Na letecký den do Chebu letos přiletí i legendární obojživelník Catalina

  9:12
Předposlední srpnový víkend bude v Chebu patřit letadlům a hlavně jejich pilotům z celé Evropy. Ti na svých strojích přiletí na tradiční chebský Letecký den ukázat, jak dobře si se svými stroji rozumí. Letošní oslavy připomenou 100 let od založení vojenského leteckého učiliště. Také proto se na nebi nad Chebem budou střídat stroje historické s těmi nejmodernějšími.

Na chebský letecký den přiletí mimo jiné také nejslavnější hydroplán námořnictva Spojených států za druhé světové války - Consolidated PBY Catalina. Takto se lidem představil v roce 2012 na leteckém dni v Plzni - Líních. | foto: Petr Przeczek, MAFRA

„Po oba dva dny se v Chebu bude objevovat legendární obojživelný letoun a vynikající průzkumník Consolidated PBY Catalina z 2. světové války. Jeho předností je velký dolet a nosnost. Pro ilustraci, na jedno natankování dokáže Catalina doletět z Chebu na Island a zpátky. Dalším lákadlem budou stroje létající pod označením Red Bull,“ přiblížil Luděk Matějíček, místopředseda Ultralight Clubu Cheb.

Právě lidé z klubu ve spolupráci s městem akci od roku 2006 pořádají. Jak Matějíček uvedl, zážitkem bude například vystoupení zkušeného pilota Rainera Wilkeho, který na své helikoptéře Red Bull Bö-105 dokáže neuvěřitelné kousky, které se vzpírají gravitačním zákonům.

Nebude chybět ani česká akrobatická letka The Flying Bulls Aerobatics Team, jejíž vystoupení jsou známá po celém světě precizností a až neskutečnou souhrou. Dechberoucí show chystá také rakouský tým Red Bull Blanix-Team. Tichou eleganci větroňů doprovodí kouřové efekty, tóny podmanivé hudby a triky, při kterých bude divákům tuhnout krev v žilách.

Na své si přijdou i milovníci stíhaček. Na nebi se představí hned tři československé cvičné letouny. Jako první to bude LET C-11, následovat budou L-29 Delfín a legendární L-39 Albatros, který dodnes zůstává nejrozšířenějším proudovým výcvikovým letounem na světě.

Samozřejmě nebude chybět Armáda ČR se svými stroji Saab JAS-39 Gripen. Tentokrát se ale piloti neomezí jen na přelet, ale předvedou praktickou ukázku pomoci letadlu, které se dostalo do potíží.

Letecký den nabídne také možnost prohlédnout si Chebsko ze vzduchu. Před startem hlavního leteckého programu a po jeho skončení si zájemci budou moci vybrat, zda vyhlídkový let absolvují v letadle nebo vrtulníkem.

Novinkou bude mobilní aplikace

Organizátoři počítají i s opatřeními proti koronaviru. „Prostor pro diváky bude rozdělen do pěti sektorů, z nichž každý bude mít rozlohu devět tisíc metrů čtverečních a bude určen pro tisícovku lidí. Tam, kde nebude možné rozestupy dodržet, budeme diváky žádat, aby použili roušku nebo si zakryli dýchací cesty,“ uvedl manažer akce Jiří Pěč z agentury 4FOR, která Letecký den organizačně zajišťuje.

Doplnil, že na letiště dopraví lidi z chebského nádraží autobus. Odjíždět bude hned, jakmile se naplní. Pro ty, kteří přijedou vozem, bude v sousedství letiště připraveno parkoviště s dostatečnou kapacitou.

Novinkou bude také mobilní aplikace, která uživatelům nabídne aktuální informace o dění v areálu či o změnách v programu. V průběhu několika dnů ji bude možné stáhnout na webových stránkách agentury.

„Letecké dny mají v Chebu dlouhou historii. Ta novodobá se začala psát v roce 2006, kdy se dalo dohromady několik nadšenců a Letecký den jsme znovu zorganizovali. Chtěli jsme zatáhnout veřejnost do oblasti pro nás naprosto úžasné a jedinečné atmosféry. Myslím, že za ty roky se to podařilo, laťka je vysoko,“ dodal letový ředitel chebského Leteckého dne Miroslav Rod.