Na známce je vyobrazena Hejnová. Soud se zastal atletky ve sporu s Českou poštou

Na známce vydané k olympijským hrám v Riu de Janeiro v roce 2016 je podle odvolacího pražského městského soudu vyobrazena dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Soud ale dnes nezačal rozhodovat o tom, zda má za zveřejnění podoby na známce nárok na odškodnění od České pošty. Stranám dal ještě prostor se spolu dohodnout. Jednání nařídil na 11. června.

Hejnová po České poště žádá 900.000 korun za bezdůvodné obohacení. Dalších 150.000 korun chce za nemajetkovou újmu. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v červnu konstatoval, že fotografie atletky sice posloužila jako vzor pro známku, její rysy ale autor změnil, zůstala pouze silueta a nedošlo k zásahu do osobnostních práv. Nárok na odškodnění proto zamítl.

Odvolací soud má ale podle předsedkyně senátu Veroniky Křesťanové na případ jiný názor. "Máme za to, že na té známce je zachycena podobizna žalobkyně," prohlásila soudkyně. Podle ní se autorovi, akademickému malíři Milanu Jarošovi, nepovedlo vymazat atletčiny rysy tak, aby z ní zůstalo zobrazení anonymní překážkářky.

"Být na známce považujeme za věc, která je skutečně poctou," dodala předsedkyně odvolacího senátu. Česká pošta svým tvrzením, že je na ní fiktivní sportovkyně, tuto čest Hejnové odpírá. Křesťanová ale zároveň upozornila, že se za tuto poctu významným lidem neplatí. Doporučila tak Hejnové část žaloby týkající se bezdůvodného obohacení stáhnout.

"Už to, co soud řekl, je pro nás satisfakce," reagoval atletčin právní zástupce Jakub Kadlec. Také Hejnová byla ráda, že jí dal soud za pravdu. "Vždy jsem říkala, že na známce jsem já. A kdyby to říkala i pošta, tak by to pro mě čest byla. Takhle ale hraje pošta roky nedůstojnou hru na schovávanou. Pozve mě na představení známky a pak tvrdí, že na známce je anonymní avatar," uvedla ve vyjádření pro ČTK.

Právník se s ní plánoval poradit ohledně dalšího postupu. Je ale připraven s Českou poštou jednat například o omluvě nebo částce za nemajetkovou újmu, kterou jí firma podle soudu opravdu způsobila. "Znovu říkám, že případné odškodné věnuji na sportování dětí," dodala dnes Hejnová.

Právní zástupce České pošty se k věci nevyjádřil, o dalším postupu musí rozhodnou podle něj firma. Pošta od počátku jakýkoli nárok sportovkyně odmítá. Tvrdí, že na známce není.

Česká pošta vydala k olympiádě a paralympiádě v Riu de Janeiro v létě 2016 dvě speciální známky. Obě pocházely z dílny Milana Jaroše. Známek zobrazujících překážkový běh nechala firma vytisknout 500.000.

Hejnová získala titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v letech 2013 a 2015. Ze stejné disciplíny má také bronzovou medaili z olympiády v Londýně v roce 2012.

Související

Zuzana Hejnová, česká atletka, jejíž specializací je běh na 400 metrů překážek a běh na 400 m. Na této trati s překážkami získala bronzovou medaili z londýnských Letních olympijských her 2012.

Česko ztrácí medailovou naději. Překážkářka Hejnová se nezúčastní Her v Tokiu

Pouhých osm dní do začátku letošních Letních olympijských her v Tokiu ztrácíbb bčeská republika jednu z největších medailových nadějí a to překážkářku Zuzanu Hejnovou. Tuto čtyřiatřicetiletou českou atletku totiž trápí nejen záda, ale i achilovka a právě kvůli těmto zdravotním problémům letos dosud vůbec nezásahla do závodů. Veřejnost ale ujistila, že hodlá nadále pokračovat ve své kariéře.

Více souvisejících

Zuzana Hejnová Česká pošta soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy