Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Procházka po hladině. Češi propadají kouzlu paddleboardu

Plováky dobývají Česko. Na prkně s pádlem lze ujet desítky kilometrů a navštívit liduprázdná místa přehrad i klidnějších řek. Paddleboard vyzkoušel i magazín 5plus2.

Převeze člověka přes řeku, vezme vás na „špacír“ po rybníku či přehradě, umožní objevovat skrytá zákoutí řek. Jezdí na něm stále více lidí, najdete ho v mnoha půjčovnách a prodávají ho už i supermarketové řetězce. V Česku se objevil teprve před deseti lety a výhodou je, že se vejde do batohu.

Řeč je o paddleboardu čili plováku, který jsem si na vlastní kůži, nohy, ruce a vlastně celé tělo vyzkoušel na pražské přehradě Džbán. Abych zjistil, co vyznavači tohoto pohybu musí umět a na co by se měli ti, kteří jej vyzkouší poprvé, připravit.

Prkna z Havaje

Původ paddleboardu je třeba hledat na Havaji, stejně jako kořeny surfování. „Tamní domorodci vnímali v dávných dobách moře jako obrovskou sílu, se kterou je nutné naučit se komunikovat, aby přežili. Výroba prken a jízda na moři byla jakýsi rituál, kulturně sociální disciplína, kdy délka plováků a schopnosti na nich jezdit odrážely význam osob v komunitě.

Náčelník měl desku nejdelší a zároveň pak právo jezdit na největších vlnách, jednou za rok svým umem na moři obhajoval svou pozici,“ vypráví závodní jezdec David Raab.

Kultura domorodých Havajců se začala rozpadat koncem 18. století s příjezdem objevitele ostrovů Brita Jamese Cooka. Ovšem surfování a jízda na prknech přetrvala.

Moderní podobu dostal paddleboard až kolem roku 2000, kdy světové firmy začaly s výrobou plováků z umělých materiálů. První mistrovství světa se pořádalo v roce 2007. V Česku se sport poprvé objevil v roce 2009.

Nejdůležitější ze všeho je naučit se držet rovnováhu. Kdo to zvládne, dokáže suchou nohou cestovat po vodní hladině i desítky kilometrů. „Obsluha je jednoduchá, vlezete do vody po kolena, prkno položíte na hladinu, odstrčíte se, naskočíte do kleku, postavíte se a jedete. Pádluje se vstoje,“ popisuje start David Raab, předseda české federace paddleboardistů, která má oficiální název Česká Federace Stand Up Paddle.

Držím se instrukcí a odrazím od břehu. Když se po pár metrech postavím, mile mě překvapí velká stabilita paddleboardu. „Rozkročte se asi na šíři pánve či ramen. Důležité je stát na plném chodidle tak, aby poutko paddleboardu, za které se prkno vlastně nosí, bylo mezi chodidly. Poutko je totiž v těžišti prkna,“ instruuje mě profesionál.

Beru do ruky pádlo, které má být asi o 15 centimetrů delší, než je výška člověka, a začnu zabírat. Pádluje se na obě strany. S každým záběrem a ujetým metrem získávám větší jistotu a tím pádem větší radost z jízdy. Strach či obava u těch nejširších paddleboardů rozhodně není namístě, jsou stabilnější než leckteré kánoe.

Během pár minut dorazím na protilehlý břeh. Zkusím přidat. Zaberu víc, rychleji, rovnováha pořád drží. Je to opravdu skvělá „procházka“ po vodní hladině.

Prkno pro začátečníky: široké, nafukovací, půjčené

Kdo se v létě rozhodne vodní hračku vyzkoušet, má k výběru několik kategorií. „Prkna jsou buď nafukovací, nebo pevná, která jsou spíš závodní,“ vysvětluje David Raab.

Pokud zvolíte nafukovací, budete mít v prodejně či půjčovně větší výběr. Takové prkno je i skladnější, lehčí a hlavně mobilnější – v batohu je vždy po ruce, dobře ho sbalíte do auta, ale i autobusu nebo letadla. „Naopak pevná prkna využívají spíš výkonnostně naladění jezdci se zázemím u vody. Pevná prkna jsou rychlejší a mají krásný skluz,“ doplňuje.

Proč ne? Na padleboardu to jde i takto.

S paddleboardem si můžete troufnout i na moře.

Dalším kritériem jsou rozměry. Délka je pro dospěláka přes tři metry a důležitá je šířka – čím širší paddleboard je, tím větší je jeho stabilita. Pro nováčky je tak nejlepší prkno širší, pokročilí už mohou zkusit užší a rychlejší modely. Existují i úzké závodní typy, které ale bývají dražší a užijí si je hlavně profíci. Stabilita je totiž velmi vratká a námaha na její udržení obrovská, tedy přesný opak širokého prkna pro začátečníky.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Základní paddleboard pro dospělého stojí kolem 10 tisíc korun. Napoprvé je nejlepší zajít do půjčovny a vyzkoušet si, jaký typ vyhovuje člověku nejvíc. Koupit nebo půjčit doporučuji tam, kde tomu rozumí. Pokud vám to někdo nevysvětlí, můžete si pořídit prkno, které vlastně nechcete,“ nabádá Raab.

Tisíce kilometrů po vodě

Paddleboardy pronikly do českého prostředí teprve před deseti lety a za tu dobu je vyzkoušelo už nepočítaně vodomilců. „V Česku se jich dodnes prodaly tisíce, závodníků je kolem čtyř stovek,“ vypočítává Raab.

Kam všude je možné na prkně plout? „Pokud si člověk zjistí a dodrží pravidla, může jezdit v Česku prakticky kdekoliv,“ ujišťuje Raab.

Paddleboard je plavidlo vázané plavebním řádem, který říká, že například není dovoleno se přibližovat k určitým hydrotechnickým zařízením, plavebním znakům, bójím nebo plout tam, kde probíhají závody. Jinak jsou však v celé republice k dispozici tisíce kilometrů „vodních túr“ po rybnících, řekách nebo přehradách.

Trochu jiná může být situace u moře, které už je pro zkušenější paddleboardisty. „I tam je důležité vědět, kam se smí plout, kromě toho by si měl každý zjistit, jak je to s mořskými proudy, aby vás neodplavily daleko od břehu. U moře, ale i na velkých vodních plochách v Česku, bychom měli používat takzvaný leash, tedy bezpečnostní lanko, se kterým jsme s prknem svázaní, aby ho po pádu do vody neodnesl vítr,“ uzavírá Raab.

Kde si to v létě vyzkoušet

Ideální příležitostí, kde si paddleboardy okouknout i vyzkoušet, jsou závody, které se v létě uskuteční na mnoha místech Česka. Jsou to vlastně festivaly, kdy závod je pouze doplňkem akce.

Největší bude mistrovství republiky 17. až 19. července ve Veselských pískovnách u Veselí nad Lužnicí. Během tří dnů si návštěvníci mohou zkusit paddelboard jógu a fitness, navštívit

workshopy pro začátečníky, čeká je testování a půjčování paddelboardů různých značek nebo závody pro dospělé i děti. Další takové akce se konají například 11. července v Jablonci nad Nisou, 25. a 26. července v Neratovicích, 1. a 2. srpna v Brně na přehradě, paddleboardy

se představí také v Berouně, Nymburce či na Vranovské přehradě. Velká půjčovna a testovací centrum, kde profesionálové dají zájemcům kompletní instruktáž, funguje přes celé léto v Praze na přehradě Džbán, půjčovny jsou i v Týnci nad Vltavou, Třeboni, na Brněnské přehradě a mnoha dalších místech. Více informací na webu cfsup.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...