Staronového vítěze má triatlonový Holešovman. Sobotní 12. ročník závodu v terénním triatlonu v Holešově a okolí ovládl stejně jako loni Pavel Žák. Člen týmu Cykloop.cz – Bike Triatlon Morkovice dosáhl na trati složené z 500 metrů plavání, 25 kilometrů jízdy na horském kole a 6 kilometrů běhu, výsledného času 1:35:52. Stříbrný v pořadí Fryštačan Radoslav Šíbl (4 Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem) byl v cíli o 50 sekund pomalejší, třetí místo obsadil Václav Klakurka (AD Team Brodek u Přerova, 1:35:16). Jakub Boček (Novatop Bike Team) doběhl v čase 1:41:20 čtvrtý a Jaroslav Soldátek z klubu Krušnoman TT Litvínov bral za čas 1:41:58 pátou příčku.

„Na závod jsem se kvůli pracovnímu vytížení a rodinným povinnostem nijak speciálně nepřipravoval. Ani jsem neladil formu. Pouze v pondělí jsem si byl zaběhat 6 kilometrů a ve středu jsem se 60 kilometrů projel na kole,“ přiznal Pavel Žák.

Ten ale chtěl Holešovmana vyhrát a obhájit v něm loňské prvenství. Měl však respekt před Radkem Šíblem.

„Radek je zkušený biker a výborný běžec,“ upozornil na největší přednosti svého největšího soupeře Žák. Závod v Holešově se mu ovšem povedl.

„V úvodním plavání jsem si držel svoje tempo. Podobně tomu bylo i při cyklistice a v závěrečném běhu. V závěrečném běhu jsem ale měl poslední kilometr před cílem krizi. Rychle mi ubývaly síly a závod jsem dokončil silou vůle. Nicméně důležitý náskok na první pozici před Šíblem jsem si vypracoval už při plavání. Na kole jsem ho ještě navýšil. V běhu byl ovšem Radek lepší. První příčku jsem však uhájil,“ konstatoval reprezentant Bike Triatlonu Morkovice.

A jak triatlonista z Hané čtvrtý triumf v kariéře v Holešovmanovi oslavil? „Večer jsem si doma dal 2 piva,“ nezapíral Pavel Žák, který se v srpnu soustředí na závody horských kol.

„Už tuto sobotu 1. srpna se postavím na start Hostýnské padesátky. 9. srpna se zúčastním Morkovského bajku a 15. srpna Rusavské padesátky,“ nechal nahlédnout do svého sportovního termínového kalendáře Pavel Žák.

Zajímavý závod žen vyhrála v čase 1:55:23 zkušená Simona Světinská Švecová, před Helenou Kotopulu (obě Titan Trilife Zlín), jež byla o 17 sekund pomalejší. Zisk bronzu potěšil Veroniku Brázdovou z Kroměříže (Valachbajk Team, 2:01:55). Olga Čechmánková (AD Team, 2:06:31) skončila čtvrtá, domácí Jana Sichálková (PUNK tým, 2:08:07) vybojovala páté místo.

„Po startu minulou sobotu v Hulmenovi jsem v týdnu trochu odpočívala. Formu jsem si ale udržovala téměř každodenní pravidelnou pětatřicetiki­lometrovou jízdou na kole před odchodem do zaměstnání. V pátek jsem byla v posilovně,“ prozradila Simona Světinská Švecová, která si chtěla Holešovmana hlavně užít. Prvenství v něm bylo pro ni příjemným bonusem.

„Při plavání jsem se tradičně trápila. Kopcovitá trať kola mi ale sedla a ani v běhu jsem neměla žádnou krizi. Závod ovšem startoval intervalově. Proto jsem na trati neměla vůbec přehled, na jaké pozici se nacházím. Že skončím na zlaté příčce, jsem se dozvěděla až dlouho po doběhnutí do cíle. Navíc mě potěšil skalp klubové kolegyně Ironmanky Heleny Kotopulu,“ radovala se Světinská.

Ta úspěch na Hané moc neoslavovala. ,,První místo v Holešovmanovi oslavím dalším závodem. Ten ale bude až za necelý měsíc 22. srpna na olympijských distancích v Žilině. Navíc se v současné době připravuji s týmovými kolegy z Titan Trilife Zlín pod vedením trenéra Matěje Nekorance na start v říjnovém maratonu v Budapešti,“ informovala ještě triatlonistka ze Zlína Simona Světinská Švecová.

Také letos se v Holešovmanovi hodnotila soutěž o nejlepšího Holešováka a Holešovačku. Nejlepším Holešovákem byl Radim Barták hájící barvy Bike Triatlonu Morkovice. Ten se prezentoval časem 1:42:15. Cenu pro nejlepší Holešovačku získala Jana Sichálková (PUNK tým, 2:08:07).

Do cíle letošního Holešovmana doběhlo 123 vyznavačů terénního triatlonu. V Holešově si zazávodilo také 10 štafet.

Závod probíhal za příjemného letního počasí. Teplota se pohybovala kolem 25 stupňů.

Plavalo se v holešovském Zámeckém koupališti. Cyklistika se jela na nové kopcovité trati mezi Holešovem, Lysinou, Přílepy, Žopy a znovu Holešovem. Závěrečný běh triatlonisté absolvovali na okruhu od Zámeckého koupaliště, Dobroticemi s cílem u holešovského Zámeckého koupaliště.

Holešovman byl třetím letošním podnikem Okresního triatlonového poháru Triseries na Kroměřížsku. Dalším závodem bude v neděli 23. srpna Morkoman v Morkovicích.