Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan podpořila sedmdesátka světových politiků

© EPA

Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo společné prohlášení, v němž vyjadřují podporu nadcházející návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Signatáři dopisu zároveň odsuzují snahy pevninské Číny cestu české delegace zmařit.

„Česká republika má právo rozvíjet hospodářské a kulturní vztahy s Tchaj-wanem a předseda Senátu Miloš Vystrčil, který je druhým nejvyšším ústavním činitelem v České republice, nepotřebuje k návštěvě Tchaj-wanu souhlas Číny,“ píše se v prohlášení, jehož iniciátory byli český europoslanec Alexandr Vondra a jeho slovenská kolegyně Miriam Lexmannová.

Lexmannová prohlášení, které bylo vydáno v úterý, zveřejnila na svém twitterovém účtu a citoval z něj například tchajwanský server Taiwan News. Dokument připomíná, že cestu chtěl původně uskutečnit Vystrčilův předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera, který ale v lednu náhle zemřel. Prohlášení také upozorňuje, že Kuberu i Vystrčila od jejich záměru zrazovalo čínské velvyslanectví a hrozilo v této souvislosti i českým firmám.

Čínská diplomacie v praxi: Nejprve cukr, poté bič, ukazuje studie. Cesta na Tchaj-wan ale ČR neublíží

Na počátku týdne proběhl „videosummit“ mezi EU a Čínou. Jeho výsledek nepřekvapí – EU se k Pekingu postavila kriticky, zároveň ale vyzdvihla důležitost vzájemných vztahů. Nová studie ale ukazuje, že čínská politika si žádá tvrdší přístup. Cesta na Tchaj-wan může být prvním krokem.

Vystrčil na Tchaj-wan odletí v sobotu odpoledne a při návštěvě se setká s nejvyššími tchajwanskými představiteli, včetně prezidentky Cchaj Jing-wen. Předsedu Senátu doprovodí devadesátičlenná delegace.

Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Kalendář