Funguje, nebo ne? Chytrá karanténa nám na podzim nepomůže, má jasno Michálek

Česká vláda se vzhledem ke zhoršující epidemiologické situaci, která by mohla predikovat tzv. druhou vlnu koronaviru, před níž už dříve varovali epidemiologové, rozhodla přistoupit k semaforu nejen pro cestování do zahraničí, nýbrž i pro jednotlivé lokality.

Podle poslance a člena výboru pro zdravotnictví Davida Kasala (ANO) jsou momentální plošná opatření adekvátní. "Jsem členem týmu, který připravoval jednotlivé podklady i v jarních měsících. V tuto chvíli jsou to lokální záležitosti a je to na posouzení dané hygienické stanice," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Jakub Michálek, který je předsedou poslaneckého klubu Pirátů, ale namítl, že pro posouzení přiměřenosti aktuálních restrikcí nemá jeho oponent dostatek argumentů.

"Odůvodnění, tak jak jsou publikována na stránkách ministerstva zdravotnictví, neobsahují přesné důvody, proč a jak byl stanoven konkrétní počet osob a jaké dopady budou mít opatření na společnost," řekl.

"Na jaře jsme byli v jiné situaci, nevěděli jsme, jak se virus šíří. Proto byla celoplošná opatření nejen u nás, ale v celé Evropě. Chytrá karanténa ale funguje, takže je to opravdu o těch ložiscích, která jsou včas identifikována a jsou provedena opatření karanténního typu, aby se nemoc nešířila dál. Pokud by chytrá karanténa nefungovala, tak by se nic nezachytilo a najednou bychom měli přírůstky v řádu set nebo tisíců." David Kasal

Poslanec Kasal navíc namítl, že v Praze je jiná situace, jelikož je v ní mnohem víc sociálních kontaktů mezi lidmi.

"To musí zohledňovat hygienická služba. Řada věcí se sice může zdát nelogická. Ale jestliže 12 lidí má postihnout všechny stránky života a vymýšlet jednotlivá opatření, tak to není úplně jednoduché," nechal se slyšet.

Pirát ale namítl, že jsou aktuální pravidla zbytečně složitá. "Jde je aspoň částečně zjednodušit pomocí barevného schématu. Aby bylo jasné, v jakém okamžiku platí co. Semafor je dobrý základ, ale měly by se ještě vyjasnit jednotlivé režimy, aby lidé věděli, co dělat, když semafor ukazuje v místě červenou a tak dále," řek.

"Za největší problém považuji to, že neznáme konkrétní data o použití chytré karantény, včetně aplikace e-rouška, kterou si stáhlo asi 100 tisíc lidí, ale předpokládáno bylo 6 milionů, takže aplikace nemůže plnit svou roli. Nejsou ani dotaženy další části chytré karantény. Měli bychom se zaměřit na to, aby systém na podzim skutečně fungoval, abychom zvládli případnou druhou vlnu," Jakub Michálek

Kasal by všem kritikům chytré karantény doporučil navštívit nejbližší hygienickou stanici, sednout si tam a podívat se na vlastní oči, jak funguje, a nechat si to vysvětlit. Lidský faktor může kdykoliv selhat, ale vše záleží na precizaci. "Systém navíc půjde použít i na další nemoci,“ pochvaloval si poslanec ANO.

"Chytrou karanténu by jako projekt měl vést někdo, kdo má odborné znalosti. Zatím je nedotažená a od vlády jsme neslyšeli věrohodné informace, jak projekt dotáhne do konce. Podle harmonogramu se počítá s dokončením na konci tohoto roku. To může být ale poté, co přijde druhá vlna pandemie,“ oponoval Michálek.

Související

Více souvisejících

Jakub Michálek (Pirátská strana) ministerstvo zdravotnictví hygienici Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 31 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy