O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Důležitá je smysluplnost práce i sounáležitost, firmy na to ale nejsou připraveny

Nejvýznamnějším tématem v oblasti takzvaného lidského kapitálu je letos pro české firmy sounáležitost zaměstnanců a smysluplnost práce (91 %). Jen 48 % jich ale uvádí, že jsou na to připraveny. Vyplývá to ze studie Deloitte Globální trendy v oblasti lidského kapitálu 2020, kterého se zúčastnilo téměř devět tisíc lídrů HR ve 119 zemích, včetně České republiky.

„Z našich zkušeností vyplývá, že smysl pro sounáležitost lze posílit ve čtyřech základních oblastech. První z nich je kultura společnosti založená na respektu, druhý je chování lídrů jako vzoru těchto hodnot, třetí je vytvoření prostředí, v němž se daří osobním vztahům a čtvrtou férovost. Bez tohoto mixu se neobejde žádné moderní pracoviště,“ říká Ondřej Přerovský, senior manažer v poradenství v oblasti lidského kapitálu Deloitte.

Druhým nejdůležitějším trendem v oblasti lidského kapitálu je management znalostí (76 %) a třetím wellbeing (72 %). V celosvětovém srovnání dominují také tyto tři trendy, ale v jiném pořadí – první je wellbeing (80 %), druhá sounáležitost (79 %) a třetí management znalostí (75 %).

„Firmy se na sounáležitost soustředí zejména kvůli přesvědčení, že člověk, který ji cítí se svou firmou a uvědomuje si svůj přínos, má lepší výsledky a samozřejmě ho práce i víc baví. Zejména z pohledu současné situace je přitom velkou výzvou virtuální prostředí. Zaměstnanci, kteří často využívají virtuálních kolaborativních nástrojů, se mohou cítit více izolováni,“ říká Martina Schiestlová, HR ředitelka Deloitte.

Odpovědí na rizika narušení pocitu sounáležitosti mohou být inovativní přístupy ke spolupráci. „Moderní postupy jako design sprint nebo agile téměř se 100% jistotou působí na zaměstnance velkých firem a korporací jako živá voda. Manželství s prací, kde už není vášeň ani překvapení, tak díky nim dostane nový impulz. Lidé jsou najednou slyšet bez ohledu na to, zda jsou introverti či extroverti, podílí se na zásadních rozhodnutích, získají pocit, že na nich záleží,“ doplňuje Jiří Vávra, Head of Deloitte NEXT.

První pětku nejvýraznějších trendů v oblasti lidského kapitálu v Česku uzavírají HR analytika (65 %) a etické otázky (57 %). Na ně se české firmy cítí být nejlépe připraveny (54 %), podobně jako firmy ve světovém měřítku (51 %).


(2. 6. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5373)