Vachtang Čanturišvili (uprostřed) ze Zlína se snaží projít mezi Martinem Fillem...

Vachtang Čanturišvili (uprostřed) ze Zlína se snaží projít mezi Martinem Fillem (vpravo) a Dyjanem Carlosem De Azevedem z Baníku Ostrava. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlín - Ostrava 1:1, favorit byl celý zápas napřed, inkasoval v nastavení

• 15
Po bombě Adama Jánoše vedli už od páté minuty. Celý zápas drželi fotbalisté Baníku Ostrava těsný náskok, než na začátku nastaveného času neubránili akci, kterou přesně zakončil Adnan Džafič. Pro Zlín to byl v duelu 26. ligového kola teprve druhý jarní bod.

Pro Baník to naopak bylo druhé nepříjemné klopýtnutí na cestě do pohárové Evropy. Po restartu soutěže nejprve remizoval na hřišti poslední Příbrami, teď nechal body i na stadionu čtrnáctého Zlína.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Pikantní byl duel pro domácího trenéra Bohumila Páníka, který ještě na podzim vedl právě ostravské fotbalisty. Když se oba týmy utkaly v srpnu, Baník pod jeho vedením porazil Zlín vysoko 4:0.

Na odvetný zápas dorazily na jih Moravy i desítky fanoušků Baníku, kteří našli útočiště za plným plechovým plotem ohraničující areál stadionu. Fotbal sice drtivá část z nich živě neviděla, ale celé utkání všichni svůj klub hlasitě povzbuzovali.

A poprvé mohli začít naplno jásat už po pěti. Po autovém vhazování se míč dostal k Jánošovi, který zvolil nejúčinnější řešení: tvrdě se do balonu opřel a jeho přesný projektil vymetl šibenici Dostálovy branky. „Fleišman mi to krásně hodil, já jsem viděl před sebou mezeru a tak jsem napřáhl,“ popisoval střelec svoji trefu. „Byla to nádherná branka, náš gólman za nic nemůže,“ pochválil střelce i domácí trenér Bohumil Páník.

„Po vedoucím gólu jsme byli jako boxer po direktu, ale tento tým se nevzdává. Vsadili jsme na střídající hráče a to se povedlo,“ dodal kouč Zlína. „První půle byla z naší strany výborná, pochválil bych i obranu, ale poslední minuta to změnila,“ říkal ostravský kouč Luboš Kozel.

Domácí inkasovaný gól nesrazil. Vytvořil si územní převahu, nicméně narážel na dobře organizovanou obranu Baníku se třemi stopery v řadě. Ve 14. minutě v ní našel skulinku Čanturišvili, ale Laštůvka jeho ránu z hranice šestnáctky zlikvidoval.

Baníku tento způsob hry seděl. Zezadu kontroloval průběh hry a vyrážel k brejkům. Po jednom z nich a centru Filla hlavičkoval Azevedo vedle, na straně domácích vyjádřil územní převahu do konce poločasu jen Hlinka, který v 36. minutě pálil tvrdě, ale vedle. Ve 40. minutě zahodil vyloženou šanci hostující Hrubý, když tváří v tvář gólmanovi hlavičkoval zblízka nad.

Domácí po změně stran přidali k územní převaze i větší pohyb a ve 49. minutě po rychlé akci pálil nad Džafič. Na opačném konci hřiště hlavičkoval nebezpečně Stronati.

S přibývajícím časem nápor Zlína sílil, ale jeho efektivitu brzdila častá nepřesnost přihrávek a absence momentu překvapení v rozhodujících fázích. Těsně před koncem se ale „ševci“ dočkali, když akci Matejova zakončil střelou k tyči střídající Džafič a vybojoval tak pro domácí alespoň bod. „Každý bod v naší situaci je dobrý,“ našel pozitiva Páník.