Afrika hlásí už přes půl milionu nakažených koronavirem

Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Informovala o tom dnes agentura AP. Počet odhalených případů na kontinentě vzrostl na 508.000 poté, co Jihoafrická republika oznámila, že za poslední den se v zemi nakazilo dalších 10.000 lidí.

Skutečný počet nakažených na černém kontinentě, který čítá přes 1,2 miliardy obyvatel, však může být ve skutečnosti vyšší. Jednotlivé africké státy se totiž potýkají s nedostatkem testovacích sad.

Africa's confirmed coronavirus cases are now above a half-million as South Africa becomes a global hot spot. https://t.co/6wO4rxbAdX

— AP Africa (@AP_Africa) July 8, 2020

Na omezený přístup k testům upozornila minulý týden i regionální ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Afriku Matshidiso Moetiová. Většina testů byla zatím provedena v hlavních městech, i když šíření viru v Africe se na ně zdaleka neomezuje.

Africké zdravotnictví je nejhůře financované na světě a má také největší nedostatek personálu, podotýká AP. Podle WHO v Africe připadá jeden lékař asi na 3300 lidí. Afričtí zdravotníci navíc čelí nedostatku ochranných pomůcek a dalších prostředků. Jen v tomto týdnu stávkovali zdravotníci v Nigérii, Zimbabwe, Kongu a Sierra Leone, aby si vydobyli adekvátní ochranné pomůcky a platové podmínky.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cameron: Rusko využívá střední Asii k obcházení sankcí

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Uvedl to irský server Irish News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy