Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Zoolog: Kůrovci se z hald dřeva prokousávají ven a hledají zelené smrky

i Kůrovcem napadené dřevo v tomto stavu je možné vidět na haldách v lesích na Jihlavsku. Foto: Facebook Pavla Bezděčky
i Kůrovcem napadené dřevo v tomto stavu je možné vidět na haldách v lesích na Jihlavsku. Foto: Facebook Pavla Bezděčky

23.5.2020 Aktuality/Komentáře (3), autor:
Pavel Bajer

Kůrovcová kalamita spojená s opatřeními proti šíření koronaviru dusí Vysočinu. Lesníci napadené stromy kácejí, jenže kvůli jejich množství mají problémy s prodejem dřeva. 
A tak nezpracované kůrovcové dřevo leží na haldách v lesích. Velká část dřeva není proti kůrovci ani ošetřená. 
„V těchto dnech, jakmile zasvítí sluníčko, se lýkožrouti vykousávají ven a hledají dosud zelené smrky. U některých skládek dřeva je jich vzduch prostě plný,“ napsal minulý týden na Facebooku zoolog Muzea Vysočiny v Jihlavě Pavel Bezděčka. 
Podle jednatele jihlavské Správy městských lesů (SML) Václava Kodeta provádí SML ošetřování hald kůrovcového dřeva až v současné době. 
„Od podzimu nemuselo být dřevo proti kůrovci ošetřované. K tomu dochází před prvním rojením kůrovce,“ sdělil. 


Dřevo se v lesích hromadí také kvůli tomu, že dřevozpracující firmy nemají na zpracování masivního přírůstku dřeva kapacity. Nejvýznamnějším zpracovatelem dřeva na Vysočině je jihlavský Kronospan. 
Podle jednatelů podniku Sylvy Krechlerové a Martina Dvořáčka vzrostla v důsledku kůrovcové kalamity ve vysočinských lesích roční těžba dřeva z 1,5 milionu na více než 4,5 milionu kubíků kůrovcového dřeva. 
„Dřevařské firmy nejsou schopny tak rychlý nárůst těžby zpracovat, a tak část kůrovcového dřeva zůstává v lese. V Kronospanu Jihlava přijmeme milion kubíků kůrovcového dřeva z Vysočiny ročně,“ podotkli jednatelé.  
Vyloučili, že by se kůrovec mohl šířit z jejich podniku s tím, že společnost dřevo ihned zpracovává ve výrobě. Říkají, že po dodavatelích požadují, aby dodávané dřevo bylo náležitě ošetřeno.
„Dříví se odkorní a dále zpracuje do formy třísky, která je dále vysoušena vysokou teplotou, zde se zničí všichni případní škůdci. Přebytečná kůra se spálí v kotlích na biomasu,“ popsali výrobní proces. 
Kronospan odhaduje, že se ve vysočinských lesích nachází jeden až jeden a půl milionu metrů dříví připraveného k expedici. To je podle nich ve vlastnictví státu a soukromých subjektů. 
„Toto považujeme za potenciální riziko pro šíření kůrovce,“ upozornili Krechlerová a Dvořáček. 


Část lesů v kraji vlastní státní podnik Lesy ČR. Podle mluvčí podniku Evy Jouklové je Vysočina v posledních třech letech centrem kůrovcové kalamity. Uvedla, že v regionu během krátké doby odumřela podstatná část lesů. 
„V lesích se tedy těží, dříví asanuje, a buď z lesa odváží, nebo se skládkuje, což je běžné. Dříví je ošetřené, brouk už z něj nevylétne. Lesní sklady dříví najdete dnes vlastně ve všech regionech,“ řekla k lesům pod správou společnosti mluvčí. 
Za nejvíce postižená místa v regionu označila Telčsko, Ledečsko a Třebíčsko. „Na řadě míst již veškeré smrky odumřely, takže se postupně vytěží i souše a plochy obnovíme,“ nastínila další postup Jouklová. 
Větší množství lesů na Jihlavsku spadá pod jihlavskou SML. Podle jednatele SML Václava Kodeta má firma na skládkách necelá čtyři procenta vytěženého dřeva, což činí 12,5 tisíce metrů krychlových dřeva. 
„Největší haldy dřeva i v blízkosti našich lesů, nebo i na našich pozemcích jsou totiž jiného velkého vlastníka,“ přiblížil jednatel SML. 
Jako největší problém pro firmu vidí snižující se cenu dříví a s tím spojený negativní dopad do ekonomiky SML. 

 

Kraj: haldy kůrovcového dřeva jsou a budou realitou
Co dělat s haldami dřeva napadeného kůrovcem, se JL zeptaly Jiřího Bartoše, vedoucího krajského oddělení lesního hospodářství a myslivosti. 
Podle něho je tento stav nutné brát nyní i v nejbližších letech jako nutnou realitu. 


„Vlastníci lesů mají povinnost kůrovcem napadené stromy těžit a dále s touto dřevní hmotou příslušným způsobem nakládat. Ze strany krajského úřadu to tedy samo o sobě není důvod k nějakým aktivním krokům,“ sdělil. 
Bartoš především apeluje na veřejnost. „Zákaz vstupu do lesů, kde probíhá těžba, manipulace nebo doprava dříví, tak jak říká přímo zákon o lesích, je dobře nebrat na lehkou váhu. Jde o bezpečnost návštěvníků lesa,“ poznamenal. 
Dle něho je pohyb na haldách dřeva nebezpečný. Případné uklouznutí na kládě nebo špalku by mohlo mít dle něho pro hazardéra hrozivé následky.
Upozornil, že každý se podle zákona v lesích pohybuje na vlastní nebezpečí.


Podle Bartoše není rozumné vstupovat ani do míst, kde byly ponechané stojící suché stromy. Upozornil, že ponechat tyto stromy bez pokácení je v současné době možné. 
To však s sebou přináší vysoké riziko pro osoby vstupující do tohoto nebezpečného prostoru. 
„Proto apelujeme na všechny návštěvníky lesa, aby do těchto prostor nevstupovali, aby se jim vyhnuli,“ dodal Bartoš. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Odkud k nám ten prevít přišel, připadá mi to jako s tou mandelinkou bramborovou svého času. Pamětníci si dobře pamatují a máme ji zde dodnes. A jak to bude s kůrovcem? Až sežere smrky, tak se dá do čeho? Zůstane zde jako ta mandelinka?
Strejček Nimra | 2020-05-23 13:33:03 | Reagovat
.......jak říkal doktor z vesničky.....jdi s tou chemií do haj.....          ..........pokud bude sucho  trvat, tak smrková  monokultura tady stejně padne..........jen při-otrávíte vše další okolo.......včetně lidí........

citlivý a rozumný přístup: 

Co vznikne na ploše vykáceného lesa? Zčásti ji podnikatel zalesní melioračními dřevinami (jedle, buk apod.), k Vysočině historicky jedlo-bukové lesy patří. Část lesa ponechá přírodní obnově, bez sázení, náletem pionýrských dřevin (např. bříza, jeřáb). V příštích dekádách by tyto dřeviny měl nahradit vysoký les pralesního typu. „K této přírodě blízké obnově jsme směřovali již před příchodem kalamity prosvětlováním lesa, tento postup dává lesu možnost stát se různorodým jak druhem, tak věkem stromů. Takovýto les sice není hospodářsky nejzajímavější, ale je silně stabilní,“ uzavírá Vlastimil Zelený.

https://vysocina-news.cz/v-brtnici-predbehli-kurovce-pokaceli-drevo-jeste-pred-napadenim/
km | 2020-05-23 18:49:49 | Reagovat
Lýkožrout severský je invazní druh kůrovce z tajgy aod Švédska po Sibiř. Napadá hlavně i jemně oslabené smrky. Jelikož jsou nedostatkem vláhy smrky oslsabené, tak se mu tu nadmíru daří po boku tuzemského lýkožrouta smrkového.Lýkožrout severský na ležící lapáky nenalétá, více ho lákají stojící stromy. Hlavním škůdcem lesů není lýkožrout, ale změna klimatu.

