Poslanci podpořili novelu zákona, která zavádí unijní zbraňovou směrnici

© Pixabay.com

Sněmovna přes odpor SPD a ODS podpořila vládní novelu, která inkorporuje kontroverzní zbraňovou směrnici EU. Novela zavádí nové kategorie zbraní a zkracuje platnost zbrojního průkazu.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes poslancům řekl, že za nepřijetí zákona by Česko mohlo být Evropskou komisí pokutováno částkou až 300 milionů korun ročně. Zákon měl být přijat do poloviny září roku 2018. Před jeho dalším schvalováním normu posoudí ještě sněmovní výbor pro bezpečnost.

Novela má podle ministra převzít unijní regulaci držení v nezbytně nutné míře. „Dopad na střeleckou veřejnost bude minimální, nic zásadního se pro ni nezmění,“ řekl Hamáček. Podle něj se nenaplní apokalyptické scénáře, že někdo někomu bude odebírat zbraně. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nicméně novela omezuje i držitele historických a znehodnocených zbraní EU. Kriticky se k novele postavila i předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Zbraňová směrnice EU: Od kritizovaného návrhu až po výsledný kompromis

Diskuse o zpřísnění evropské zbraňové legislativy se intenzivně vede již několik let. Jak bylo držení a nabývání střelných zbraní řešeno dříve a jaké změny přinesla zbraňová směrnice? Dozvíte se v podrobném přehledu.

Až statisíce nových registrací

Dosavadní kategorie zbraní se podle vládního návrhu rozšíří o dvě nové. Budou do nich spadat legálně vlastněné zbraně, u nichž například majitelé dosud neměli ohlašovací povinnost, a nemusely tak být zaregistrovány. Týká se to například historických, znehodnocených nebo plynových zbraní, které budou nově spadat do přísnější kategorie. Kolik takových zbraní budou muset jejich majitelé nově zaregistrovat, podle podkladů není jasné. Jejich počty se odhadují na desetitisíce až statisíce.

V souvislosti se zkrácením doby platnosti zbrojních průkazů z deseti na pět let se počítá s tím, že se sníží správní poplatek ze 700 na 400 korun. Norma také omezuje držení zásobníků na více než deset nábojů pro dlouhé zbraně a více než 20 nábojů pro krátké zbraně.

Cílem novely je zachovat práva a povinnosti oprávněných držitelů zbraní. V zemi bylo v polovině loňského roku přes 301 tisíc držitelů zbrojních průkazů, u kterých bylo přes 819 tisíc zbraní podléhajících registraci podle současných zákonů.

Soudní dvůr EU zamítl českou žalobu na zbraňovou směrnici

Soudní dvůr Evropské unie dnes zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Unijní norma podle soudu není diskriminační a neporušuje unijní zásady, jak namítá Česká republika. Soud to uvedl v tiskové zprávě.

Kalendář