Domů     Nekomunistické ministry měla zlikvidovat výbušná voňavka
Nekomunistické ministry měla zlikvidovat výbušná voňavka

„Balíčky s pekelným strojem“, vykřikuje titulek národně socialistických novin Svobodné slovo 11. září 1947. „Pokus o atentát na Dr. Zenkla a Dr. Drtinu. Ostražitostí úředníků kabinetu obou ministrů bylo zabráněno neštěstí.

Podobný pokus připraven též na ministra J. Masaryka,“ pokračuje líčení senzace dne. 

Dne 10. září 1947 přicházejí na adresu národně socialistického náměstka předsedy vlády Dr. PetraZenkla (1884–1975) a ministra spravedlnosti Dr. Prokopa Drtiny (1900–1980) podivné balíčky.

Zenklově osobním tajemníkovi Františku Ambrožovi se nezdá podivný uzlík na víčku dřevěné krabičky, kterou balíček skrývá. Proto povolá bývalého legionáře a technika Spilku. Který uvnitř objeví pekelný stroj. Tajemník okamžitě zvedá telefon a volá policii.

Je 11,20 hodin a policisté jsou v kanceláři za deset minut. Záhadný předmět si odvážejí. Podobně to dopadne i na Drtinově ministerstvu.

Už během večera se novinka bleskurychle šíří Prahou. Krátce na to vychází najevo, že třetí zásilku měl dostat nestranický ministr zahraničí Jan Masaryk (1886–1948). Kvůli špatné adrese ale zůstala na poště v pražských Střešovicích. Razítko pochází z poštovního úřadu č. 3 v Ostrovní ulici.  

Za Petra Zenkla nakonec otevře balíček zdatný technik.
Za Petra Zenkla nakonec otevře balíček zdatný technik.

První falešné stopy 

Začíná výslech úředníka, který zásilky převzal. „Muž asi 40–45 let. Světlé kaštanové vlasy, plnější vyholený obličej,“ zní popis osoby, která podle jeho výpovědi přistoupila k poštovní přepážce.

Udala odesílací adresu parfumerie K. Malý, Praha III., Nerudova ulice. Jeden z balíčků odevzdala A. Malá se stejnou adresou.

Generální tajemník KSČ Rudolf Slánský (1901–1952) prohlašuje, že atentát si spáchali sami národní socialisté. Ti jsou s komunisty, kteří událost zesměšňují, od této chvíle na kordy.

Napjatá situace rozděluje veřejnost na dva tábory: komunistický a protikomunistický.

Zvyšují se bezpečnostní opatření na hranicích státu a na poštách. 14. září 1947 policie hlásí první výsledky vyšetřování: krabičky jsou domácí výroby a pocházejí z doby protektorátu.

Vyrobil je obuvník Stanislav Pilař ve Vršovicích a některé z nich prodal do obchodu s dárky na Václavském náměstí č. 42. Odsud údajně pocházejí i stužky na ovázání. Jde ovšem o podvržené stopy…  

Rudolf Slánský svádí atentát na národní socialisty.
Rudolf Slánský svádí atentát na národní socialisty.

Viníka práskne starosta 

Mezitím si Ladislav Loveček (†1986), bývalý starosta vesnice Krčmaň u Olomouce, listuje doma novinami. U jedné fotografie překvapeně polkne.

Přesně takové krabičky přece nedávno viděl na návštěvě u svého kamaráda, truhláře a komunisty Jana Kopky! Když tehdy upoutaly jeho pozornost, Kopka prohodil, že jsou určeny pro „pěkné dárky, pro pekelné stroje.“ Loveček váhá, ale nakonec se rozhodne všechno oznámit.

Na policii se ale bojí jít, proto navštíví sekretariát národně socialistické strany v Olomouci a svěří se jejich okresnímu tajemníkovi Františku Kolavovi (†1968).

Informace se dostane až k jejich generálnímu tajemníkovi Vladimíru Krajinovi (1905–1993), který situaci probere s brněnským vrchním komisařem JUDr. Aloisem Přikrylem. Ten si pozve Lovečka, který krabičky podrobně popíše. Když se potvrdí, že se skutečně shodují s těmi, jež byly použity při pokusu o atentát, Přikryl zahájí vyšetřování.

Kopka nakonec přiznává výrobu krabiček. Komunistický prokurátor Dr. Karel Turek si 19. listopadu 1947 k sobě pozve olomouckého státního zástupce Františka Doležela (†1972), který případ dostane.  

Ministr spravedlnosti prokop Drtina také dostane jednu z nebezpečných zásilek.
Ministr spravedlnosti prokop Drtina také dostane jednu z nebezpečných zásilek.

Obratné matení 

Doležel se pustí do práce a komunisté mají z vývoje situace těžkou hlavu. Do vyšetřování proto vstupuje jejich člověk, kriminální rada Josef Görner, který přikazuje Přikrylovi, aby mu hlásil všechny podrobnosti o postupu pátrání.

Informace dostává i ministr vnitra Václav Nosek (1892-1955), který ale kličkuje a leccos zamlčuje. Objevení krčmaňské stopy mu není vhod, na výsleších se totiž podílí příliš mnoho kriminalistů unikajících spárům komunistické strany.

Nemůže otevřeně říci, že pražská stopa byla klam. Počet podezřelých lidí, kteří mají s atentátem něco společného, roste.

Předseda MNV v Krčmani Josef Štěpánek byl podezírán, že je oním mužem, který na pražské poště balíčky odesílal,“ popisuje historička Zora Dvořáková (*1934).

Ministerstvo vnitra hází Doleželovi při vyšetřování klacky pod nohy, protože všechny nitky vyšetřování směřují do komunistického sekretariátu.  

Pekelný dáreček Janu Masarykovi na stůl naštěstí nedorazí.
Pekelný dáreček Janu Masarykovi na stůl naštěstí nedorazí.

Pod kontrolou StB 

O Doleželovi se mluví jako o státním zástupci, který stíhá komunisty, přitom postupuje nezaujatě. Komunisté ho ale nenávidí. Jednou vtrhne do Doleželovy kanceláře Görner. „Žádám vás, abyste zastavil přípravné vyšetřování případu atentátu.

Šetření v Praze je již ukončeno a krabičky vyrobil Stanislav Pilař.“ Doležel nesouhlasí a jeho příkaz považuje za vměšování do pátrání. Tuší odkud vane vítr, a ví, že je nepřetržitě sledován Státní bezpečností.

Odposlouchávají i jeho telefonické hovory, proto když chce předávat zprávy Dr. Zdeňkovi Marjankovi, radovi z ministerstva spravedlnosti, informace o pokroku v celé kauze, musí je šifrovat. Interpelační dny v Národním shromáždění 21. – 23. ledna 1948 se nesou ve znamení krabičkové aféry. Ministr spravedlnosti Drtina ve své řeči potvrzuje závěry o pravosti stopy z Krčmaně. 

Stopy vyšetřovatelů vedou do Krčmaně na Olomoucku.
Stopy vyšetřovatelů vedou do Krčmaně na Olomoucku.

Karta se obrací 

Napětí mezi komunisty a nekomunisty graduje. Ministři národně socialistické, lidové slovenské demokratické strany podávají 20. února 1948 demisi. Komunistický předseda vlády Klement Gottwald (1896–1953) vyzývá 21. února 1948, aby lidé zakládali akční výbory Národní fronty.

Jejich úkolem bylo zajistit vyhození všech, kteří nesouhlasí s komunistickou politikou.

Upozorňuje na „rozvratníky a pomahače velezrádců.“ Pro státní bezpečnost to znamená možnost zlikvidovat každého, kdo upozorňuje na nepoctivost a provokace komunistů. Zatímco Kopka, Zapletal a další obvinění v celé aféře jsou propuštěni, Státní bezpečnost naopak od 23. února začíná předvolávat k výslechům a postupně zatýkat všechny, kteří se na vyšetřování podíleli, hlavně Marjanka, Doležela, Kolavu a Lovečka… „Nezákonnost opět triumfovala, ale po formální stránce bylo vše v pořádku,“ komentuje komunistickou justici Dvořáková. Marjanko umírá ve vazbě, další si odpykají trest a vězení se na nich krutě podepíše.  

 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
reklama
historie
Osudy československých letců za 2. světové války: Nepřátele posílali na onen svět jako na běžícím pásu
Nejstarším bardem mezi našimi letci se stává Alois Vašátko (1908–1942). Když prchá do Polska, v životopise má už deset let vojenské služby. Zničí 15 nepřátelských letounů, než mu návrat na zem překazí německý Focke-Wulf Fw 190. František Peřina (1911–2006) reprezentoval vlast už v roce 1937 na letecké přehlídce v Curychu. I když v bojích s Němci strávil jen chvilku, protože […]
Karel IV. se stal mistrem diplomacie už ve svých 19 letech
Masivní zdi starobylého hradu se tyčí na kopci nad Dunajem. Kočár, kterým přijíždí Karel, teprve 19letý moravský markrabě, drkotá po cestě. „Už abychom dojeli nahoru,“ vzhlédne dychtivě do výšky na malou kamennou tečku. Těší se na další diplomatické zkušenosti. Visegrád je jednou z jeho prvních státnických reprezentačních cest… Pevnost na vrcholku strmé skály, o níž […]
Nejstarší banka na světě se zrodila v Sieně
Banky patří ke starým finančním institucím. Kolébkou bankovnictví je Itálie. Právě zde se rodily první finanční domy. Jeden z nich nepřetržitě přetrval až do dnešních dnů. Nejstarším dosud fungujícím bankovním institutem na světě je italská banka Monte dei Paschi v Sieně. K jejímu založení došlo 4. března 1472 nařízením radních městské republiky Siena. Šlo v podstatě o […]
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v