Domů     Osmany od Vídně odrazí až okřídlení husaři
Osmany od Vídně odrazí až okřídlení husaři
26.5.2020

Vídeň, srdce Svaté říše římské, se v létě roku 1683 dostává do obležení Osmanů. „Přijměte islám a žijte v míru pod sultánem,“ nabízí osmanský velkovezír Mustafa veliteli vídeňské posádky.

Ačkoliv má rakouský velitel k dispozici jen zlomek stotisícové armády nepřítele, potupnou nabídku nepřijímá! Rozhořčený Mustafa si tak bude muset urvat město násilím… 

Vůdčí osobnost závěrečné fáze snah Osmanské říše rozšířit svůj vliv ve střední a východní Evropě se jmenuje Kara Mustafa (1634–1683). Narodí se roku 1634 v tureckém městě Merzifon.

V mládí projde výchovou u urozené osmanské rodiny Köprülü a dokonce se do ní přižení. Od té chvíle zažívá prudký vzestup.

Postupně vykonává funkce guvernéra města Silistry na severovýchodě dnešního Bulharska, později zástupce velkovezíra a roku 1663 se stane vezírem. Kara Mustafa, okázalý a ambiciózní, snil o velkém bohatství a moci,“ informuje nás publicista John E. Findling (*1941).

Největší příležitost se mu však naskytne až roku 1676. Velkovezír, tedy jakýsi nejvyšší ministr a poradce sultána, umírá a na jeho místo nemůže nastoupit nikdo jiný, než právě Mustafa. 

Kara Mustafa vedl několik úspěšných kampaní na Ukrajinu, v Rakousku ale narazil.
Kara Mustafa vedl několik úspěšných kampaní na Ukrajinu, v Rakousku ale narazil.

Spolčí se s Uhrami 

Nový velkovezír prahne po válce. Za severní hranicí Osmanské říše svádí boje s Rusy i Poláky, přičemž na polském králi Janovi III. Sobieském (1629–1696) získá Podolí, území na části dnešní Ukrajiny. Všechno to válčení však těžce zatěžuje státní pokladnu.

Situaci neulehčuje ani Mustafa, který si moc upevňuje korumpováním a úplatkářstvím. Vidina na vyrovnání státní kasy přichází vzápětí.

Uherský vůdce protestantů Imrich Tököli (1657–1705) se vzbouří proti snaze Habsburků zavést do Uher protireformační pořádky a začne se poohlížet po spojenci.

Jeho volání vyslyší právě Mustafa. „Ačkoliv byl otevřeně protikřesťanský, rozhodl se uherským rebelům pomoci a vést proti Vídni Svatou válku,“ vysvětluje Findling. 

Den D. Pokud by roku 1683 Vídeň padla, evropské dějiny mohly vypadat velice jinak.
Den D. Pokud by roku 1683 Vídeň padla, evropské dějiny mohly vypadat velice jinak.

Troufalý tah k Vídni 

Mustafa spolu se sultánem Mehmedem IV. (1642–1693) ustanoví Tököliho hornouherským králem a ze země udělají vazalský stát Osmanské říše. Aby si zajistili, že Tököliho nikdo nesvrhne, mají v plánu do Evropy poslat vojáky.

Do jejich čela se nepostaví nikdo jiný než sám bojelačný Mustafa. Na uherském dvoře se Osmané spojí s vojskem Tököliho a spolu vykročí směrem k Vídni.

Na protestantsko-muslimskou armádu čítající asi 140 000 zbrojnošů – některé zdroje hovoří až o 300 tisících – město rozhodně není připraveno. „Jednalo se o největší mobilizaci osmanské vojenské síly v 17. století,“ doplňuje irský historik Cathal J. Nolan (*1956).

Mustafa má přitom jasný plán – nezdržovat se dobýváním pevnůstek po cestě, ale udeřit přímo na centrum. Počítá s tím, že jakmile padne Vídeň, zbytek země mu sám spadne do klína. 

Polský král Jan III. Sobieski prosluje jako jeden z nejschopnějších turkobijců.
Polský král Jan III. Sobieski prosluje jako jeden z nejschopnějších turkobijců.

Nechce se dělit o kořist 

Píše se právě 13. červenec 1683, když se před Vídní rozprostřou první osmanské pluky. Jakmile dorazí i Mustafa, zjišťuje, že císař Leopold I. (1640–1705) již z města před pár dny prchnul. To ale jeho plány nijak nemění.

Raději by město získal bez boje – ne že by mu bylo líto zmařených životů, ale pokud by jeho muži museli o město bojovat, byl by velkovezír nucen se s nimi dělit o kořist.

Velitel městské posádky Ernst von Starhemberg (1638–1701) má sice jenom asi 15 tisíc mužů, ale Mustafovu nabídku ke složení zbraní rezolutně odmítá! Na to velkovezír reaguje útokem. Osmanští dělostřelci pálí bez ustání do městských hradeb.

Jediné štěstí pro Vídeňské je, že nepřátelé s sebou nemají žádné velké obléhací stroje. Městské hradby přesto nemohou palbě odolávat věčně a Mustafa nikam nespěchá. Hraje se o čas. Přijde někdo na pomoc? 

Husarští jezdci měli ke koňskému sedlu či zádům brnění připevněná působivá křídla.
Husarští jezdci měli ke koňskému sedlu či zádům brnění připevněná působivá křídla.

Za selhání zaplatí 

Ostřelování trvá celé dva měsíce. Až polský král Jan III. Sobieski uzná, že ztratit Vídeň by znamenalo ohrožení i pro okolní země. Ve spěchu proto sestaví armádu čítající 90 000 mužů a na arabského nepřítele zaútočí.

K Vídni dorazí 12. září a Mustafa se nestačí divit. V rozmetání osmanského obležení se vyznamená zejména husarská jízda a velkovezír je nucen velet k ústupu do Uherska. Za svoje selhání je zbaven všech funkcí a ještě toho roku odsouzen k popravě uškrcením. 

Foto: Wikimedia Commons, Behance
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř