5G sítě šíří koronavirus, hlásá konspirační teorie. Nejsou nebezpečné, oponují experti

Konspirační teorie se v době internetu šíří lépe než kdykoliv dřív. Tou aktuální je ta, která hlásá o nebezpečí, které pro lidi představují 5G sítě. Odborníci však neustále ujišťují, že nijak nebezpečné nejsou.

Konspirační teorie, která dává do souvislosti sítě 5G a pandemii covid-19, hýbe sociálními sítěmi natolik, že některé platformy musely učinit kroky k zastavení šíření dezinformací poté, co přibylo útoků na vysílače. „Technologie 5G nepůsobí koronavirus,“ snaží se nepodloženou teorii vyvrátit Americká federální agentura pro řízení nouzových situací. Odborníci potvrzují, že se není čeho bát.

Vyvstává otázka, proč se lidé bojí technologie 5G,a naskýtá se jednoduchá odpověď. Vysílače 5G začali nově instalovat v době, kdy byl poprvé detekován virus SARS-CoV-2 a konspirační teoretici našli mezi těmito dvěma procesy spojitost. Bezdrátová infrastruktura byla již v minulosti spojována se zdravotními potížemi. Tentokrát si přívrženci konspirační teorie našli novou spojitost mezi 5G a covid-19, ale žádný důvěryhodný důkaz takové teorie nepotvrdil v minulosti, ani teď.

Odborníci tvrdí, že obavy jsou nepodložené a že tato konspirační teorie je nesmysl, protože virus SARS-CoV-2 podle dostupných výzkumů pochází ze zvířat. „Pokud se lidé nebojí svých mobilních telefonů, neměli by se bát ani 5G,“ řekl ředitel výzkumu v radiologickém oddělení v New Yorku Chris Collins pro CNN.

Konspirační teorie se zaměřují na rádiové frekvence, přes které signály 5G putují. Odborníci argumentují, že rádiové frekvence vysílané 5G sítí jsou téměř totožné se stávajícími sítěmi. Rozdílnost mezi stávajícími sítěmi a 5G je ta, že se bude signál pohybovat po milimetrových vlnových délkách, což by mělo podle slov Collinse vyvolat ještě menší obavy, protože nemohou pronikat do lidské kůže, do zdí ani do stromů.

„Je to trochu ironické, že v oblasti 5G jsou tyto obavy, protože rozdíl právě spočívá v tom, že 5G bude fungovat na vyšších frekvencích, které ve skutečnosti nemohou proniknout tak hluboko do těla, protože se nedostane přes kůži,“ uvedl Collins.

Collins uvedl příklad letištních skenerů, které využívají stejnou frekvenci milimetrových vln jako vysílače 5G. Výzkumy, které řeší otázku možného poškození buněk DNA pomocí bezdrátové technologie, naznačují, že technologie nemá dostatek energie, aby mohla být DNA poškozena ve srovnání s rentgenovými paprsky. Jediná možnost, jak by mohla bezdrátová technologie poškodit buňky je zahřívání kůže, ale odborníci uvádějí, že úroveň energie je tak nízká, že se lidé nemají čeho obávat.

„Vědecké důkazy nespojily vysokofrekvenční energii z bezdrátových technologií se známými zdravotními problémy,“ napsala Federální komise pro komunikaci (FCC) na svých webových stránkách. V roce 2017 se ozývala kritika ohledně výzkumů možného účinku sítí 5G na zdraví, kterých bylo podle kritiků provedeno velmi málo. „Ujišťujeme vás, že Evropská komise bude držet krok s budoucím vývojem s ohledem na ochranu zdraví evropských občanů na nejvyšší úrovni,“ reagoval na kritiku Vytenis Andriukaitis, zvláštní vyslanec WHO pro Evropu a bývalý evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie 5G síť mobily technologie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy