Pomoc v krizi. Investoři rozdají nadějným firmám v kraji 80 milionů

  9:18
Jako jednu z cest, jak se dostat ze současné ekonomické krize způsobené koronavirovou nákazou, vidí zástupci Krajské hospodářské komory (KHK) i Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) podporu nových projektů. Investiční akcelerátor Soulmates Ventures přišel s nabídkou peněz i potřebných kontaktů.

Investoři podpoří například firmy zabývající se ekologickými inovacemi v zemědělství. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Statistiky nezaměstnanosti stoupají a je pravděpodobné, že budou ještě nějakou dobu narůstat. A to ať už kvůli propouštění, nebo kvůli příchodu absolventů škol,“ řekla Natálie Šitavancová, ředitelka KHK Ostrava.

„Kraj se nyní mění z průmyslového regionu zaměřeného na těžbu uhlí a těžký průmysl. Stále ale okolo čtyřiceti procent HDP tvoří těžký průmysl,“ poznamenala.

Zlepšit vyhlídky na transformaci regionu, vylepšit pozice mladých inovativních firem a samozřejmě při tom i vydělat, chtějí i zástupci společnosti Soulmates Ventures. Ve svém plánu míří především na ekologické inovační technologické projekty.

„Mezi letošním srpnem a červencem příštího roku chceme podpořit desítku zelených inovativních projektů zaměřených na oblasti od zemědělství a cirkulární ekonomiky přes energie až po vzdělávání a zdraví,“ přiblížil plán firmy na nadcházejících dvanáct měsíců Hynek Sochor, předseda představenstva společnosti.

„Vybrané desítce projektů chceme pomoci proniknout na zahraniční trhy. Víme, že tady jsou firmy se zajímavými produkty, ale neumí je prodat. A právě s tím jim chceme pomoci,“ zmínil.

Podpora investorů pomůže celému regionu

Aktivitu firmy vítají i zástupci Moravskoslezského inovačního centra. „Jsme výrobní velmocí, a na tom bychom měli stavět,“ komentoval nutnou proměnu ekonomiky kraje Pavel Csank, ředitel MSIC.

„Bavíme se nyní o tom, jak v Ostravě vytvořit Národní inovační centrum. A každá podobná aktivita, jako nabízí Soulmates Ventures, pomáhá celému regionu,“ doplnil.

V Moravskoslezském kraji v současnosti působí zhruba 250 firem s vlastním vývojem a výzkumem, k tomu je potřeba připočíst i dvacítku specializovaných vývojových center.

„Je ideální propojit vše, od výzkumu přes výrobu až po prodej. To je i cílem naší podpory podnikům ze strany kraje. A pokud se nám podaří změnit image kraje, pomůže to všem,“ řekl hejtman Ivo Vondrák v rámci prezentace záměru společnosti Soulmates Ventures.

Tři firmy jsou vybrané, šanci má ještě sedm dalších

„V současnosti máme vybrány tři firmy, o nichž už víme, že je chceme více podpořit, s dalšími pak jednáme. Stále ale ještě není rozhodnuto o všech, další společnosti stále hledáme,“ přiblížil současný stav projektu Hynek Sochor.

„Samozřejmě že máme předem dané podmínky, které by měly firmy splňovat. Požadujeme, aby vybrané podniky měly minimálně prototyp nabízeného výrobku, chceme, aby prokázaly, že je o jejich výrobek na trhu zájem, a měly tým minimálně dvou lidí,“ vypočítal.

Desítku vybraných firem chtějí investoři podpořit osmdesáti miliony korun, tedy v průměru zhruba třinácti miliony na jednu. Vedle peněz ale nabízejí hlavně kontakty, jež jsou při pronikání na nové trhy stěžejní. V dalších letech by zástupci Soulmates Ventures chtěli ve svém projektu pokračovat.