Déšť nasytil v Moravskoslezském kraji řeky i půdu, pomohl také úrodě řepy

  11:34
V řekách i dvakrát tolik vody, než je pro konec srpna běžné, podzemní voda nad normálem, nasycená půda. Po červnu, červenci a srpnu bohatých na srážky je v kraji zcela jiná hydrologická situace než minulé roky. Za posledních šest let jde o výjimečné počasí, v dlouhodobém časovém měřítku o normál tohoto ročního období.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Je to počasí, na jaké jsme za posledních několik let nebyli vůbec zvyklí,“ konstatoval například ředitel Zemědělské a. s. v Opavě-Kylešovicích Dušan Schreier.

Už v dubnu zemědělci napjatě sledovali meteoservery a vyhlíželi každou kapku deště. Hrozilo, že zasetou úrodu extrémní sucho zničí.

„Pokud nezaprší, bude problém. Sucho je opravdu velké, některé plodiny by se musely zaorat,“ avizoval tehdy ředitel agrární komory Ostravska Robert Kučera. Třeba u máku hrozilo, že vůbec nevzejde. Seje se do malé hloubky, kde nebyla téměř žádná vláha.

Černé scénáře se nenaplnily a u některých plodin díky vláze, která přišla, lze mluvit o dobrém roku. „Déšť nám zachránil úrodu hlavně u řepy cukrovky a kukuřice. Tam můžeme mluvit o nadprůměru,“ uvedl Schreier.

Sklizeň obilí je průměrná, paradoxně máku, který na déšť čekal nejvíce, větší množství srážek i uškodilo.

„Vzešel nádherně, ale pršelo také v době květu, a to se okvětní lístky nalepí na bliznu a opylení neproběhne dobře. To nás zradilo a výnos je šíleně podprůměrný,“ dodal Schreier.

Netypické množství vody v celém kraji hlásí odborníci. Půda je nasycená, podle serveru Intersucho v kraji není žádná lokalita s deficitem vláhy. Stejně na tom jsou i vodní toky.

Doplnily se i podzemní vody

„Po předchozích několika letech s významnými srážkovými deficity a suchými obdobími s minimálními průtoky v tocích bylo letošní léto nadprůměrně bohaté, a to jak z pohledu srážek, tak hydrologicky,“ sdělil technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Dodal, že třeba v Jablunkově je už teď úhrn srážek za hydrologický rok na 125 procentech dlouhodobého ročního úhrnu a průtoky v řekách jsou nadprůměrné, třeba Odrou v Bohumíně během léta protékalo v průměru 130 procent běžného letního množství vody.

Stejně tak Jan Unucka, vedoucí oddělení hydrologie ostravské pobočky ČHMÚ, potvrdil zlepšení stavů vod.

„Stav hladin podzemních vod lze označit za normální v nižších polohách a nadnormální v podhorských až horských polohách,“ upřesnil s tím, že potoky a řeky jsou aktuálně až na dvojnásobku dlouhodobých průměrů a nasycení půdy rovněž nad normálem.

Z dlouhodobého hlediska normální rok

„Po proběhlých bouřkových situacích jsou místy půdní profily na limitním bodu nasycení a zamokřené,“ dodal Unucka. Právě bouřky a přívalové deště opakovaně rozvodnily koryta toků a prověřily celé povodí. „Letošní bohatý hydrologický rok odhalil řadu odtokových závad, které postupně lidskou činností na drobných vodních tocích vznikly,“ popsal Břetislav Tureček z Povodí Odry.

Odborníci se ale shodují, že jedno vlhké léto uplynulou výrazně suchou pětiletku neukončí.

„V posledních pěti letech jsme zažili mnoho několikaměsíčních epizod, kdy půdní sucho nebylo, protože přišly vydatné srážky, ale pak se opět vrátilo,“ upozornil klimatolog projektu Intersucho Pavel Zahradníček.

Podle Jana Unucky je letošek výjimečný jen v krátkodobém měřítku. „Ve srovnání s léty 2014–2019 se jednoznačně vymyká. Ve srovnání s dlouhodobými průměry let 1981– 2010 jej lze označit za normální,“ řekl.