Čína tají povodně. Panují obavy z protržení přehrady Tři soutěsky

Nejen Česko trpí povodněmi. V Číně mají vydatné srážky a v jejich důsledku vzniklé záplavy už stačily zničit 7300 domů. Celkové škody činí 20 miliard jüanů, což je v přepočtu 69 miliard korun. Stoupající hladina řek by navíc mohla ohrozit přehradu a největší světovou vodní elektrárnu Tři soutěsky, ačkoliv to Peking vylučuje.

Týdny rozsáhlých dešťů by podle meteorologů měly trvat až do příštího týdne. Za tu dobu už stihla stoupnout hladina 148 čínských toků, což si podle Radio Free Asia (RFA) vyžádalo životy nejméně dvaceti lidí a evakuaci čtyřiceti tisíců osob. Mezi oběťmi je i osm dětí, které si v blízkosti rozvodněné řeky hrály. Informoval o tom hongkongský deník South China Morning Post. 

Že se jde o největší povodně od 40. let, potvrdil i taiwanský server Taiwan News. Zatímco Hong Kong i Taipei o katastrofě informují, čínská média jí přehlížejí. Odborníci se domnívají, že důvod spočívá již v dřívější polemizaci o bezpečnosti přehrady Tři soutěsky, která zadržuje část vody.

Přehrada ležící na řece Jang'c'-ťiang v provincii Chu-pej ve střední Číně a je největší vodní elektrárnou na světě. Jedná se o dva kilometry dlouhou a 185 metrů vysokou stavbu. Peking se jí vždy chlubil a ukazoval jí jako největší úspěch čínského stavebnictví. Práce na ní byly dokončeny v roce 2006 a podle odborného serveru Interesting Engineering momentálně dokáže zásobovat elektřinou až 60 milionů lidí s roční úsporou 30 milionů tun uhlí.

Její odpůrci ale poukazují na vysídlení 1,3 milionu obyvatel během výstavby, dopady na životní prostředí a mimo jiné na bezpečnost. Čínský hydrolog Wang Wej-luo žijící v Německu nemá vzhledem k rychlosti výstavby, která zabrala pouhých dvanáct let, důvěru v její bezpečnost. Jako důvod uvedl střet zájmů, kdy stavbu zkolaudovali lidé, kteří jí zároveň i postavili. Obavy směřují například k prasklinám a nevyhovujícímu betonu. Informovala o tom australská televize 7News.

Hydrolog varuje před zvýšeným rizikem protržení přehrady, což by mohlo mít katastrofické dopady na Wu-chan nebo Šanghaj se 400 miliony obyvatel, které leží po proudu řeky. Wang z tohoto důvodu doporučil tamním lidem, aby počítali s možnou rychlou evakuací.

Peking: Pouze pomluvy zahraničních médií

Podle čínské vlády jsou veškeré pochyby o bezpečnosti přehrady pouhou pomluvou některých západních médií. Hrozbu protržení vylučuje a jako argument uvádí závěry odborníka z Čínské správy zemětřesení Kuo Sina, podle něhož je stavba neporušená, a schopná absorbovat větší objem vody, než jakému je vystavená nyní. Její kapacity by měly být natolik dostačující, že by si poradily i s tisíciletou vodou dosahující výšky 175 metrů a rychlostí 70 000 km3/s.

V současnosti hladina vody sahá ke 147 metrům. To je podle čínské státní televize CNTV dva metry nad hranicí, která zabraňuje záplavám. Podle listu Global Times navíc přehrada disponuje varovným systémem, který by jakékoliv podezření hlásil s předstihem. 

Nicméně způsob informování o stavu přehrady ze strany tamních médií se postupně mění. Nejprve psala, že si stavba dokáže poradit s desetitisíciletou povodní, aby pak posléze tuto hranici snížila na tisíciletou a posléze stoletou vodu.

Dochází k zatajování informací?

RFA upozorňuje, že čínská média a úřady informují o povodních pouze omezeně. Jako příklad uvádějí právě zmiňovanou evakuaci čtyř tisícovek lidí, o nichž se sice v tamních novinách hovořilo, ale jenom okrajově. Zprávy neplnily ani hlavní stránky tisku.

Kdyby nebylo internetu, na němž se videa a fotografie ze zasažených oblastí šíří, možná by se širší veřejnost o povodních ani nedozvěděla. Většina informací ze zasažených míst proto pochází od samotných obyvatel, kteří je umístily na internet. Na jejich videích jsou potopená auta v ulicích, zatopené oblasti v nižších polohách nebo voda prýštící z kanálů.

RFA rovněž varuje před cíleným zatajováním celé katastrofy, neboť policie ve městě Čchung-čching na řece Jang-c'-ťiang varovala, že každý kdo bude na veřejně dostupné počítačové sítí šířit "poplašné" zprávy, bude neprodleně zatčen.

"Někteří uživatelé se pokoušeli ukázat, co se skutečně děje, ale byli umlčeni a úřady v Čchung-čching zprávy zatajily," popsala jedna obyvatelka města. "Vidí lidi, kteří se snaží přinášet informace o tom, co se skutečně děje, jako kriminálníky. To je podle mě hrozné," stěžovala si.

Že k takovém věcem dochází potvrdil na Twitteru i reportér francouzské televize France24 v Číně, který měl domluvené interview s čínským geologem Fan Siaomem o dopadech vodní elektrárny na životní prostředí. Ačkoliv se jejich rozhovor neměl točit okolo záplav, přesto byl na Siaoma vyvíjen nátlak, aby zahraničním novinářům raději nic neříkal. 

Jakmile se francouzský tým vydal k přehradě, dostali se pod kontrolu policistů v civilu, kteří jim bránili v tom, aby uskutečnil s kýmkoliv rozhovor.

"Tím, že nepouštějí informace, skrývají vlastní neschopnost. Přitom takto velké neštěstí často vyžaduje, aby vláda podnikla rozumné kroky," vysvětlil právník Sung Ťien-šeng důvody vládního postupu.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Povodně Čína přehrady Tři soutěsky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Mark Rutte a Emmanuel Macron

Spory v EU kvůli Ukrajině. Macron je pro, aby mohla ostřelovat ruské území, Scholz mu oponuje

Západní spojenci ze Severoatlantické aliance mají dlouhodobě problém s tím, aby ukrajinské armádě povolili používat zbraně poskytnuté v rámci pomoci proti cílům na území Ruské federace. Téma dominovalo úternímu zasedání evropských ministrů obrany v Bruselu. Zatímco se například Francouzi a Estonci snaží stát za tím, aby Ukrajina mohla pálit na ruské území, Němci mají velké problémy. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Do nominace na fotbalové Euro se dostali dva hříšníci z Belmonda, obránce Zima i nováček Červ

Zatímco pro hokejisty jejich svátek v podobě mistrovství světa v neděli již skončil, fotbalisté mají mistrovství Evropy v Německu teprve za dveřmi. Naplno vypukne 14. června, už nyní ale trenér české reprezentace Ivan Hašek přišel se seznamem 26 hráčů, kteří se budou moct probojovat do finální nominace na turnaj. Mezi hráči nalezneme třeba hned dva, kteří se nechvalně proslavili loni na podzim svou protáhnutou večerkou v olomouckém klubu Belmondo. Konkrétně se jedná o obránce Vladimíra Coufala a útočníka Jana Kuchtu. Asi nejpřekvapivějším jménem je pak nováček Lukáš Červ.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kim Čong-un

KLDR se nevzdá projektu vesmírného průzkumu, vzkázal Kim Čong-un

Severokorejský diktátor Kim Čong-un prohlásil, že KLDR se nikdy nevzdá projektu vesmírného průzkumu. Vojenské průzkumné satelity jsou podle něj klíčové pro národní sebeobranu proti nepřátelským hrozbám. S odvoláním na severokorejská média to uvedla agentura Reuters. 

před 8 hodinami

včera

Premiér Ukrajiny Denys Šmyhal, lotyšská premiérka Evika Silinová, polský prezident Andrzej Duda, premiér Petr Fiala (ODS), dánská premiérka Mette Frederiksenová, nizozemský premiér Mark Rutte

Česká iniciativa může změnit situaci na frontě, shodli se v Praze lídři pěti zemí

Lídři pěti zemí Evropské unie se dnes v Praze shodli na pokračování vojenské podpory Ukrajiny proti ruské agresi. Na setkání svolaném premiérem Petrem Fialou vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k navýšení a urychlení dodávek munice a protivzdušné obrany, které jsou klíčové pro ochranu ukrajinských obyvatel, měst a kritické infrastruktury. Uvedli to ve společném prohlášení, které zveřejnila Strakova akademie.

včera

Zleva: Frank Lowenstein, John Kerry, Benjamin Netanjahu, Yossi Cohen

"Nechcete ohrozit svou rodinu." Bývalý šéf izraelského Mossadu údajně vyhrožoval hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.

včera

včera

Shein, ilustrační fotografie

Výrobky Shein mohou být zdraví nebezpečné, oznámil Soul

Obří singapurská online společnost zaměřující se na levnou módu prodávanou skrze e-shop, podobně jako Tema a Alibaba, si stále více zasluhuje nechtěnou pozornost kvůli svým prodejním praktikám, vykořisťovatelské pracovní politice a možnému poškození životního prostředí.

včera

včera

včera

Švédsko pozastavilo plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině

Švédsko se rozhodlo pozastavit plány na poskytnutí svých gripenů Ukrajině a umožnit tak přednostní dodání stíhaček F-16. Oznámil to v úterý v Bruselu švédský ministr obrany Pal Jonson, píše agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy