Thomas Hardy: Tradice z roku 1804

31. květen 2020

Povídku z autorovy nejvýraznější sbírky Drobné ironie života čte Pavel Soukup. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne od odvysílání. 

Účinkuje: Pavel Soukup
Překlad: Jaroslav Skalický
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1992

Thomas Hardy, jeden z největších spisovatelů 19. století, přišel na svět v roce 1840 do rodiny zednického mistra v malé vsi poblíž Dorchesteru, v hrabství Dorset. Už jako malý měl výrazné umělecké sklony a intelektuální nadání. Na dráhu spisovatele se ale dostal oklikou přes architekturu. Po učení u tamního architekta získal zaměstnání v Londýně, kde se podílel na rozsáhlých přestavbách venkovských kostelů do novogotického stylu.

Ve svých sedmadvaceti letech se vrátil domů a začal se více soustředit na psaní. Už s prvním románem z roku 1871 sklidil úspěch, a tak v něm vzrostlo rozhodnutí zabývat se literaturou profesionálně.

Kromě řady dodnes úspěšných románů a básní psal Hardy také povídky. Zprvu vycházely časopisecky, brzy se ale dočkaly i knižního vydání. Jednou z nejvýraznějších je sbírka Drobné ironie života. Z ní pochází povídka nazvaná Tradice z roku 1804, kterou tentokrát nabízíme k poslechu.

autoři: Klára Vičíková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.