sobota 20.4 19:00 - Sokolovna, Blatná

• Vernisáž výstavy obrazů Jakuba Sajlera

sobota 20.4 14:00 - Městský úřad – Sloupová síň, Vodňany

Roman Budil kraloval v Plané. Michal Korábik zaběhl oba závody

Na startu hlavního závodu na šest kilometrů se potkalo 29 běžců. V první řadě vlevo pozdější absolutní vítězové Roman Budil (č. 86) a Eliška Říhová (č. 29). , Autor: Josef Janda

Na startu hlavního závodu na šest kilometrů se potkalo 29 běžců. V první řadě vlevo pozdější absolutní vítězové Roman Budil (č. 86) a Eliška Říhová (č. 29).     Autor: Josef Janda

PLANÁ NAD LUŽNICÍ - Spolek kondičních a rekreačních běžců Evy Pláničkové pod záštitou plánského starosty Jiřího Šimánka uspořádal v sobotu 8. srpna již 15. ročník Krosového běhu v Plané nad Lužnicí. Někdejší prostředí lokality Na Černé vystřídalo už počtvrté prostředí poblíž plánské sokolovny. Nejprve si to na plánském fotbalovém hřišti rozdaly nejmenší děti, poté naskočili běžci k rekreační variantě závodu na tři kilometry. Běžci a běžkyně se vydali na trať hlavního závodu na šest kilometrů ve 14 hodin. Celkem se zúčastnilo 42 sportovců. Vášniví plavci si jako tradičně vychutnali po závodě i koupel v řece Lužnici. Na tři nejlepší v každé kategorii čekaly hodnotné ceny. Všichni běžci se nakonec radovali z drobných cen po závěrečném vyhlášení tomboly. Účastníci Krosového běhu si tak odnesli žrádlo pro psy a kočky nebo keramiku. Po celé běžecké odpoledne se o dobrou náladu starali komentátor závodu a běžecký trenér Miroslav Zachariáš a hlavní organizátorka Eva Pláničková.

Na startu hlavního závodu se objevil stejně jako loni i elitní jihočeský běžec Roman Budil (PK Vytrvalci RB), který byl jednoznačným favoritem. Původně měl v sobotu startovat na MČR v Plzni, ale nedávná nemoc mu nedovolila řádný trénink. Vítězství kohokoliv jiného v Plané by tak nebylo snad ani překvapením, ale spíš zázrakem. Roman Budil potvrdil podle očekávání své kvality a závod v čase 21:30 vyhrál. Celkově druhý doběhl Budilův oddílový kolega Erik Svoboda, který ztratil na vítěze 58 sekund. Celkově třetí doběhl do cíle nejlepší v kategorii 40 – 49 let Zdeněk Nehonský (Kalas Sportswear) v čase 23:02.

Tři nejlepší v jednotlivých kategoriích získali medaile a pěkné ceny také mezi ženami. Nejrychlejší byla Eliška Říhová (Triathlon Team Tábor) v čase 24:20. Čas loňské vítězky Renaty Kotápišové překonala o více než tři minuty. Druhá přiběhla do cíle Tereza Chlupová (Dva běžci.cz) s téměř půlminutovou ztrátou. Třetí v absolutním pořadí dokončila Jitka Dušková z Tábora.

Tříkilometrový rekreační závod vyhrál v čase 10:43 Miroslav Kadlec z Kamenného Újezdu. Vítěz překonal nejlepší loňský čas Jaromíra Habary o 23 sekund a po minulém stříbru se mezi rekreačními běžci opět vrátil na trůn. Se ztrátou 29 sekund dokončil závod na druhém místě Michal Korábik z Tábora, čímž vylepšil loňský bronz. Korábik poté absolvoval i hlavní závod, v němž bral 4. místo mezi muži do 39 let a 8. místo v absolutním pořadí včetně žen. Mezi ženami byla v rekreačním běhu nejrychlejší Lenka Vášová z Kamenného Újezdu.

Dětské závody přilákaly šest běžců. Mezi nimi triumfovaly i místní děti přímo z Plané nad Lužnicí. Elišce Korsové stačil k triumfu v běhu na 100 metrů i čas přes minutu, jelikož startovala mezi předškolními dívkami jediná. Na druhém místě mezi předškolními chlapci skončil Daniel Korsa.

Medailové pozice mužů, hlavní závod na 6 km

Muži do 39 let: 1. Roman Budil (21:30), 2. Jaroslav Vondrů (23:12), 3. Miloš Marek (23:37).
Muži 40 – 49 let: 1. Zdeněk Nehonský (23:02), 2. Radek Drmota (24:03), 3. Jiří Hergesell (26:52).
Muži 50 – 59 let: 1. Erik Svoboda (22:28), 2. Petr Chlup (35:38), 3. Luděk Zíka (40:54).
Muži 60 – 69 let: 1. Petr Bednárik (26:07), 2. Adrien Sehnal (27:52), 3. Stanislav Semrád (28:41).
Muži 70 – 79 let: 1. Václav Svoboda (28:14), 2. Václav Šejbl (32:26), 3. Karel Boháč (33:35).
Muži nad 80 let: 1. Zdeněk Novák (32:20)

Medailové pozice žen, hlavní závod na 6 km

Ženy do 34 let: 1. Eliška Říhová (24:20), 2. Tereza Chlupová (24:49).
Ženy 35 – 49 let: 1. Jitka Dušková (26:46), 2. Jana Nehonská (28:31).
Ženy nad 50 let: 1. Václava Zodererová (32:16), 2. Jennifer Ranglová (33:14).

Medailové pozice, rekreační běh na 3 km

Muži: 1. Miroslav Kadlec (10:43), 2. Michal Korábik (11:12), 3. Michal Rottenberg (11:59).
Ženy: 1. Lenka Vášová (14:08), 2. Anna Patočková (26:24).

Medailové pozice, běh předškolních dětí na 100 metrů

Chlapci: 1. Jakub Liška (00:21,60), 2. Daniel Korsa (00:35,70).
Dívky: 1. Eliška Korsová (01:14,10).

Medailové pozice, běh dětí do 10 let na 300 metrů

Chlapci: 1. David Flegl (01:09,70), 2. David Chovanec (01:12,70), 3. Jan Liška (01:49,80).

Další podrobnosti z Krosového běhu v Plané nad Lužnicí a ohlasy nejlepších čtěte ve středečním Týdeníku Táborsko.