Hasiči a meteorologové varují před požáry. Za porušení nařízení hrozí velké pokuty

Meteorologové vydali pro část České republiky výstrahu před rizikem vzniku požárů. Na zvýšené nebezpečí upozorňují i hasiči. V určených krajích je například zakázáno rozdělávat oheň na volném prostranství nebo i kouření v lese.

Vzhledem k vysokým teplotám, suchu a minimu srážek vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu před vznikem požárů. Výstraha zvýšeného nebezpečí požárů platí ve Středočeském kraji, Plzeňském kraji, Karlovarském kraji, Ústeckém kraji, Libereckém kraji, Královéhradeckém kraji i v Praze.

Ve Středočeském kraji přitom platí několik zákazů, které mají riziko vzniku požárů zmenšit. Lidem není dovoleno používat pyrotechniku, vypouštění „lampionů štěstí“ a podobně. „Zakázáno je zastavení motorových vozidel na místech, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do styku s lehce vznětlivými materiály,“ doplnil v tiskové zprávě vyšetřovatel požárů Libor Pospíšil.

Společně s tím také platí několik zákazů uvnitř a v určité vzdálenosti od věcí, které mohou snadno vzplanout, jako jsou například lesy, stohy sena a slámy a podobně. Tam je zakázáno rozdělávat oheň a kouřit. „Porušení povinností stanovených tímto nařízením lze postihnout jako přestupek podle zvláštních právních předpisů,“ upozornil Pospíšil.

Od začátku července hasiči v celém Česku evidují 232 požárů v přírodním prostředí. „Je to méně než ve stejném období loňského roku, za což mohou vydatné deště, ale při vysokých teplotách se situace může změnit ze dne na den,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená v tiskové zprávě.

Hasiči radí jak nezpůsobit v přírodě požár

Pokud se nalézáte v kraji, kde neplatí výstraha před požáry, musíte i tak dodržovat zásady požární bezpečnosti. „V zákoně o požární ochraně, jednoduše řečeno, je uvedeno, že každý musí zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár,“ vysvětlila Studená.

V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše dvaceti tisíc korun. Pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši dvaceti pěti tisíc.

Hasiči tedy radí, aby se v přírodě lidé vyhnuli použití otevřeného ohně. Tím může být i sirka, zapalovač nebo cigareta. „Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár,“ dodala Studená.

Oheň je obvykle povoleno po celý rok rozdělávat minimálně padesát metrů od lesa a hasiči upozorňují, aby jej lidé nerozdělávali pod větvemi stromů, v blízkosti křovin nebo poblíž zemědělských plodin a stohů. Dále prosí lidi, aby nikdy od ohně neodcházeli a po skončení pálení jej řádně polili vodou, uhasili a ohniště zakryli vrstvou zeminy. Opouštět by návštěvníci lesa neměli ani propanbutanový nebo lihový vařič.

Pokud požár vidíte, ihned volejte, vyzývají hasiči

„Pokud máte podezření, že někde došlo k požáru, ihned volejte hasiče na tísňové linky 150 nebo 112,“ požádala Studená. Včasné nahlášení může být klíčové při hašení požáru.

Příkladem může být požár vzrostlého obilí u Nového Města v Královéhradeckém kraji. Tři jednotky hasičů tam bojovali s požárem, který nahlásili lidé jedoucí okolo po dálnici. „Příčinou vzniku události bylo zřejmě nedbalostní jednání neznámé osoby,“ uvedla mluvčí Martina Götzová v tiskové zprávě.

Náročnou práci mají za sebou i hasiči z Tábora. Ti hasili požár lesa u obce Vlčeves, který hořel na začátku května. Požár zničil plochu osmi tisíc metrů čtverečních lesa a jeho zkrocení trvalo od ohlášení tři hodiny.

Související

Více souvisejících

Požáry Hasiči ČHMÚ horko Počasí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy