Sasínek překonal Odložila

Aktuality
středa 19. srpna 2020
Hned šest českých atletů startovalo na mítinku v polské Bydhošti (WACT Bronze). Nejvíce se dařilo běžcům. Filip Sasínek překonal na trati 2000 metrů letité české historické maximum Josefa Odložila. Z nového osobního rekordu se mohl těšit půlkař Lukáš Hodboď.

Filip Sasínek cílil v závodě na 2000 metrů na letité historické maximum Josefa Odložila, který tuto distanci uběhl v roce 1965 ve Staré Boleslavi za 5:01.2. Aby Sasínek tento rekordní zápis překonal, musel každé z pěti kol uběhnout nejpomaleji za šedesát vteřin, což se mu dařilo a když k tomu přidal ještě skvělý finiš, který ho vynesl v nabitém závodě až na třetí místo, bylo z toho nové české historické maximum 4:57.60. Odložilův rekord tak vylepšil o 3.6 vteřin a stal se naším prvním běžcem, jenž pokořil hranici pěti minut. V závodě našel pouze dva přemožitele, a to vítězného Australana Matthewa Ramsdena (4:55.44) a Poláka Marcina Lewandowského, který zaběhl nový polský rekord 4:57.09.

Úspěšné vystoupení mají za sebou v Bydhošti také půlkaři Lukáš HodboďFilip Šnejdr. Nad míru spokojen mohl být hlavně Hodboď, když proběhl dva okruhy v novém osobním rekordu 1:46.26 a byl pátý. Ze svého dva roky starého osobáku z finále ME v Berlíně ukrojil 24 setin. Zároveň se jedná o letošní nejlepší český výkon, kterým se také posunul na osmou příčku českých historických tabulek na osmistovce. Šnejdr dokončil závod na osmém místě v sezónním maximu 1:46.98. Nejrychlejší finiš měl Brit Elliot Giles, který zvítězil v čase 1:45.18 před Kanaďanem Marcem Aropem (1:45.75) a Australanem Josephem Dengem (1:45.86). Dramatický a velmi těsný doběh měla ženská půlka, kde měla v závěrečných metrech nejvíce sil Noelie Yarigová z Beninu (2:00.11) před Polkou Sofií Ennaouiovou (2:00.26) a Britkou Laurou Muirovou (2:00.34).

Medailového umístění dosáhl také oštěpař Petr Frydrych. Jeho nejdelší pokus v soutěži měřil 78.96, za což bral pomyslný bronz. Závod měl dva osmdesátimetrové oštěpaře. Domácím příznivcům udělal radost Polák Marcin Krukowski, který zvítězil hodem na 83.37. Druhý byl Maďar Norbert Rivasz-Tóth za 82.07.

Na stovce překážek zaklekla do bloků Markéta Štolová. Svěřenkyně trenérky Lucie Škrobákové se do cíle předkláněla na šesté pozici v čase 13.57. Jedinou závodnicí, která srazila svůj čas pod 13 vteřin, byla vítězná Polka Karolina Koleczeková (12.98). Totéž už se nepodařilo druhé Belgičance Anne Zagreové (13.11). Mužský krátkým plotům kraloval v čase 13.55 Brit Cameron Fillery.

Ve špičkové konkurenci si zaskákal tyčkař Dan Bárta. Bohužel dokázal úspěšně zdolat pouze základní výšku 520 centimetrů, což nestačilo na lepší než konečné sedmé místo. O vítězi se rozhodovalo na hodnotě 580 centimetrů. Zatímco Američan Sam Kendricks se přes ni přenesl hned napoprvé, domácí Piotr Lisek k tomu potřeboval dva pokusy, což ho odsunulo na druhé místo a vyhrál Kendricks. Třetí byl Nizozemec Menno Vloom za 570.

Ženské výšce opět dominovaly ukrajinské závodnice. Julia Levčenková navíc svůj primát ozdobila letošním nejlepším světovým výkonem 200 centimetrů. Stala se tak první ženou, která v průběhu letní sezóny překonala dvoumetrovou bariéru. Její krajanka Jaroslava Mahučiková tentokrát skončila druhá za 194 centimetrů.

Parádní kvalitu mělo klání koulařů. V něm byl nejúspěšnější polský úřadující evropský šampion Michal Haratyk, jenž si posunul hodnotu sezónního maxima na 21.61. Druhý byl chorvatský rekordman Filip Mihaljevič za 21.35. Němec David Storl a Ital Leonardo Fabbri zapsali shodně 20.83. Lepší druhý pokus přisoudil třetí příčku Storlovi.

Mužská i ženská čtvrtka měla na programu dva běhy. Mezi ženami potvrdila roli favoritky Polka Justyna Swiety-Erseticová, když poměrně s přehledem zvítězila v čase 51.69 před Němkou Corinnou Schwabovou (52.36) a další Polkou Natalií Kaczmarekovou (52.39). Mezi muži byl nejrychlejší Ital Edoardo Scotti za 45.48. V dalším pořadí ho následovali Polák Karol Zalewski (46.06) a vítěz prvního běhu Brit Yousif Rabah (46.39).

Nejkratší sprint na 100 metrů ovládla Švýcarka Ajla del Ponteová za 11.18 před Polkou Ewou Swobodovou (11.24) a Němkou Rebekkou Haaseovou (11.30).

Na ženské patnáctce nedopustila žádné překvapení Britka Jemma Rekkieová, když vyhrála v čase 4:09.01. Za ní finišovaly na předních příčkách Němka Caterina Granzová (4:11.19) a Polka Klaudia Kazimierská (4:11.74).