Duhový průvod hrdosti prošel Ostravou. Manželství pro všechny, stálo na transparentech

Okolo 300 převážně mladých lidí se zúčastnilo průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT), který dnes odpoledne prošel Ostravou. Chtěli upozornit na to, že i v dnešní době je potřeba aktivně usilovat o rovný přístup k těmto lidem.

Účastníci se sešli na centrálním Masarykově náměstí, odkud se po 14:00 vydali do Komenského sadů, kde se koná další část programu. Měli s sebou množství duhových vlajek, v čele průvodu nesli velký transparent "LGBTQ+ práva = lidská práva" a dále řadu kartonů s hesly jako "Manželství pro všechny" nebo "Ochraňte trans ženy". Skandovali "Ostrava je duhová" a za rytmu bubnů do parku došli zhruba za tři čtvrtě hodiny. "Průběh byl bez narušení pořádku," řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Účastníci průvodu měli nasazeny roušky, přestože to žádné opatření v Moravskoslezském kraji nenařizuje. "Kvůli naší vlastní bezpečnosti a logice toho, že budeme v několikastovkovém davu hodinu hodně blízko sebe, tak pro bezpečnost našich účastníků, což je naši prioritou, jsme se rozhodli je zavést," řekla za organizátory Klára Stolinská.

Těm, kdo roušky s sebou neměli, je organizátoři rozdávali. K dispozici měli i dezinfekci rukou. "Jsme rádi, že lidé, kteří věděli, že by byli nebezpečím pro průvod, tak zvážili svou účast a říkali si, že radši nepřijdou, než aby někoho ohrozili," řekla Stolinská.

Účast na průvodu byla menší než při loňském prvním ročníku, což bylo podle organizátorů dáno obecně koronavirovou situací i opatřeními, která si stanovili sami. "Podmínka, že na průvodu a doprovodných akcích musíme mít roušku, vylučuje automaticky astmatiky a lidi, co mají potíže s dýcháním a podobně, takže jsme si sami omezili tu dostupnost, aby lidé mohli přijít a bylo to pro ně bezpečné," řekla Stolinská.

Emma Konečná za organizátory řekla, že jsou rádi, že i za letošních specifických ztížených podmínek dostala komunita možnost se projevit jak v průvodu, tak na doprovodných akcích. "Kdo mohl přijet, tak přijel. Respektujeme každého, kdo nezůstal doma, a jsme rádi, že se tady můžeme potkat v relativním bezpečí," řekla Konečná.

Součástí dnešní akce jsou například pikniky, neformální přednášky, diskuze nebo výstava fotografií seniorů Jejich vlajka je duhová, oni sami bývají neviditelní. "Tento rok se mnohem více soustředíme na edukaci veřejnosti, takže se věnujeme tématům, jako sterilizace trans osob, LGBT+ situace v Polsku, jejich perzekuce a podobně," řekla Konečná.

Stejně jako loni se dnes v Ostravě konalo i shromáždění Heteropride - Za tradiční rodinu a hodnoty, jehož cílem bylo podpořit tradiční heterosexuální rodinu. Na sousedním Jiráskově náměstí se ho zúčastnila desítka lidí. Na obě akce dohlížela policie. Na rozdíl od loňska, kdy se shromáždění konala na stejném náměstí, ale nedošlo na žádné slovní konflikty a účastníci obou akcí se vůbec nepotkali.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

LGBT+ Ostrava Homosexuálové život

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy