U domácího porodu byl také hereččin partner, divadelní režisér Vojtěch Štěpánek (36), a porodní asistentka. „Jsem absolutně šťastná, že to tak bylo,“ pochvaluje si na sociální síti představitelka Ivušky z Comebacku. „Domácí porod není pro každého, pro nás ano. Možnost volby je důležitá!“ tvrdí novopečená dvojnásobná máma pod fotkou, na které klečí ve vaně a malá Dorotka všemu přihlíží z bezprostřední blízkosti. Obšírněji se prý zážitky z druhého porodu chystá svým fanynkám popsat, až je víc vstřebá a zpracuje.

VIDEO: Kristýna Leichtová: Ohnivý kuře uvařit neumím.

Video
Video se připravuje ...

Kristýna Leichtová: Ohnivý kuře uvařit neumím. Tereza Kovářová

Obdivné reakce...

V komentářích se to jen hemží pochvalnými gratulacemi od žen podobného ražení – Leichtovou chválí, obdivují, jiné píší, jak jí závidí a sdílejí svá »traumata« z klasických porodnic. Zděšení lékaři a Bleskem oslovení odborníci ovšem jen nevěřícně kroutí hlavou... Žádný z lékařů totiž ruku pro domácí porod nezvedne, svorně to považují za nezodpovědný hazard s životem rodičky a především miminka. Konečně – tady jsou jejich argumenty!

Očima porodníků: Ohroženo je především dítě!

Prof. MUDr. Michal Zikán, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce

„U domácího porodu vidím veliké riziko hlavně pro dítě. Pojďme trochu počítat. Až 10 % novorozenců potřebuje bezprostředně po porodu nějaký zásah, například prodýchnutí, zahřátí či stimulaci. A dokonce jedno procento narozených dětí je třeba resuscitovat. To jsou fakta. I u matky hrozí u domácího porodu velká rizika: neodloučení placenty, nadměrné krvácení apod. Ale to se dá řešit i po dojetí do nemocnice, matka to vydrží, je to dospělý a silný jedinec. Kdežto problémy u křehkého novorozence je třeba řešit hned a odborně. A to doma nejde.“

Doc. MUDr. Vít Unzeitig, Centrum ambulantní gynekologie a primární péče Brno

„Domácí porod je vždy velký hazard. Sobeckost matky, aby si užila porod doma, se zde staví nad bezpečí a zdraví dítěte. My porodníci nikdy nedokážeme říct, jak bude porod probíhat, a to i v případě, že těhotenství bylo bez komplikací. Já říkám, že to je, jako kdyby si hasiči dali závazek, že nebude hořet. Když žena rodí v porodnici nebo porodním domě, přichází při komplikacích první pomoc v řádu minut. V domácích podmínkách může odborná pomoc přijít až třeba po hodině. A to je pozdě hlavně pro novorozené dítě.“

MUDr. Milan Kudyn, pediatr

„Jako pediatr vidím velké nebezpečí hlavně pro narozené dítě. Hrozí nebezpečí vdechnutí plodové vody nebo omotaný pupečník kolem krku. S tím si v porodnici rychle poradí. Ale doma… Při špatné manipulaci s novorozencem může dojít i ke zlomení klíční kosti atd. Co se týče dvouletého dítěte, které bylo přítomno u porodu doma: Pokud mu situace nebyla dostatečně vysvětlena, a otázka je, zda to u tak malého dítěte je možné, může mu přivodit stres třeba to, že vidí maminku v krvi, nemůže se k ní jít pochovat a podobně.“

MUDr. Radim Uzel, gynekolog, porodník a sexuolog

„Já jsem dělal porodnictví pětačtyřicet let a v životě bych nešel sám asistovat k domácímu porodu, protože vím, co všechno se může stát. K domácímu porodu může jít asistovat pouze nevzdělaná dula nebo porodní asistentka, která nemá dostatek informací. Zkušený porodník by nikdy v životě k žádnému domácímu porodu nešel, byť samozřejmě umí zvládnout i kritické situace.“

MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR

„My jako dětští praktičtí lékaři nejsme příznivci domácích porodů, riziko pro novorozence je příliš velké. Setkali jsme se bohužel s řadou případů, kdy byl novorozenec například trvale poškozený hypoxií mozku při komplikovaném porodu. Stává se nám, že nás rodiče, kteří plánují porod doma, žádají, abychom dítě ošetřili po porodu a vzali do péče, ale problém je, že nemáme takové možnosti a vybavení jako porodnice. Stav novorozence se přitom může změnit v řádu hodin k horšímu. V některých zemích jezdí k domácím porodům plně vybavené pojízdné ambulance, to u nás ale nefunguje.“

MUDr. Štěpán Machač, vedoucí lékař IVF Clinic

„Žijeme ve 21. století, takže nevidím důvod, proč by měla žena rodit doma. Nemocnice jsou schopny zajistit ženě takové zázemí pro porod, jaké chce a potřebuje. Ať už se jedná o rození do vany, nebo žádost o minimum vyšetření před porodem ze strany lékaře. Ve většině případů není důvod ženě s jejími požadavky nevyhovět. Proto existují takzvané porodní plány, kde může žena s lékařem projít jednotlivé kroky, které si při porodu přeje, nebo ne. Samozřejmě žijeme ve svobodné společnosti a každý má svobodnou volbu dělat, co uzná za vhodné. Já osobně ale domácí porody nedoporučuji. V porodnictví nehrajeme při pomoci o hodiny, ale o minuty. Představa, že při potížích lékař zvládne pomoci dítěti nebo matce u domácího porodu, je nemožná. Při porodu v nemocnici zvládneme vytvořit komfortní prostředí, při domácím porodu ale nezajistíme adekvátní zdravotní pomoc. Z těchto důvodů je porod součástí zdravotní péče a je hrazen ze zdravotního pojištění.“

Data mluví jasně pro porodnice...

Zdravotnická data jasně mluví proti domácím porodům. Podle statistiky jsou totiž o dost riskantnější. Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je sice patrné, že v porodnicích umírá více dětí, úmrtnost je ovšem s přihlédnutím k celkovému počtu porodů významně nižší než při domácích porodech! Zdravotnická zařízení se trvale drží s úmrtností novorozenců kolem čtvrtiny procenta, u porodů mimo ně jde o jednotky procent.

VIDEO: Kristýna Leichtová: Co dělá v depresích?!

Video
Video se připravuje ...

Kristýna Leichtová: V depresích si pouštím akční komedie! David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
50 fotografií