Český průmysl se začíná stabilizovat, naopak pokračuje propad stavebnictví

Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby aut. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta.

Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Situace v průmyslu se podle statistiků začala v červnu pomalu stabilizovat po předchozím propadu způsobeném koronavirovou krizí. "V řadě průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem podle něj povzbudila obnova výroby aut, což pomohlo i výrobcům dílů pro automobilový průmysl.

„Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem povzbudila obnova výroby aut. V řadě průmyslových podniků se výroba začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

— ČSÚ (@statistickyurad) August 6, 2020

I přes oživení byla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v červnu meziročně nižší o 14,3 procenta. Produkce strojů a zařízení byla oproti loňskému červnu nižší o 22,6 procenta. V kategorii výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků zaznamenali statistici pokles o 13 procent.

Naopak růstu o téměř 18 procent dosáhli producenti farmaceutických výrobků. Meziročně lépe se dařilo také zpracovatelům dřeva a ostatnímu zpracovatelskému průmyslu.

Hodnota nových zakázek v červnu klesla oproti loňskému roku o 3,4 procenta. "Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 10,3 procenta," uvádí ČSÚ. Pokles zakázek postihl hlavně výrobce strojů a zařízení spolu s hutními a slévárenskými firmami. Meziročně více nových zakázek naopak získaly firmy z automobilového a farmaceutického průmyslu.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu meziročně snížil o 3,8 procenta. Jejich průměrná měsíční mzda meziročně vzrostla o 0,7 procenta.

"V letních měsících lze vzhledem k odeznění koronavirových omezení očekávat další meziměsíční nárůst průmyslové produkce. Meziročně však ještě průmysl zůstane v červených číslech. Na předkoronavirové úrovně se objem produkce do konce letošního roku již velmi pravděpodobně nedostane," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslava Novák. "Celkově červnový vývoj v tuzemském průmyslu vnímám coby příslib dalšího zlepšování situace ve zbytku letošního roku, jakkoliv výroba bude meziročně velmi pravděpodobně i nadále klesat," uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Červnová čísla vyznívají podle analytika ČSOB Petr Dufek pozitivně, ale statistika nových zakázek naznačuje, že návrat k předkoronavirovému normálu bude ještě trvat. "Tento fakt si zřejmě uvědomují i firmy samotné, neboť dál velmi rychle snižují počty zaměstnanců a výrazně omezily i růst mzdových nákladů," uvedl.

Rovněž podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se může zdát, že má průmysl nejhorší za sebou. "Situace má ovšem daleko k optimismu. Zlepšení poptávky po autech může souviset s dramatickým omezením z předchozích dvou měsíců, a zájem se tedy může rychle vyčerpat. Průmyslová výroba jako celek zůstane v meziročním poklesu, dokud se neobnoví tendence tuzemských i zahraničních firem investovat, což může být až záležitostí příštího roku. Pro celý letošní rok počítáme s propadem průmyslové výroby o devět až deset procent," uvedl.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky sice průmysl bude pokračovat ve zbytku roku v oživení, celoročně ale poklesne o 15,2 procenta. "V příštím roce prognózujeme růst průmyslové výroby o 12,2 procenta. Na předpandemickou úroveň by se tak úroveň průmyslové výroby vrátila až v roce 2022," uvedl.

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří hlavně dopravní infrastruktura. 

"Červnový pokles stavební produkce byl důsledkem souběhu několika faktorů. Situace dopadla především na menší firmy a živnostníky, kteří pociťují váznoucí poptávku a nedostatek pracovní síly. K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června a ani deštivé počasí stavební výkony nepodpořilo," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

„Situace dopadla především na menší firmy a živnostníky, kteří pociťují váznoucí poptávku a nedostatek pracovní síly. K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

— ČSÚ (@statistickyurad) August 6, 2020

Stavebnictví podle analytiků reaguje se zpožděním na vývoj celé ekonomiky, které se potýká s dopady koronavirové epidemie. Nevylučovali proto, že ještě hlubší propad obor teprve čeká.

Produkce pozemního stavitelství se proti loňskému červnu snížila o 14,7 procenta. V inženýrském stavitelství byla meziročně nižší o 3,2 procenta, zatímco ještě v květnu vzrostla podle revidovaných údajů o 1,1 procenta a v dubnu o 13,5 procenta.

Stavební úřady vydaly meziročně o 6,8 procenta stavebních povolení více, bylo jich 7853. V meziročním srovnání se ale začalo s výstavbou méně bytů a méně jich bylo i dokončeno. Začalo se stavět 2744 bytů, což je meziročně o 3,7 procenta méně. Dokončeno bylo 2460 bytů, o 19,3 procenta míň než loni v červnu, uvedli statistici.

Meziroční údaje o stavebnictví jsou očištěné. Meziměsíčně byla stavební výroba po vyloučení sezonních vlivů nižší o dvě procenta.

Související

Více souvisejících

Průmysl Stavebnictví Ekonomika Český statistický úřad

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy