Lamová odmítá kritiku. Podle ní se Spojené státy vypořádávají s protesty stejně jako dříve Hongkong

Hongkongská správkyně Carrie Lamová v úterý obvinila Spojené státy i další země z „dvojího metru" ve svém přístupu k protestům, které v USA propukly po násilné smrti černocha George Floyda. Obhajovala při tom postup hongkongské správy proti loňským masivním protestům v asijském městě i schválení nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong čínským parlamentem. Informoval o tom deník South China Morning Post.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

„Mají obavy o svou národní bezpečnost, ale co se týče naší národní bezpečnosti... na tu se dívají skrz růžové brýle,“ uvedla Lamová. „V USA vidíme, jak se s nepokoji vypořádávají místní správy, v porovnání s tím, jak se stavěly k téměř stejným nepokojům loni v Hongkongu,“ citovala správkyni agentura Reuters.

Zrušíme Hongkongu zvláštní status, oznámil Trump. Kvůli novému zákonu není dostatečně autonomní

Číst článek

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Kritické reakce se ihned ozvaly nejen ze Spojených států, ale také z dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií při převzetí v roce 1997.

Americký prezident Donald Trump v reakci na tento krok v pátek oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení výjimek, které Hongkongu poskytují ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status.

Pokud jakákoliv země zavede sankce nebo rozhodne o změně obchodních vztahů, ohrozí tím hlavně své zájmy, řekla Lamová. „Cizí vlády reagovaly ostře, některé vyhrožovaly určitými kroky a já můžu jen dodat, že přijímají dvojí metr,“ uvedla správkyně.

Úřady v Hongkongu a Pekingu opakovaně ujišťují, že práva a svobody budou i v rámci nového zákony zachovány, což v úterý slíbila i Lamová. „Obavy veřejnosti“ kvůli zákonu jsou podle ní pochopitelné, protože jde v tuto chvíli pouze o návrh.

Ten bude předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme