Při prodeji pozemků zastupitelé Podbořan zákon neporušili, řekla policie

  16:18
Politici z Podbořan na Lounsku při prodeji městských stavebních pozemků zákon podle policie neporušili. Případ tak byl po několikaměsíčním vyšetřování odložen.
Podbořany

Město Podbořany nachází v severozápadních Čechách, 14 kilometrů jihozápadně od Žatce v okrese Louny v Ústeckém kraji. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

„Policisté ukončili prověřování prodeje pozemků s tím, že nedošlo k protiprávnímu jednání,“ uvedla lounská policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Kauza odstartovala na začátku loňského roku, kdy na policii přistál podnět k vyšetřování od dvou občanů – bývalého opozičního zastupitele, dlouholetého kritika současného vedení města Lukáše Šopfa a developera, jenž ve městě prodává jiné pozemky, na údajně nevýhodný prodej více než dvou desítek městských stavebních pozemků v lokalitě Liška.

Kriminalisté zkoumali, zda se politici, kteří hlasovali pro podmínky prodeje a cenu 300 korun za metr čtvereční, dopustili trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Provinění mělo spočívat v tom, že do ceny parcel nebylo zahrnuto jejich pozdější zhodnocení v podobě vybudování inženýrských sítí a komunikací, k němuž se při podpisu smluv město s budoucími vlastníky zavázalo. Politici tak měli údajně způsobit škodu přes 9 milionů korun.

Vedení města, které od začátku tvrdí, že obvinění bylo smyšlené, ukončení kauzy vítá.

„Od začátku jsme říkali, že to byla nesmyslná obvinění. Zaráží mě, jak je snadné kriminalizovat rozhodnutí zastupitelů na základě vylhaných zdrojů,“ poznamenal starosta Radek Reindl (ODS).

„Celé toto oznámení a následné prošetřování znamenalo bezprecedentní zásah do chodu, hospodaření města a v neposlední řadě do jeho pověsti,“ dodal Reindl s tím, že v odůvodnění policie je uvedeno, že město postupovalo v souladu se zákonem.

„Nad rámec zákona si nechalo zpracovat znalecký posudek, cena byla stanovena až po vypracování posudku, prodej byl schválen drtivou většinou zastupitelů a byl řádně zveřejněn,“ popsal Reindl.

Mělo to dojít k soudu, říká jeden z autorů oznámení

Se závěry policie nesouhlasí jeden z autorů oznámení. „Rozhodně to mělo dojít k soudu. Jediný soud může dokázat, kdo je v právu, ne policie. Cena prodeje byla nízká a k pochybení tam došlo,“ uvedl Lumír Šopf.

Šopf dodal, že o hospodaření města se šesti tisíci obyvateli dnes rozhoduje skupina spřízněných politiků, která nemá žádnou opozici.

V průběhu vyšetřování Podbořany měly na návrh dozorující lounské státní zástupkyně opatrovníka, který v podstatě vedl chod města.

„Jde o bezprecedentní zásah do samosprávy města,“ okomentoval to tehdy Reindl. Nadřízený orgán – krajské státní zastupitelství – následně opatrovníka zrušil s tím, že dozorující státní zástupkyně chybovala a jeho ustanovení bylo nezákonné.

Podobný případ se stal i v nedalekých Postoloprtech

Není to tak dávno, co lounská kriminálka prošetřovala obdobný případ. Před časem policie a posléze soud řešily kauzu města Postoloprty, kdy podle obžaloby došlo k trestnému činu porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti.

Toho se tamní politici měli dopustit nevýhodným prodejem obecního domu.

Stíháno a následně soudem osvobozeno bylo deset zastupitelů včetně starosty.

Po několika letech policejního vyšetřování a soudního líčení nakonec dokázali, že zákon neporušili, a od státu požadují odškodnění ve výši pět milionů korun za poškození pověsti.