Jak vysychá Jihlavsko:
https://www.intersucho.cz/cz/sucho-v-okresech/?region=jihlava

Prognóza pro ČR na dva měsíce:
https://www.intersucho.cz/cz/predpoved/?prognosisid=4
 
blade | 2020-05-24 08:54:18 | Reagovat
Reklama
23.03.2024 AktualityLidé na Jihlavsku ztrácí klíče. Po zimě jsou mezi nálezy i brusle

V katastru všech pěti měst na Jihlavsku lidé stále ztrácí věci. Vyplývá to z analýzy dat ztrát a nálezů jednotlivých radnic napříč okresem. Koho by ale napadlo, když něco ztraceného ...

Komentáře (0)
24.03.2024 AktualityPohled na březnové nebe

Vnitřní částí Sluneční soustavy právě teď prolétává kometa s označením 12P/Pons-Brooks, jejíž jasnost roste natolik, že se dostává na hranici viditelnosti pouhým okem. Podobnou příležitost ...

Komentáře (0)
23.03.2024 AktualityModeláři na Štítu vystavili kvalitu a připomněli letce Jana Douchu

Stovky plastikových modelů obdivovali v sobotu návštěvníci ve společenském sále DKO Jihlava při 49. ročníku soutěže O štít města Jihlavy a 15. ročníku Kit Show. Podle organizátorů ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityNemocniční dialýza slaví výročí, jede nonstop už od roku 1994

Dialyzační středisko třebíčské nemocnice funguje již třicátým rokem. V roce 1994 disponovalo šesti lůžky a šesti dialyzačními monitory a mělo v péči asi 30 pacientů. S rozvojem a ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityDemolici mostu na dálnici bude předcházet rozlučka místních obyvatel

Pokud se přes nadcházející víkend chystáte cestovat po dálnici D1 na Vysočině, tak zbystřete. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž právě o posledním víkendu před Velikonocemi spustí ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityFoerster a badatel Vilímek připomenou české mučedníky

Happening Pamatuj připomene v Jihlavě opět po roce největší hromadnou vraždu 3.792 českých židovských spoluobčanů v dějinách. Odehrála se v plynových komorách koncentračního tábora ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityNárodní dům bude patřit loutkářům

Třebíčské loutkářské jaro se uskuteční v Národním domě na Karlově náměstí o víkendu 23. a 24. března. Jedná se o 56. ročník krajské přehlídky amatérských loutkářských souborů. ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityParkovací pruhy v Jihlavě rozšíří o další

Už v nejbližších dnech by se mohl začít rozšiřovat nový systém parkování v Jihlavě. Město avizovalo, že během letošního jara se nové parkování rozšíří do oblastí 51 Fibichova, ...

Komentáře (2)
22.03.2024 AktualityZahrádkáři mohou své město požádat o kompostéry

Chcete kompostovat odpad z vaší zahrádky, ale nemáte v čem? Pokud si v nejbližší době nehodláte pořídit kompostér z vlastní kapsy, můžete zvolit variantu nabídky vaší obce. V Brtnici ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityDo října uzavřou Hybráleckou

Od pondělí 25. března začne plánovaná rekonstrukce Hybrálecké ulice v Jihlavě. Informovalo o tom město v tiskové zprávě. Podle zprávy bude ulice po dobu stavebních prací uzavřena. ...

Komentáře (0)
21.03.2024 AktualityNa Vysočině loni přibylo 3183 obyvatel, způsobilo to pouze stěhování

Na Vysočině loni přibylo 3183 obyvatel, protože se tam přistěhovalo víc lidí, než jich odešlo žít jinam. Narozených dětí bylo o 990 méně než lidí, kteří v minulém roce zemřeli. Na ...

Komentáře (0)
21.03.2024 AktualitySmrčenský potok je jako delta Dunaje v malém

Novou Naučnou stezku u Borovinky otevřel ve čtvrtek odpoledne osadní výbor městské části Staré Hory. Asi tři desítky účastníků akce oslovili předseda osadního výboru Radek Zvolánek ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net