Na Julisce vládli Dukla a USK

Aktuality
sobota 4. července 2020
Na pražské Julisce proběhlo první kolo naší nejvyšší ligové soutěže. Nejlepší bodový zisk posbírali muži Dukly Praha a ženy USK Praha.

Vít Müller byl hlavním kandidátem na prvenství v závodě na 400 metrů překážek a semifinalista loňského MS v Dauhá nenechal nic náhodě, když zvítězil v letošním nejlepším českém výkonu 50.14, což je čas, kterým se zařadil na páté místo letošních průběžných světových tabulek. Pod jednapadesát vteřin stlačil svůj čas ještě druhý Martin Tuček z Univerzity Brno (50.85). Mezi ženami proběhl česko-slovenský duel o vítězství mezi Emmou Zapletalovou a Nikoletou Jíchovou. Rychlejší byla Slovenka Zapletalová v novém kariérním maximu 57.11. Spokojena však mohla být i Jíchová, pro níž znamená čas 57.44 též vylepšení osobáku.

Na hladké čtvrtce opět prokázala vynikající formu česká jednička Lada Vondrová. Jeden okruh proběhla v nejlepším českém výkonu za posledních devět let 51.35 a potvrdila pozici sedmé nejrychlejší ženy české historie na této distanci. Rychleji běžela naposledy Denisa Rosolová v sezóně 2011. Svěřenkyně trenéra Jaroslava Jóna si vylepšila osobní rekord z loňského MČR v Brně o 36 setin a vyhoupla se na druhé místo letošních průběžných světových statistik. Za ní finišovaly slovenské závodnice Iveta Putalová (52.51) a Daniela Ledecká (53.43). V mužském závodě na 400 metrů zvítězil v letošním nejlepším českém výkonu 47.26 kladenský Matěj Krsek před Martinem Kučerou z Univerzity Brno (47.61) a Jakubem Veselým z Dukly Praha (47.61).

Vondrová následně nenašla přemožitelku ani na poloviční trati. I zde se stala autorkou nejlepšího českého výkonu sezóny, který má nyní hodnotu 23.57. Pro Ladu to byl další osobní rekord. Jen o tři setiny zpět se do cíle předkláněla Marcela Pírková (23.60). Třetí byla vítkovická Jana Slaninová (23.85). Velmi rychlé časy byly k vidění na stejné trati mužů. Nejspokojenější mohl být Jan Jirka, jenž si zaběhl nový osobní rekord 20.71 a zařadil se na dělené sedmé místo českých historických tabulek po bok Jana Veleby. Ján Volko finišoval jako druhý za 20.74. Třetí Pavel Maslák zaznamenal 20.79.

Suverénní běžecké představení ukázal v závodě na 1500 metrů Filip Sasínek, jenž si pro jedenáct bodů doběhl stylem start-cíl v kvalitním čase 3:40.40. Na ženské patnáctce rozhodoval strhující finiš mezi Dianou Mezuliáníkovou a Simonou Vrzalovou. O čtyři setiny byla rychlejší Mezuliáníková (4:30.91).

V soutěži tyčkařek se dokázaly shodně úspěšně přenést přes laťku 445 centimetrů Romana Maláčová a Amálie Švábíková. Jelikož Maláčová to dokázala při své letošní závodní premiéře hned napoprvé, tak zvítězila. Švábíková zdolala tuto hodnotu druhým pokusem a o další dva centimetry si vylepšila svůj sezónní výkon. Mezi muži předvedl nejhodnotnější výkon 533 centimetrů Matěj Ščerba. Ten však závodil mimo soutěž, a tak bodovému hodnocení kralovali borci z Dukly Jan Kudlička (523) a Dan Bárta (513).

Oštěp žen byl v jasné režii závodnic Dukly Praha, které obsadily první tři pozice. Vítězkou se stala Irena Gillarová výkonem 58.67. Druhá byla Martina Píšová za 53.09 a třetí skončila Petra Andrejsková (51.41). Domácí oddíl se mohl těšit z oštěpařského triumfu i v kategorii mužů, a to díky Petru Frydrychovi (71.87). V koulařském kruhu brali prvenství Ladislav Prášil (17.61) a Markéta Červenková (17.15).

Ženy v závodě na 100 metrů překážek se musely vyrovnat se silným protivětrem. To se nejlépe podařilo hlavní favoritce Kateřině Cachové, která zvítězila v čase 13.45 před Lucií Koudelovou (13.54) a Markétou Štolovou (13.67). K mužům byl na stodesítce překážek alespoň v prvním běhu vítr milosrdnější, když se na moment otočil a foukal do zad. Z toho nejvíce vytěžil vítězný Jiří Sýkora z Olympu Praha (14.19). V cíli ho následovali ve stejném čase 14.38 David Ryba a Ondřej Kopecký.

V soutěži kladivářů jasně dominoval Patrik Hájek z Dukly Praha, jemuž se potřetí v této sezóně podařilo překonat sedmdesátimetrovou hranici. Plný počet bodů přidal na konto armádního sportovního klubu za výkon 70.12. Hned čtyřmi svými pokusy by zvítězil. Ve stejné disciplíně žen se dostala jediná Lenka Valešová z Plzně přes 60 metrů. Její nejdelší pokus měřil 62.82.

Přestože absolvoval pouze čtyři pokusy, byl Radek Juška neohroženým vládcem dálkařského sektoru. Nejdále dolétl druhým pokusem na 784 centimetrů. Z dalšího vylepšení osobního rekordu na 740 se radoval Dan Kováč z pražské Slavie. O centimetr méně zapsal třetí Jakub Rusek (739). V závodě dálkařek zapsala nejdelší pokus Michaela Kučerová z USK Praha, když dolétla na 620 centimetrů. Souboj o další tři příčky byl skutečně těsný a nejúspěšnější v něm byla Pavlína Minářová z Dukly (603) před Janou Novotnou (601) a Kateřinou Dvořákovou (601).

Nový venkovní osobní rekord 222 centimetrů znamenal pro Marka Bahníka jasný primát v soutěži výškařů. Hradecký atlet, který hájí v extralize barvy Univerzity Brno, si posunul své kariérní maximum pod otevřeným nebem o dva centimetry. Druhý byl Slovák ve službách Kladna Lukáš Beer za 215. Třetí Jan Štefela z Plzně si vyrovnal osobák 211. Výškařkám kralovala vítkovická Bára Sajdoková, když jako jediná překonala laťku o hodnotě 184 centimetrů. Letos poprvé pod otevřeným nebem se představila Michaela Hrubá a brala body za druhé místo výkonem 182 centimetrů. Po vítězství na překážkách, vybojovala třetí místo pro USK Kateřina Cachová za 176 centimetrů. Stejného výkonu dosáhla také čtvrtá Denisa Majerová z Plzně.

V disku mužů potvrdil papírové předpoklady Marek Bárta. Reprezentant Olympu Praha byl jediným šedesátimetrovým závodníkem z celého startovního pole, když jeho náčiní dopadlo třicet centimetrů za tuto hranici. Druhý skončil Tomáš Voňavka z Kladna za 57.69. V ženské kategorii jasně dominovala Eliška Staňková, když posunula hodnotu vlastního českého maxima této sezóny na 58.31.

Nejkratší sprint na 100 metrů v podaní mužů vyšel nejlépe Jánu Volkovi ze Slovenska. Borec hájící barvy SSK Vítkovice prolétl rovinku v čase 10.46. Setina hrála v souboji o druhé místo ve prospěch Jana Jirky z Olympu (10.62) před Dominikem Záleským z Dukly (10.63). Pavel Maslák se do cíle předkláněl na čtvrtém místě za 10.67. Mezi ženami se radovala v letošním nejlepším českém výkonu 11.67 Nikola Bendová z Olympu Praha. Další dvě pomyslné medailové příčky získaly pro USK Praha Marcela Pírková (11.72) a Klára Seidlová (11.76).

Na hladké trojce měli nejrychlejší nohy Vladimír Marčík ze Slavie Praha (8.31.45) a Moira Stewartová z Dukly Praha (9:44.61). Na té překážkové zvítězili Tereza Hrochová z Plzně (10:36.99) a Damián Vích z Dukly Praha (8:51.55). V obou případech se jedná o letošní nejlepší český výkon.

Běhy na 800 metrů měly spíše taktický průběh. Ve finiši měli nejvíce sil Diana Mezuliáníková z Olympu Praha (2:07.97) a Filip Šnejdr ze Slavie Praha (1:51.74).

Trojskokanské primáty patří Jiřímu Vondráčkovi (16.26) a Emmě Maštalířové (13.10).

Velmi kvalitní byly také časy vítězných štafet na 4x100 metrů. Ženy USK Praha zaběhly dokonce národní oddílový rekord. Sestava Kristýna Kobiánová, Martina Hofmanová, Klára Seidlová a Lada Vondrová posunuly rekordní zápis na 44.38. Mezi muži vyhráli sprinteři z Olympu Praha v čase 40.26.

V kategorii mužů se stali vítězi prvního extraligového kola borci z Dukly Praha (211.5 b.) před Univerzitou Brno (196 b.) a Olympem Praha (168 b.). Ženám dominovaly favoritky z USK Praha (253 b.) před Olympem Brno (186 b.) a Duklou Praha (168.5 b.).