Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Je možné vyrobit doma vlastní margarín?

Je možné vyrobit doma vlastní margarín?
sdílet:
Myslíte si, že margarín vzniká v továrně působením tajemných chemických přísad a s přírodními látkami má pramálo společného? To je často tradovaný mýtus. Pojďme se na výrobu margarínu podívat blíž. Připravit ho dokážete totiž i doma z běžně dostupných kuchyňských surovin, jako jsou rostlinné oleje. Zkumavky, kádinky ani laboratorní plášť při tom potřebovat nebudete.

Základní složkou margarínů jsou rostlinné oleje. Ty jsou pokládány za jedny z nejzdravějších tuků, jelikož obsahují esenciální nenasycené mastné kyseliny, nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Naše tělo si je nedokáže tvořit samo a je tedy nutné je přijímat v potravinách. V této souvislosti jsou často skloňovány omega-3 a omega–6 mastné kyseliny, které přispívají ke správné činnosti mozku, srdce i cév. Například kyselina linolová obsažená ve slunečnicovém oleji má protizánětlivé účinky. Některé omega-3 a omega–6 mastné kyseliny se vyskytují v živočišných produktech (maso mořských ryb), jiné najdeme pouze v rostlinných olejích. Bohatým zdrojem zmíněných kyselin tak může být i kvalitní margarín.

Jak se z tekutého oleje stane margarín, který si můžeme namazat na chleba?

Každý třetí člověk si spojuje ztužené rostlinné tuky s margarínem, a myslí si proto, že margarín je plný nezdravých transmastných kyselin. Starší technikou ztužování tuků opravdu docházelo k přeměně části zdravých nenasycených mastných kyselin na škodlivé transmasté kyseliny. Ale to je dávná minulost. Dnešní výrobní postupy ztužování olejů vůbec nepoužívají, a naopak pracují s fyzikálními technologiemi stloukání, míchání a chlazení. Tím se výroba margarínu nijak neliší od výroby másla, přičemž všechny příznivé látky, které jsou obsaženy v rostlinných olejích, zůstávají v margarínu zachovány. Zdravé nenasycené omega-3 a omega–6 mastné kyseliny se tak při procesu výroby margarínu nijak nezmění.

Kouzelnou přísadou, která drží našlehaný margarín pohromadě a brání tomu, aby se od sebe oddělily olej a voda, je emulgátor. A nemusíte se bát – opět se nejedná o žádnou nepřirozenou chemickou sloučeninu. Lecitin, který se v potravinářství používá nejčastěji, je přirozeně přítomný třeba ve vaječném žloutku. A i on je prospěšný zdraví. Pomáhá udržet v kondici naši paměť i svaly a jako potravinový doplněk si ho můžete dokonce zakoupit v lékárnách. 

Ve videu, na kterém si předvedeme domácí výrobu margarínu, je jako droj emulgátoru použit právě vaječný žloutek. Při výrobě se ale v potravinářství často využívá i lecitin získaný ze sójy, v takovém případě jsou margaríny, které ho obsahují, vhodné i pro ty, kteří se (z rozličných důvodů) vyhýbají všem živočišným produktům. Při výrobě některých margarínů se využívá i nepatrné množství mléčných produktů (mléko, syrovátka, podmáslí), a mohou tak obsahovat (maximálně) 3 % mléčného tuku. V receptu na videu tak uvidíte jako jednu ze surovin i smetanu. Ovšem na trhu najdeme i margaríny, které jsou zcela bez mléčného tuku – díky tomu jsou jedinou volbou pro ty, kteří trpí intolerancí laktózy nebo alergií na mléčný protein, nebo pro vegany. Ale sáhnout po nich může kdokoli, komu záleží na vlastním zdraví.

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč