Rozhodnuto: Referendum vyhlášeno nebude

Archiv

MM F-M, Petr Pavelka

20. 7. 2020

V úvodu náměstek primátora pro kulturu Pavel Machala připomněl vývoj obou projektů, kdy po architektonické soutěži na rekonstrukci Kina Petra Bezruče byla jeho další projektová příprava zastavena a začala se řešit Nová scéna Národního domu dle návrhy arch. Jiřičné. „Měli bychom si nyní určit směr, potřebujeme vědět, kterým směrem se vydat, a chceme o tom nechat rozhodnout občany,“ řekl Pavel Machala (ČSSD).

„Určitě existuje politická shoda, že Frýdek-Místek potřebuje kvalitní a plnohodnotný divadelní sál. Otázka je, proč jsme poslední, kdo ho nemá, a kde na to vzít peníze. Největší úskalí tzv. referenda vidím v tom, že ani odborná veřejnost není úplně odborně seznámena s tím, co občanům předkládáme. Pokoušíme se postavit vedle sebe dvě funkčně a finančně nesrovnatelné varianty, jedna nebude splňovat jednu věc – nebude plnohodnotným divadelním sálem, nepřijedou tam dvě třetiny profesionálních souborů, protože bude nevyhovující. Dostáváme se k půlmiliardě v jedné i druhé variantě a v naprosto mezní variantě, kdyby občané řekli oběma ano, je z toho závazek miliarda korun do dvou objektů, z nichž jeden bude nefunkční,“ vysvětloval Petr Korč, proč návrh referenda nepodporuje Naše Město. Proti tomu se ohradil náměstek Machala, který se věnoval konkrétním rozměrům jeviště: „Divadla jezdí v současné době i do Vlasti, Kino Petra Bezruče by mělo rozměry větší, podobné jako Divadlo P. Bezruče v Ostravě, které považuji za kvalitní a plnohodnotné, nebo jako další ostravské Divadlo Mír. Asi nemáme ambici mít jeviště jako v Národním divadle.“

Primátor Michal Pobucký připomněl někdejší architektonickou soutěž s odbornou porotou, kde nebyl nikdo z politiků, pouze zástupci architektů a Jakub Tichý (Piráti) jako tehdejší ředitel Národního domu. „Tehdy náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město) tvrdil – cituji – ´Účastníci soutěže se museli vypořádat s tím, že vyhlašovatel v objektu plánuje divadelní představení, koncerty moderní i vážné hudby, kongresy, konference, přednášky, semináře s využitím projekčního zařízení a výstavy. Rozhodovala kvalita celkového architektonického řešení stavby, kvalita technologického a provozního řešení a hospodárnost a ekonomická přiměřenost zvoleného řešení.´ Mrzí mě, že uběhlo pět let a najednou už to v pořádku není.“

Od porovnávání obou variant se snažil debatu zpět k vlastnímu referendu stočit náměstek primátora Karel Deutscher: „Kdy jindy by se ti lidé měli zapojit, když ne teď? Můžeme být rádi, že nám dají odpověď. Můžeme říkat, že jsou hloupí, že si špatně vyberou… Já to neříkám, nepodsouvejme, že toho nejsou hodni, nepoznají lepší variantu, nebudou se umět rozhodnout. O tom dneska hlasujeme.“

Náměstek primátora Radovan Hořínek (ANO) však argumentoval, že nelze žádat po občanech, aby rozhodovali, když neznají přesný stav věci. „Musíme si být jisti, zda máme spolehlivé podklady, taková situace tu bohužel není. Podklady zpracované hlavním architektem přinesly určité nejasnosti ohledně parkovacích míst, ceny a není možno se objektivně a spolehlivě vyjádřit. Vyhlášení referenda se jeví jako předčasné a zavádějící, i proto, že realizace začne za natolik dlouhou dobu, že se okolnosti mohou zásadně změnit, rozhodnutí nebude aktuální,“ avizoval, že vyhlášení referenda nepodpoří ani klub ANO, Radovan Hořínek.

„Dnes řešíme, zda referendum ano, či ne, ale my nechceme mazat med kolem pusy, aby lidé rozhodovali o něčem, co není v následujících letech reálné splnit. Nebudou finance na to, aby se jedna z akcí realizovala, nečekají nás ekonomicky růžové roky. My jsme chtěli vybudovat dostupné byty v hotelu Centrum, měli bychom se soustředit na tuto akci, víme, že to bude náročná akce, časově i finančně,“ vysvětloval, proč referendum nepodpoří KDU-ČSL, náměstek primátora Marcel Sikora.

„Jedná se o strategické rozhodnutí města, strategický projekt na dvě až tři volební období, i obchvat se táhl přes čtvrt století, ale je třeba udělat ten první krok. Podpoříme vyhlášení referenda na tuto zásadní otázku, protože jsme slíbili, že budeme podporovat princip přímé demokracie,“ sdělil postoj KSČM Svatomír Recman. I Piráti mají referenda a přímé zapojení občanů do rozhodování jako vlajkovou loď, což jim bylo na zastupitelstvu připomenuto. „Rozhodně jsme za místní referenda v jasně stanovených otázkách, podporujeme dobře připravená referenda, ale tady spíše přenášíme zodpovědnost na lidi. Mohla k tomu vzniknout pracovní skupina,“ bránil se Jakub Tichý.

Pro vyhlášení referenda nakonec zvedlo ruku jen 13 zastupitelů.