Syrečky, borůvková marmeláda a šlehačka. To je recept na dezert podle Oty Jiráka

21. červenec 2020

Je hercem a taky požitkářem. Dobré jídlo je jeho potěšením a receptů má na rozdávání. Třeba na buřtguláš, tatarák ze syrečků nebo originální zákusek.

„Moje žena Drahomíra nemá ráda syrečky. Prý to má nožičky a šimrá to v krku. Ale tatarák ze syrečků miluje. Všechno je tam jako v normálním tataráku, ale místo masa je tam nastrouhanej olomouckej syreček. Rozmačká se to a maže na topinky.“

Známý herec v Blízkých setkáních ale přidal ještě jeden recept, ve kterém nechybí „voňavý“ sýr: „Mám ještě dezert, a to olomouckej syreček a na tom borůvková marmeláda a šlehačka. Je to senzace!“

Ahoj kamarádi, máme vás rádi!

Jů a Hele obveselují malé i velké diváky už 40 let. „Když mě moje žena Drahuška vezla na natáčení po infarktu a mrtvici, říkala, že jsme tam jako ARO na vejletě,“ směje se v Blízkých setkáních Ota Jirák.

„Jsme tam všichni, kdo jsme to začínali. Kameramani, loutkáři, čerňáci… Jsme pamětníci.“ Zpočátku mu prý dělalo problém přejít z huhňání na normální mluvu. „Ale po těch 40 letech už jsem si zvykl.“

Kdo vodí Jůheláky

V plyšových kostýmech pohádkových postav prý nikdo není, jak si mnozí myslí. „Občas byly tendence nacpat tam nějakého mima. Jednu postavu vodí tři až čtyři tzv. čerňáci. Když nás napadne třeba nějakej fór, tak se paňácové okamžitě chytí.“

Jů i Hele nejsou rodu mužského ani ženského. Jsou „to“. „Proto chodím na toaletu podle toho, jak se mi zachce,“ odpovídá žertem herec na dotaz Aleše Cibulky, jestli chodí do dveří s panáčkem nebo panenkou.

Mají Jů a Hele následovníky? Je pyšný na svoji zahradu? Kdo je Ferda? Jak je na tom se zdravím? Jak si žije ve své roubence?

autoři: Aleš Cibulka , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.