Americké úřady zpochybňují Trumpovy výroky ohledně vývoje vakcíny

Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephen Hahn v neděli vznesl pochyby ohledně předchozího výroku prezidenta Donalda Trumpa, že USA budou mít k dispozici účinnou vakcínu proti koronaviru do konce letošního roku.

Podle Hahna se na očkovací látce pracuje, ale nelze nyní říci, kdy, a zda vůbec, se ji podaří úspěšně otestovat, napsal server BBC.

"Nedokážu předpovědět, kdy bude vakcína k dispozici," řekl Hahn s tím, že postup při vývoji látky bude "založený na datech a vědě".

Nalezení účinné vakcíny je podle mnohých expertů jednou z hlavních cest, jak lze za současné pandemie navrátit život v silně zasažených státech k normálu. USA přitom v absolutních číslech registrují nejvíce nakažených i zemřelých s covidem-19 na světě a v posledních dnech zaznamenaly rekordní nárůsty nových případů.

Trump v sobotu při proslovu při příležitosti oslav Dne nezávislosti poděkoval vědcům, kteří pracují na vývoji očkovací látky. Zároveň prohlásil, že USA budou mít pravděpodobně vakcínu "dlouho před koncem (letošního) roku".

O takovém termínu však ještě před Hahnem vyjádřili pochybnosti také další zdravotničtí experti. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v červnu varoval, že vakcína bude k dispozici zřejmě až v polovině roku 2021. Je však podle něj také možné, že se účinnou a bezpečnou látku vůbec nepodaří vytvořit. Před takovou možností varoval rovněž uznávaný americký epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci, který před necelým týdnem varoval, že není "žádná záruka", že se podaří vynaleznout kýžený preparát.

Hahn v nedělním rozhovoru rovněž odmítl komentovat Trumpovy sobotní výroky o tom, že 99 nákaz koronavirem ze 100 je "totálně neškodných". "Nechci se pouštět do toho, kdo má pravdu, a kdo ne," řekl šéf FDA. Úmrtnost na nemoc covid-19 je relativně nízká a liší se stát od státu. Tedros v březnu řekl, že se pohybuje kolem 3,4 procent. Asi 20 procent nakažených přitom potřebuje při léčbě dodatečný přísun kyslíku, uvádí WHO.

Na vývoji vakcíny proti koronaviru pracují desítky týmů po celém světě. Několik přípravků vstoupí již v letních měsících do třetí a poslední fáze testování, která však může trvat půl roku či déle a jejíž pozitivní výsledek rozhodně není jistý.

Trump již měsíce čelí kritice za svoje zlehčující a nepřesné výroky ohledně koronaviru a za svůj celkový přístup k pandemii. Zatímco experti varují Američany, aby se vyhýbali velkým společenským akcím, uspořádala Trumpova kampaň v červnu velký volební mítink ve městě Tulsa. V neděli pak jeho tým oznámil, že plánuje další takovou akci tuto sobotu ve státu New Hampshire, tentokrát však pod širým nebem. "Těšíme se na mnoho svobodu milujících patriotů, kteří přijdou na shromáždění a budou oslavovat Ameriku," uvedl ve vyjádření mluvčí Trumpovy kampaně.

V USA je přitom po týdnech poklesu pandemie na novém vzestupu. Jen v prvních čtyřech červencových dnech ohlásilo 15 amerických států dosud největší jednodenní přírůstky počtu infikovaných. Koronavirem se v USA nakazily již téměř 3 miliony lidí, necelých 130.000 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Související

Donald Trump

Odvolací soud se smiloval nad Trumpem. Vyhne se zabavení majetku

Odvolací soud v New Yorku v pondělí rozhodl o povolení složení záruky ve výši 175 milionů dolarů americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi. Tím se vyhne povinnosti zaplatit celou částku 454 milionů, kterou mu byla v únoru uložena poté, co byl shledán vinným z podvodů s nemovitostmi. Uvedl to server BBC.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 18 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy