Červnové deště ukončily sucho, povodí Odry je extrémně nasycené vodou

  9:42
Deštivý červen zachránil severní Moravu a Slezsko od největšího sucha uplynulých desetiletí. Nasytil půdu, rozvodnil toky, zcela naplnil přehrady, v normálu jsou i vody v mělkých vrtech. V létě se ale sucho zřejmě vrátí.

Cyklista sleduje stav toku Jičínka. (19.6.2020) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Červnové srážky výrazně změnily hydrologickou situaci v Moravskoslezském kraji. Region pravděpodobně zachránily od nejvýraznějšího sucha za poslední století. Už na jaře na tom totiž byl kriticky, půda byla extrémně vyschlá, nejvíce v České republice, řeky i na desetině průměrných průtoků a podzemní vody silně pod normálem. Deště to změnily, deficit ještě zůstává v části Opavska a Krnovska.

„Aktuální srážky pomohly zejména z hlediska stavu povrchových vod a půdní vláhy. Zčásti pomohl už teplotně podnormální květen, kdy se snížil výpar. Srážkově nadnormální červen pak snížil deficit vláhy na úrovni půdy a zčásti i mělkých horizontů podzemních vod,“ konstatoval Jan Unucka, vedoucí oddělení hydrologie ostravské pobočky ČHMÚ.

V potocích a řekách je vyšší průtok na drtivé většině míst, kde se měří. „ Celé povodí Odry je za poslední týden extrémně nasyceno úhrnem srážek. Každý další déšť by proto měl mít ve vodních tocích odezvu,“ informovala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Přehrady jsou plné, voda je i v ochranných prostorech, v případě vodní nádrže Kružberk je dokonce dosažena kóta přelivu.

„Naplnily se všechny zásobní prostory přehrad a hladiny v údolních nádržích se nacházejí v ochranných prostorech. Postupně se tyto prostory řízeně vyprazdňují,“ dodala Vlčková.

Mělké vrty se dostaly do normálu

Odborníkům to po dlouhé době dalo příležitost získat z rozvodněných toků data, jež jim do budoucna pomohou v hydrologických předpovědích a protipovodňové ochraně.

„ČHMÚ Ostrava provedlo několik desítek měření povodňových průtoků,“ uvedl Unucka.

Doplnil, že ačkoliv deště byly většinou přívalové, jež se příliš nevsakují do půdy, pomohly i podzemním vodám.

„U většiny mělkých vrtů v síti ČHMÚ na území Moravskoslezského kraje u podzemních vod došlo ke zlepšení a aktuální situaci můžeme označit za normální,“ vyhodnotil.

Deficit stále zůstává na Krnovsku a Opavsku. Naopak nejvíce srážek spadlo v horských oblastech Jeseníků a především Beskyd.

Jen jeden měsíc deště nestačí

Nasycená je i půda. V hloubce do jednoho metru, kterou monitoruje tým projektu Intersucho, se už sucho v celém Moravskoslezském kraji s výjimkou Krnovska nevyskytuje. Z dlouhodobého hlediska ale tým očekává, že se sucho vrátí a dříve právě na jesenickou stranu kraje. 

„V posledních pěti letech jsme zažili mnoho několikaměsíčních epizod, kdy půdní sucho nebylo, protože přišly vydatné srážky, ale pak se opět vrátilo,“ sdělil klimatolog Pavel Zahradníček.

To potvrzuje i Jan Unucka z ČHMÚ. „Výrazně suché pětileté období jeden srážkově nadnormální měsíc neukončí. Samozřejmě by ještě více pomohl trend srážkově normálních či nadnormálních prázdninových měsíců bez tropických teplot vzduchu,“ vysvětlil.

Dodal, že zejména po bouřkách a přívalových povodních může za vyšších teplot dojít k poměrně rychlému vysušení krajiny.

„Souvisí to s výparem a také s tím, že některé druhy rostlin při vyšší teplotě vzduchu zvýší fotosyntetickou aktivitu, která odčerpává další vodu z půdy,“ upřesnil.