Pátek 3. května 2024
Svátek slaví Alexej, zítra Květoslav
Oblačno, déšť 19°C

Růst platů učitelů: Berou víc, dál ale mají nižší mzdy než stejně vzdělaní lidé

Autor: ČTK - 
25. srpna 2020
14:13

Růst mezd učitelů mateřských a základních škol zlepšil zejména v posledním roce poměr jejich výdělku ke mzdám všech zaměstnanců v Česku. Podle mediánu hrubé měsíční mzdy brali loni učitelé v mateřských školách 107 procent výdělku všech zaměstnanců, učitelé v základních školách 130 procent. Vzhledem k mediánu mezd stejně vzdělaných lidí ale stále berou méně. Vyplývá to z vyjádření pracovnic Českého statistického úřadu na dnešní tiskové konferenci.

Medián je střední hodnota mezd, polovina zaměstnanců má mzdu nad mediánem a polovina pod ním. Medián je vždy nižší než průměrná mzda. Medián mezd učitelů mateřských škol v poměru ke všem zaměstnancům se od roku 2012 držel kolem sta procent, u učitelů základních škol kolem 120 procent. Výrazně se procentní poměr zvýšil hlavně mezi rokem 2018 a loňskem. Srovnání pro učitele středních škol na tiskové konferenci nezaznělo, bude ale podobné jako pro učitele základních škol, protože mediány jejich mezd se příliš neliší.

Hůře pro učitele vyznívá srovnání se zaměstnanci s obdobným vzděláním. Medián učitelů mateřských škol tak dosahuje jen 79 procent mediánu zaměstnanců s vyšším odborným nebo vysokoškolským vzděláním, i když se za posledních osm let zvýšil o šest procentních bodů. Pro učitele základních škol byl medián mezd loni na 91 procentech mediánu zaměstnanců s magisterským nebo doktorským vzděláním, v roce 2012 to bylo 80 procent.

Ve srovnání krajů je poměr k mediánu mezd ostatních stejně vzdělaných zaměstnanců nejnižší pro učitele základních škol v Praze, necelých 85 procent. V Praze jsou obecně všechny mzdy vyšší než ve zbytku země, upozornila vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ Helena Chodounská. Naproti tomu v Olomouckém kraji brali učitelé základních škol měřeno mediánem téměř stejně jako jiní zaměstnanci se stejným vzděláním.

Růst mezd učitelů se zrychlil obzvláště v posledních dvou letech, uvedla Chodounská. Od roku 2016 tak medián hrubých měsíčních mezd učitelů mateřských škol stoupl téměř o 9000 korun na loňských 33 567 Kč, učitelům základních a středních škol se zvýšil o 11 000 na asi 41 000 korun vloni. Všem zaměstnancům s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním ve stejné době medián mezd vzrostl o 9000 korun na zhruba 42 700 Kč.

Video  Co čeká školáky od 1. září? Ministr Plaga promluvil i o školních jídelnách, družinách a výletech.  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

sebr ( 25. srpna 2020 17:19 )

Přidávat peníze? Za co? Vzdělanost našich děcek upadá tryskovým tempem. Za 30 let jsme někde na úrovni rovníkové Afriky. A ještě se má ulevovat. Maturity se už budou dávat jen za docházku!? Máme kapitalismus. Takže každému podle zisku, který vygeneruje!!! Ale to by museli ještě peníze vracet!!!

krapotkin ( 25. srpna 2020 16:52 )

Učitel na ZŠ vysokou nepotřebuje. Kdysi na vše stačil tzv. učitelský ústav s maturitou. VŠ museli mít až profesoři na SŠ. Ale ti všichni děti něco naučili, dnes hlavně řvou, že mají malé platy, ale učit neumějí.

sharp ( 25. srpna 2020 15:53 )

To je nesmysl. Jsou obory, kde stejně vzdělaní lidé berou podstatně méně než učitelé a současně pracuji více než oni.

frantacizek ( 25. srpna 2020 15:35 )

pořád vzhůru

frantacizek ( 25. srpna 2020 15:35 )

alespoň teda v některých předmětech, na obecních školách je učitelů podstatně menší počet ve školách.

Zobrazit celou diskusi