Turecké vězení je lepší než české, míní Všelichová. Problémy vidí jinde

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou Češi, které v roce 2017 v Turecku odsoudili za spolupráci s kurdskými milicemi k více než šesti letům odnětí svobody. Koncem letošního července se jim ale podařilo docílit předčasného propuštění. Z Turecka je vyhostili.

O své zážitky z tříletého pobytu v tureckém vězení se vězněná Češka podělila ve vysílání televizní stanice CNN Prima NEWS. Sama se domnívá, že propuštění se jí nepodařilo dosáhnout díky intervenci českých politiků nebo tajných služeb, nýbrž prostřednictvím tureckých zákonů. Už od začátku jí bylo jasné, že se koncem července dostane na svobodu. Ocenila ale, že pro ně vyslali Češi vládní speciál.  

Dvacet lidí v jedné cele

"V jednom sektoru jsou drženi političtí vězni, mezi které jsem patřila já, a v druhé části věznice jsou drženi vrahové, zloději a ostatní. Což má výhodu, že jste zavřena s normálními lidmi, vždy jsme byli schopni se na všem domluvit,“ řekla Všelichová.

Sama se nacházela v cele tvořené přízemím a etáží. Horní část byla určená k noclehu, zatímco ta dolní jako společenská místnost. "Bylo nás tam v jedné cele asi 20. Dole byla společenská místnost, kde si můžete sednout, pustit televizi nebo jít na zahradu. Žije se tam v malém prostoru, takových cel je tam 100, 150,“ informovala.

Pokud jde o podmínky v tureckém vězení, tak by si nemohla stěžovat. Odsouzení Turci jsou na tom dokonce lépe než Češi, jelikož v našem prostředí se jedná často o marginalizované téma, zatímco v Turecku je prý snad v každé rodině někdo za mřížemi. Z tohoto důvodu jsou také v zařízeních lepší podmíky, včetně sprchy, toalety a částečně dostupné teplé vody.

"Turecké vězení vypadá lépe, než české vězení. Můžete si tam leccos koupit, jídlo je tam dobré. Věznice jsou ale přeplněné, ta cela, v jaké jsem byla, měla být původně pro tři lidi. Problém tureckých věznic je ten, že tam jsou lidé zavíráni neoprávněně,“ sdělila Všelichová.

Dozorci jsou sice tvrdí, ale mají i své světlé stránky

Vězněná Češka zároveň také řekla, že ani s dozorci, kteří působí přísně, to nebylo zas až tak hrozné. Brzy jí dokonce došlo, že jsou kolikrát větší obětí než ona sama. "Tam nikdy nepoznáte, co si kdo myslí. Nevíte, kdo vás může udat za to, že máte protivládní názory. Na první pohled se mnoho dozorců chová tvrdě, protože musí vystupovat provládně a protikurdsky. Za delší dobu jsem ale poznala, že i oni si o tom systému myslí svoje a rádi by se z Turecka třeba dostali nebo v té zemi něco změnili. Jenže nevědí jak. Žijí tam v beznaději,“ vysvětlila Všelichová.

V Turecku pod vedením Recepa Erdogana, které by se chtělo stát členskou zemí EU, nejsou výjimečné případy uvězněných bez důvodu. "V Turecku je to ještě mnohem horší, než svět tuší. Za jeden trestný čin kolikrát zavřou i deset lidí – celou rodinu, nikoho nezajímají fakta, nikdo se nesnaží dopátrat toho, kdo nějaký čin provedl,“ uzavřela.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Markéta Všelichová Recep Tayyip Erdogan vězení Kurdové

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy