Jak zvládnout co nejlépe pandemii? Věřme vědě, nabádá profesor

NÁZOR - Spolu s tím, jak stoupá počet nakažených nemocí covid-19, se odlišuje reakce jednotlivých států a měst a jejich opatření k omezení šíření koronaviru. V komentáři pro server Los Angeles Times situaci rozebral profesor Samuel Abrams, politolog z americké Sarah Lawrence College.

Důvěra ve vědu

Americký prezident Donald Trump a mnoho guvernérů jednotlivých amerických států trvají na podzimním otevření škol, zatímco jiní volí opatrnější přístup, upozorňuje profesor. Podotýká, že americká města Los Angeles a San Diego například minulé pondělí oznámila, že na podzim plánují pouze online výuku.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom uplynulý pátek nařídil, aby většina školních tříd v tomto americkém státě zůstala zavřená, poukazuje politolog. Dodává, že Newsom také upustil od znovuotevření mnoha ekonomických sektorů, opětovně uzavřel vnitřní prostory restaurací a veřejných budov, zatímco guvernér státu Georgia naopak odvolal povinné nošení roušek.

Politici v Kalifornii mají pro svá rozhodnutí podporu většiny veřejnosti, uvádí Abrams. Domnívá se, že jeden z důvodů spočívá v tom, že obyvatelé tohoto státu věří více vědě než jiní Američané.

Profesor odkazuje na nový průzkum think tanku American Enterprise Institute ohledně koronaviru a života Američanů, který ukázal, že obyvatelé Kalifornie si velmi váží vědců. "Průzkum se tázal, jakou důvěru, pokud nějakou, chovají respondenti vůči schopnosti různých skupin lidí - místní vlády, zpravodajských médií, univerzitních profesorů, představitelů federální vlády - jednat v nejlepším zájmu veřejnosti," nastiňuje Abrams.

Na 45 % Kaliforňanů odpovědělo, že chovají "velkou míru" důvěry, že v nejlepším zájmu veřejnosti jednají právě vědci, upozorňuje odborník. Dodává, že ve Spojených státech celkově si to myslí jen 38 % lidí, zatímco na Floridě pouze 35 %.

Naopak, jen 12 % obyvatel Kalifornie věří, že v nejlepším zájmu veřejnosti jedná prezident Trump, upozorňuje politolog. Doplňuje, že na Floridě naopak šéfovi Bílého domu v tomto ohledu důvěřuje pětina lidí.  

Průzkum rovněž odhalil, že 68 % obyvatel Kalifornie věří, že vědci činí rozhodnutí a vydávají doporučení na základě faktů a systematického zkoumání, poukazuje Abrams. Vyzdvihuje, že zbytek Američanů smýšlí odlišně - v Texasu si to myslí 47 %, na Floridě 51 % a v sedmnácti jižanských státech 54 % lidí.

Vědomí rizika

"Jde o podstatné rozdíly, které mohou pomoci vysvětlit politickou zdrženlivost a odklady ze strany politiků v mnoha těchto státech při zavádění přísnějších koronavirových restrikcí, například povinných roušek, navzdory nárůstu nově nakažených," píše politolog. Nepovažuje za překvapivé, že přístup k vědě během koronavirové krize se promítá také v osobním chování během pandemie.

Hned polovina respondentů z Kalifornie například v průzkumu uvedla, že by jim za současné situace vůbec nebylo příjemné účastnit se bohoslužby, což je o 8 % více než ve zbytku Spojených států a o 13 % více než na Floridě, poukazuje profesor. Dodává, že v účast na sportovním utkání odmítlo 60 % Kaliforňanů, tedy o celých 17 % více než v případě floridských residentů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobné vzorce jsou pozorovatelné v přístupu ke střetávání se s přáteli a braní dětí na hřiště, konstatuje Abrams. Domnívá se, že Kaliforňané jsou obezřetnější, protože si uvědomují riziko takového chování.

Ve vztahu k veřejným opatřením jsou pak obyvatelé Kalifornie ochotnější přijmout tvrzení a rady, které předkládají veřejnosti lékaři a vědci, upozorňuje akademik. Průzkumy podle něj totiž odhalily, že po zvážení negativ a přínosu uzavření ekonomiky a pozastavení společenského života hned 65 % Kaliforňanů tyto kroky podporuje ve jménu bezpečnosti obyvatel - pro srovnání, v případě států jako Texas a Florida to je o 11 % obyvatel méně.

Kalifornští residenti nemají s nemocí covid-19 jinou zkušenost než zbytek země, téměř 90 %  z nich sleduje zprávy o koronaviru a pociťuje katastrofální ekonomické dopady pandemie, poukazuje Abrams. Za důležité považuje, že obyvatelé Kalifornie nenaslouchají vědeckým důkazům kvůli svému převážně liberálnímu založení - uvedený stát sice v americkém kontextu inklinuje více vlevo, přesto se 33 % jeho obyvatel označuje za konzervativce a dalších 28 % za názorově nevyhraněné.

Zatímco Bílý dům tlačí na znovuotevření ekonomiky a škol, většina Kaliforňanů to odmítá jako nebezpečný tah, shrnuje politolog. Dodává, že obyvatelé tohoto státu tak činí na základě víry ve vědu.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Kalifornie USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 49 minutami

před 1 hodinou

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

Vražda v Praze: Policie pokročila v případu napadení v autoservisu

Kriminalisté z oddělení vražd kvalifikovali čtvrteční případ napadení v autoservisu v Řepích jako vraždu, informovala pražská policie v pátek. Hrůzný čin si vyžádal úmrtí jedné osoby. Strážci zákona na místě zadrželi jednoho muže, který bude obviněn. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy