Kauza Vidkun: Svědek mluvil o snahách skandalizovat sociální demokracii

Výslechem dalších svědků pokračovala dnes u olomouckého krajského soudu údajná korupční kauza Vidkun odkrývající podle žalobce klientelistické vazby mezi policisty, podnikateli a politiky.

Případ, který od podzimu 2015 hýbe veřejným děním, se znovu odehrává bez přítomnosti hlavního aktéra kauzy, vlivného podnikatele Ivana Kyselého, který se od začátku procesu omlouvá kvůli zdravotnímu stavu. Soud má případ naplánován do čtvrtka, poté jej odročí na srpen kvůli přehrávání policejních odposlechů, uvedl soudce Martin Lýsek.

Sérii svědků otevřel dnes Jaroslav Králík, někdejší vlivný člen sociální demokracie, jehož jméno figuruje v jednom z devíti případů, jež zmiňuje obžaloba kauzy Vidkunu. Šlo o údajný dotační podvod kvůli stavbě kanalizace v Kostelci na Hané a jeho poradenství pro vodohospodářský projekt v Šumperku. Podle žalobce krajský policejní náměstek Karel Kadlec informace ze spisu týkající se Kostelce poskytoval podnikateli Kyselému a šéfovi hospodářské kriminálky Radkovi Petrůjovi následně ukládal, aby zajistil vydání rozhodnutí o zahájení trestního stíhání. Obžalovaní policisté ovlivňování případu popírají. "Dozvěděl jsem se v roce 2014, že já i starosta Kostelce půjdeme do tepláků, i za Šumperk, že je to zařízené. Policisté se mnou jednali, jakože jsem zločinec," uvedl dnes Králík.

Podle něj měly tyto tlaky skandalizovat sociální demokracii, řekl, že se tím zabýval s krajským šéfem ČSSD Jiřím Zemánkem i exministrem vnitra Milanem Chovancem. Na případu dotací v Kostelci postupně pracovali dva krajští vyšetřovatelé, oba přes nesouhlasný názor náměstka Kadlece dospěli k názoru, že se trestný čin neprokázal a případ byl odložen, uvedl žalobce. V případě poradenství pro vodohospodářský projekt v Šumperku byl však Králík potrestán za pomoc ke zpronevěře podmíněným trestem.

U soudu stanul také bývalý vedoucí GIBS Ostrava Jan Michel, který popisoval mimo jiné personální rošády kvůli Kadlecovi. Uvedl, že kvůli němu se přesouvalo volné tabulkové místo GIBS z Ostravy do Olomouce. Zařízeno to prý bylo na pokyn bývalého ministra vnitra Ivana Langera. "Pak dostal nabídku na kraj," uvedl Michel. Kadlec to však popřel s tím, že jeho kariérní postup byl standardní.

Soud vyslechl kvůli okolnostem Kadlecova nástupu ke GIBS i bývalého ředitele inspekce policie Zdeňka Pelce. Podle výpovědi olomouckého vyšetřovatele GIBS Zdeňka Pokorného, který byl tehdy členem výběrové komise a Kadlecův nástup nedoporučoval, mu právě Pelc ukázal sms od tehdejšího ministra Langera, který si stěžoval, že nepřijali jednoho jeho hocha z Olomouce. "Nepamatuji si, že bychom spolu o nástupu Kadlece jednali," řekl dnes Pelc. Kadlec nakonec ke GIBS nastoupil a podle Pelce dosahoval velmi dobrých výsledků.

Kauza Vidkun, v níž čelí obžalobě kromě Kadlece, Kyselého a Petrůje i bývalý hejtman Jiří Rozbořil, se pomalu blíží do finále. Po výslechu posledních svědků se bude soud zabývat policejními odposlechy, které jsou stěžejními důkazy obžaloby.

Související

Více souvisejících

kauza Vidkun soudy Ivan Kyselý (podnikatel) ČSSD GIBS

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy