S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty na Zemi může mít pro miliony lidí tragický dopad. V důsledku selhání termoregulace může nastat nebezpečí přehřátí či selhání organismu. Nejvíce ohrožení jsou farmáři z rozvojových zemí nebo stavební dělníci a lidé z továren, ale v současné době se riziko přehřátí týká i zaměstnanců nemocnic, kteří kvůli covid-19 musí nosit ochranné obleky.

„Má to vliv na morálku,“ říká lékař Jimmy Lee pro BBC.Stará se o pacienty s covid-19 ve všeobecné nemocnici Ng Teng Fong v Singapuru, kde je velmi teplé a vlhké klima. Ochranné obleky, které jsou nezbytné pro zdravotnický personál, jsou z plastu a vytváří si vlastní mikroklima. Odvětrávání není možné kvůli riziku nákazy nemocí covid-19.

Nemocnice nedisponuje klimatizací, lékař proto uvádí, že personál je mnohem více podrážděný a podle jeho slov může hypertermie negativně ovlivnit jeho efektivitu a schopnost přijímat rychlá a důležitá rozhodnutí. Upozorňuje také, že personál často přehlíží varovné signály přehřátí, jako jsou mdloby nebo nevolnost.

Působení vysokých teplot na organismus může mít za následek selhání termoregulace. To znamená, že kůže a plíce nedokážou regulovat rychlost při odvádění tepla s pomocí proudění krve, která také zajišťuje přenos tepla z vnitřku organismu na povrch. Tepelná výměna pokračuje, než nastane rovnováha.

V případě, že dojde k extrémnímu zvýšení teploty, tělo se nestačí ochlazovat a nastane život ohrožující stav hypertermie, která vyžaduje okamžité ošetření, jinak může dojít k selhání organismu.

V padesátých letech americká armáda vypracovala teplotní směrnice pro vojáky, aby zajistila jejich bezpečnost. Systém se nazývá Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) a zahrnuje nejen teplotu, ale i vlhkost, rychlost větru, úhel slunce a oblačnost. WBGT uvádí, že při teplotě 29 stupňů Celsia musí být pozastaveno cvičení kvůli možnému neblahému vlivu na lidský organismus. Přesto doktor Lee a jeho kolegové při této teplotě ošetřují na osmihodinových směnách v ochranných oblecích pacienty s covidem-19.

Extrémní teploty panují, pokud je překročena hodnota 32 stupňů Celsia. Tato teplota byla zaznamenána také v nemocnicích v Čennaí, hlavním městě indického státu Tamilnádu. „Se zvyšující se teplotou jsou lidé více dehydrovaní, mají kardiovaskulární problémy, ledvinové kameny a jsou z tepla naprosto vyčerpaní,“ uvedl profesor Vidhya Venugopal.

V důsledku globálního oteplování se pravděpodobně bude teplota neustále zvyšovat a více lidí bude vystaveno riziku hypertermie. Richard Betts z Národního meteorologického úřadu Velké Británie varuje, že bude více dnů s teplotou nad 32 stupňů Celsia v případě, že se nesníží produkce skleníkových plynů.

„Vyvinuli jsme se tak, abychom žili v určité teplotě, takže v případě, že budeme nadále zvyšovat teplotu vlastní činností, dříve nebo později budou na planetě teplotní podmínky, v kterých nebudeme moci žít,“ míní Betts.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři nemocnice oteplování Klimatické změny Počasí

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy