Na 13.ročník běhu na 42 195m Zlatý maraton Emila Zátopka, který je součástí běžeckého seriálu Zátopkův zlatý týden, a který se pořádá na počest tří vítězství Emila Zátopka na XV. OH v Helsinkách1952, se přihlásilo přes 125 mužů a 20 žen. Protože opět teploty přesahovaly 30°C, na start maratonu nakonec nastoupilo jen 103 závodníků. V ostatních závodech tj. půlmaraton, 10 km, 4,2 km a štafety pak ještě 190 běžců.

Tak jako vloni počasí bohužel maratoncům nepřálo, protože bylo velmi horko, .

Vítězem maratonu se stal Jaroslav Křenek, který tak získal i celkové prvenství v celém seriálu ZZT 2020. Jako jediný se dostal pod 3 hodiny. Jeho výsledný čas je 2:59:46hod.

Na 2. místě doběhl Michal Báťa časem 3:04:18hod. a na 3. místě pak David Pecina časem 3:10:39 hod.

V kategorii žen si pro své vítězství doběhla Lenka Horáková časem 3:24:24 hod. a stala se tak vítězkou celého seriálu.

Na 2. místě skončila Gabriela Beranová časem 3:28:56 hod. a na 3. místě Blanka Šindelářová časem 3:37:28 hod.

Celkovým vítězem běžeckého seriálu Zátopkův zlatý týden se tedy stal Jaroslav Křenek. Součet jeho časů je 3:53:01 hod. Na 2. místě skončil David Pecina časem 4:04:36 hod., na 3. místě Radek Dvořák – 4:18:08 hod.

V kategorii žen zvítězila Lenka Horáková s celkovým součtovým časem 4:30:10 hod. Na 2.místě skončila Blanka Šindelářová – 4:41:00 hod. a 3. místo vybojovala Iveta Bodnarová – 5:10:22 hod.

Vítězem půlmaratonu se stal Petr Bena časem 1:22:26 hod., vítězkou mezi ženami Mirka Pavlů časem 1:39:44 hod.

Vítězi kategorii B (10 000 m + 5 000 m + půlmaraton) se stali Petr Bena a Eva Kubelková. Běh na 10 km vyhrál Karel Splítek časem 36:13 min. V kategorii žen zvítězila Jana Coufalová časem 42:09 min.

Kategorii C (10 000 m + 5 000 m + 10 km) vyhrál Marek Polák a Jana Coufalová. Vítězem běhu na 4,2 km se stal Jan Linhart časem 16:09 min., v ženy ovládla Emily McCall – 21:09 min. Vítězem maratonské štafety se stala štafeta ELENI 12 – 3:30:30 hod.

Vítězem půlmaratonské štafety se stala štafeta Krásky v běhučasem 1:53:53 hod. Běh Olympijských nadějí – kategorii dorostu vyhrál Viktor Němec, kategorii žákyněLucie Dryáková.

Zlatý maraton Emila Zátopka odstartovala Jarmila Kratochvílová, mistryně světa na 400m a 800 m z Helsinek v roce 1983 a dodnes světová rekordmanka v běhu na 800 m časem 1:53,28 min., která byla opět čestným hostem tohoto závodu.

Na celý seriál se přihlásilo celkem přes 650 závodníků, ale na start nastoupilo díky velmi teplému počasí a koronavirové pandemii 545 účastníků.

Děkuji všem za účast v tomto běžeckém seriálu, děkuji partnerům ZZT 2020 a samozřejmě i rozhodčím a pomocným pořadatelům, bez kterých by to nešlo pořádat. 14.ročník ZZT bude opět ve stejných termínech, tedy 20., 24. a 27.července 2021 (úterý, sobota, úterý) opět v Praze.