Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Se svou zkušeností se se serverem lidovky.cz podělila Marcela, která v Libereci našla na své zahradě tři klíšťata. Podle informací má cizopasník, který se s radostí přisává na lidi a zvířata, už od května žně. Nejlépe se mu daří v teplu a vlhku, jehož je momentálně dostatek.

"Na nich se dobře množí, je to pro ně snadná potrava. Když je hrabošů víc, pak je i víc klíšťat, protože se snáz roznáší,“ objasnila Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, kauzalitu mezi přemnožením hrabošů a klíšťat. Právě na těchto hlodavcích si parazité nejvíc "pochutnávají", a pak z nich jako mezipřenašeči šíří nakažlivá onemocnění.

Přestože se klíšťatům nejvíc daří hlavně ve vlhku, tedy u vody nebo na rozhraní smíšených a listnatých lesů a luk, tak nyní se nacházejí na celém českém území. Laboratoř Protean hlásí, že se na ní momentálně obrací i spousta lidí z Prahy, na něž se tito cizopasníci přisáli nejen na zahradách u domů, nýbrž i v parcích.

"Klíště nemá závit, má kusadla, za která je zaháknuté. Ideální je kartička nebo háček se zářezem, které člověk dostane v některých lékárnách,“ varovala vedoucí laboratoře před špatným odstraňováním klíšťat.

V případě, že je klíště malé, pak je nasnadě použití vatového tamponu namočeného do mýdlové vody, díky kterému jej lze velmi snadno vyviklat. Burýšková zároveň také ubezpečila, že není nebezpečné ani použití pinzety, protože zanechaná kusadla lidské tělo samo vypudí jako například třísku. Musí se ale chytnout těsně u kůže.

Nové druhy v Česku

Odborníci zároveň ale také upozorňují, že Česko trápí i neobvyklé druhy klíšťat. V rámci projektu "Najdi pijáka" byl například objeven takzvaný piják lužní, který se momentálně vyskytuje pouze na jižní Moravě a který parazituje především na psech a volně žijících zvířatech.

"Dnes už víme, že se sporadicky vyskytuje téměř po celém Česku a dál se šíří díky cestování psů. Podobně je to i v dalších evropských zemích. S rozšířením roste i riziko babeziózy, což je významné infekční onemocnění psů, které pijáci přenášejí,“ informoval David Modrý z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a Biologického centra Akademie věd.

Ukázalo se sice, že není problém s detekcí patogenu způsobujícího babeziózu, což ale nic nemění na tom, že máme co do činění s novou chorobou. Z tohoto důvodu ho veterinář nemusí vždycky spolehlivě odhalit. Problematické může být i shánění léků, který není dostupný.

Buď jej lze zakoupit v zahraničí, anebo dovézt na speciální výjimku. Nesmí se však otálet, protože pes může na nemoc zemřít velmi rychle, a to i v řádu několika hodin.

Ve výjimečných případech může piják obrátit svou pozornost i na lidi, ale nebezpečný pro ně není. Naopak velice ohrožení jsou koně. Vědci proto v souvislosti s tím žádají jejich majitele, aby jim nalezená klíšťata posílali do výzkumu.

Díky součinnosti veřejnosti se parazitologům podařilo objevit ještě další zvláštní klíště, a to africkou a jihoevropskou hyalommu. Ta sice v Česku trvale nežije, ale mohou jí přinášet stěhovaví ptáci. Tento druh rovněž přežívá na koních a je zdrojem významných nákaz, které mohou být nebezpečné i pro lidi.

"Přirozeně se vyskytuje na Blízkém východě nebo v Africe, kde přenáší některá virová onemocnění včetně takzvané krymsko-konžské hemoragické horečky. A ta může být smrtelným onemocněním pro člověka,“ upozornil Modrý.

Pijáků mají vědci ve výzkumu stovky, zatímco afrických a středomořských klíšťat pouhých dvacet. Obecně je ale výskyt nových druhů těchto parazitů v Česku raritní. Vědci si ale všímají ještě jednoho druhu, a to Rhipicephaluse.

Ten se vyskytuje na Balkáně a ve Středomoří, odkud se může do tuzemska dostat také se psy. Před dvěma lety se mu v Bratislavě dokonce podařilo vytvořit krátkodobou populaci, kterou se ale povedlo úspěšně zlikvidovat. Infekce, které přenáší, jsou nebezpečné zejména pro čtyřnohé domácí mazlíčky.

Související

Více souvisejících

klíšťata encefalitida zdraví houbařstí Příroda nemoci

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 18 minutami

před 40 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 51 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 6 hodinami

Černochová jmenuje nového šéfa vojenské rozvědky. Berouna střídá Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy