace, která nás nutí přemýšlet, možná přehodnocovat, měnit a vybočovat ze zajetých kolejí. Naše zahlcená mysl má prostor na trochu jiné myšlenky, máme šanci  zpomalit…z toho může vzniknout něco inspirujícího. Já už mám třeba dvě nové písničky.

 

Posloucháte vůbec Amy Winehouse nebo Christinu Aguileru, k nimž vás jedno období přirovnávali? Jak se od té doby změnil váš hudební projev?  

Christina Aguilera snad ne :)) Poslouchala jsem ji, ale co se týká přirovnávání, slýchala jsem Amy, Gwen Stefani nebo Lady Gaga… Myslím, že jsem se od dob Toxique posunula jinam. Vzhledem k tomu, že mě s mojí první sólovkou Home hodně ovlivnila Patty Smith, je ten posun zřejmý. 

 

Jak vlastně přeložit název desky Love is Gold co nejpřiléhavěji? Co na ní akcentujete oproti předešlému albu Home? Stále se držíte angličtiny?

Překládám to jako „láska je poklad“. Celá nová deska akcentuje život jednotlivce, který se obrací sám do sebe a snaží se žít sám se sebou spokojeně, je to láska, kterou obracíme na sebe, je to láska k tomu, co děláme, k naší práci… Home byla hodně o rodině, vesnici…

 

Prošla jste dlouhou cestu, kterou lemuje rozpad Toxique, nový projekt Klara, porotcování hudební soutěže, přestěhování na venkov, rodina. Nestýská se vám někdy po dobách největší popularity, respektive chtěla byste se vrátit do stejného pracovního tempa, v němž jste žila v období Toxique? Jaké jsou nyní vaše profesní ambice?

Řekla bych, že mám pořád stejné pracovní nasazení. Složit a nahrát desku – to byly dva roky poměrně intenzivní práce. Myslím, že jako máma mám samozřejmě méně času, ale když si ho najdu, pracuju výrazně intenzivněji než kdy před tím. Je pravda, že jsem ořezala mnoho VIP večírků, odkud jsou výstupy do médií, ale z velké části mě to nenaplňuje a já zkrátka ráda dělám to, co mě baví, a hodně si vybírám. Ambice mám snad jen takové, abych pořád milovala svoji práci a měla inspiraci, na kterou si vlastně díky dětem nemůžu stěžovat, dávají mi jí mraky. A bydlím sice na vsi, ale půl hodiny od centra Prahy, takže město si nadávkuju tak, jak je třeba, je to pro mě ideál.
 

Dá se u vás vůbec uspokojivě kloubit práce a rodina?

Dá, ale je to samozřejmě náročný time management. Máme s manželem sdílený google kalendář a aktivity si dáváme do prázdných políček. Ten druhý je s dětmi, takže kdo první zaplní volné pole v kalendáři, je to jeho pracovní čas… Když jsou hraní venku, bereme často děti s sebou. 

 

Jak prožíváte současná omezující opatření doma s dětmi? Chodí už starší dcera do školy? Co děláte, aby se děti doma nenudily?

Emilka do školy ještě nechodí. Užíváme si to, nepotřebujeme úplně nalajnovaný program, pořád máme nějakou akci, pečeme muffiny, stavíme lego, modelínu, holky se mnou třídí oblečení, hrajeme si na baletky, princezny…, já jsme královna většinou:) Máme dům se zahradou, teče nám tu potok…, v téhle době je zahrada poklad.

 

Vystudovala jste zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Váš tatínek Vladimír Vytiska je muzikant. Jak jste s hudbou začínala? Chodila jste do lidušky? 

Na housle, devět let, pak čtyři roky na saxofon, pak piano.

 

Váš manžel Roman Vícha je také muzikant, bubeník. Vedete k muzice také svoje dcery?

Hodně doma posloucháme hudbu, každé ráno většinou zapínáme gramofon a jedeme elpíčka. Holky milujou tanec, ostatně jako všechny děti. Řekla bych, že děti přirozeně na hudbu reagujou tancem už od miminka. Nemáme ambice, naše holky jsou malé, spíš se snažíme zatím jen pozorovat, co je baví a v tom je maximálně podpořit.

 

Je pro vás zkušenost mateřství spíše omezující nebo inspirující? Co jste se díky mateřství o sobě dozvěděla?

Inspirující! Jednoznačně, moje dcery jsou moje múzy, díky každé z nich se dozvídám něco jiného. Děti jsou fantastické zrcadlo, jen to musíte přijmout, uvědomit si, že se učíte, posouváte navzájem.

 

Potkala vás během mateřské profesní krize? Neuvažovala jste o tom, že třeba skončíte s muzikou a budete se živit jinak? Pakliže ano, co vás přivedlo zpět? Jak se udržujete ve své branži „in“?  

Během ne, spíš před, mateřství mě vlastně usvědčilo v tom, že miluju to, co dělám, že miluju být na volné noze, ale zároveň vím, že kdykoliv mě to přestane bavit, můžu zkusit něco jiného. Muzikou se živím. A neustále „in“ mi přijde všechno, co je autentické a pravdivé.

 

Ve videoklipech sdílíte i své intimní chvilky s rodinou. Nebojíte se o své soukromí? 

Písničky na desce Home jsou všechny o mé rodině. Oni mi dali inspiraci k tomu, abych tu desku napsala, a proto jsem si neuměla představit, že do klipu s tak intimní tematikou obsadím herce. Teď jsou ale témata jiná.

 

Jste pověstná svými extravagantními outfity, nápadným líčením a vůbec kladete důraz na celkovou image. Změnil se nějak váš styl? Sympatizujete s konceptem udržitelné módy? Kde nakupujete oblečení?

Změnil se výrazně, oblékám se jinak, mám ráda výrazné kusy oblečení, ale kombinuju je s jednoduššími, líčím se mnohem méně, jdu více po své podstatě. Miluju módu, udržitelnost je pro mě zásadní, i téma recyklace a vracení věcí do oběhu. Mám ráda kvalitní džínovinu, věci, které vydrží, tady mi vyhovuje třeba Levi´s, značka prověřená časem. Stále nakupuju věci v bazarech a sekáčích a miluju klasická trika z fantastických materiálů od českých návrhářů.

 

Žijete v Úněticích, kousek od Prahy, kde jste i vyrůstala. Jsme z Místní kultury, sledujete místní kulturní život? Podílíte se na něm nějak?

Ano, určitě. Únětice jsou v tomhle ohledu hodně aktivní, děje se tu toho mnoho už od mého dětství. Často se zde pořádají koncerty, buduje se aktuálně komunitní hřiště, je toho mnoho, což je skvělé.

 

Vaše nová deska je venku. Víte už, jaké téma rozpracujete na té další?

Nikdy nevím, kam mě to povede, řekla bych, že pro mé psaní písniček bude hodně směrodatné tohle zvláštní období…

 

www.klaravytiskova.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024