Koupaliště v Novém Městě dál chátrá, petičníci uspořádají protestní sraz

  10:26
Protestní happening se v sobotu chystá na koupališti, které je ostudou Nového Města nad Metují. Město mělo projekt až na sto milionů, avšak podle petičníků by stačilo výrazně méně. Nedaleko funguje chatová osada, ale přilehlý areál je zcela zpustlý. Za časů největší slávy tam chodívalo denně na osm stovek lidí.

Na kdysi oblíbeném místě v ohybu řeky si příznivci obnovy starého koupaliště dají sraz 15. srpna 15 hodin. Autoři připomenou dva roky od sepsání petice, v níž obnovu koupaliště podpořilo na 2200 lidí.

Město se vybudováním koupaliště dosud zabývá jen okrajově, a tak jeho vznik stále není jistý.

„Pozvali jsme členy pracovní skupiny koupaliště, kteří nás seznámí s jejich dvouletou prací. Občerstvení zajistí pojízdná prodejna. Vezměte si deky, slunečníky, nafukovací matrace, ať je legrace,“ vybízí ve facebookové skupině Jdeme na koupálko jeden z pořadatelů Karel Falta. Pro děti bude připraven alespoň bazén s vodou, k vidění bude i hasičský vůz z Krčína.

Za časů největší slávy tam chodívalo denně na osm stovek lidí. V roce 1998 však odešel z koupaliště nájemce a budova podruhé vyhořela. Teď betonovým bazénem prorůstají mladé stromky i orobinec, okolo je vysoká tráva.

Aktivisté okolo místního podnikatele Vladimíra Brože těsně před komunálními volbami roku 2018 představili studii Letního areálu u Metuje, kterou zdarma navrhl místní architekt Vojtěch Lichý. Kvůli snížení nákladů se v ní pomýšlí na biotopové koupání, kde se nepoužívá chemie. Nová koalice si koupaliště nevepsala do programového prohlášení, ale na radnici aspoň vznikla pracovní skupina, která začala záměr posuzovat. Stavba podle původních propočtů měla stát kolem 25 milionů korun bez započtení daně.

Potíž je v tom, že areál, na nějž by se daly čerpat dotace pro brownfield, se dosud nachází v záplavovém území stoleté vody a je třeba jej vyjmout. Město již pořídilo testy, které zjišťovaly kvalitu vody a vydatnost studní pro zásobování biotopu, jež jsou ve výsledku vhodné.

Vznikl i hydrotechnický posudek dopadu výstavby protipovodňového valu na ochranu areálu proti stoleté vodě. Místo by vyhovovalo i z hlediska oslunění, bylo také zapsáno jako brownfield. Naposledy město získalo dopravní studii zpracovanou Dopravní fakultou Jana Pernera při pardubické univerzitě, jenže kdyby se provedla veškerá dopravní opatření kvůli úzkým příjezdovým ulicím, náklady za nové koupaliště by vyšplhaly asi na 58 milionů korun včetně daně.

Naproti tomu podle petičního výboru by stačila střídmější varianta s částkou 37 milionů, ale starosta Petr Hable (Volba pro Nové Město) kritizoval, že petičníci cenu uměle snižují.

Město vydalo za přípravy na obnovení koupaliště už 360 tisíc korun. V červnu zastupitelé pokračování prací úplně nezrušili, ale kvůli úsporným opatřením po koronaviru seškrtali částku už jen na dalších 300 tisíc, aby se dotáhly projekty protipovodňových opatření. Už se také mění územní plán, protože ten současný nepovoluje v areálu nadzemní objekty.

500 návštěvníků a 50 aut?

„Aby mohla skončit naše práce a na místě bývalého koupaliště se dalo vyprojektovat cokoli, zbývá vytvořit projekt protipovodňového valu. Pak už tam může vzniknout bazénové koupaliště, na které je vydáno stavební povolení, nebo biotopové či říční koupaliště s tenisovými kurty. Je ale třeba dokončit všechny kroky,“ uvedla na zastupitelstvu opoziční zastupitelka a členka pracovní skupiny koupaliště Zdeňka Kulhavá (za KSČM).

V roce 2011 už město mělo projekt i stavební povolení, jenže nové koupaliště by vyšlo na 80 až 100 milionů korun a město na něj nesehnalo dotaci. Nynější koncept areálu u Metuje počítá s 500 návštěvníky. Po snížení počtu parkovacích míst se uvažuje s 50 auty a s dalším parkováním u sokolovny, s prostorem pro kola a motorky a také s točnou pro malý autobus, který by kyvadlově mohl zajíždět k řece.

Aktivisté se nabrání tomu, aby podobu areálu navrhli architekti v soutěži. „Unikátnost místa je v tom, že jde o brownfield a město zde může vybudovat koupaliště za minimální náklady. Na běžná koupaliště žádné dotace nejsou a nebyly,“ přesvědčoval aktivista Brož.