Psycholožka Lucie Kolaříková: Sebestřednost může být zdravá a špatná

23. červen 2020

Sebestřednost často chápeme pouze negativně, ale tento fenomén sám o sobě nemusí být nezdravý, říká psycholožka Lucie Kolaříková.

„Vědět, kdo jsem, vycházet ze sebe, není vůbec špatná vlastnost. Ale špatné je, když i od jiných čekáváme, že jsou pro ně nejdůležitější naše potřeby. To už mluvíme o špatné sebestřednosti,“ vysvětluje Lucie Kolaříková v pořadu Dva na Dvojce.

„My jsme se jako společnost učili, že máme být k dispozici druhým. Máme vyhovět a nemáme koukat na své potřeby. Takže když se v naší společnosti ta zdravá sebestřednost probouzí, je to pro nás náročné. Třeba když nám člověk nevyjde vstříc na úkor sebe nebo si hájí své hranice, nemá pro nás energii,“ dodává psycholožka.

Sebestřednost má vliv na úspěch

Má sebestřednost vliv na úspěch člověka? „Ta nezdravá přináší velké úspěchy. Velmi často je třeba tzv. jít přes mrtvoly, to člověk s hodně rozvinutou empatií snadno nedělá. Mnoho lidí na vysokých pozicích má ve skutečnosti takovou poruchu.“

Jak dítě vychovávat, aby mělo zdravou sebestřednost? Jak se na tento rys dívá starší a mladší generace?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.