Hlavní obsah

Za schvalování smrti českých vojáků na misi půjde muž před soud

Právo, Patrik Biskup

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Plzeň

Krajský soud v Plzni musí projednat případ 71letého důchodce z Plzně, který byl obžalován za schvalování zabití tří českých vojáků z mise v Afghánistánu. Vrchní soud v Praze totiž vyhověl stížnosti státního zástupce, který brojil proti rozhodnutí krajského soudu o vrácení případu k došetření.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Vyplývá to z justiční databáze a Právu to v pátek potvrdila i mluvčí pražského vrchního soudu Simona Heranová. „Se senátem jsme dospěli k závěru, že žalovaný skutek nemá oporu v důkazech, které jsou ve spise,“ zdůvodnil v červnu krajský soudce Tomáš Mahr, proč vrátil případ do přípravného řízení. Z jakého důvodu jeho rozhodnutí následně vrchní soud zrušil, Heranová nekomentovala. „Naše rozhodnutí ještě nebylo doručeno účastníkům řízení,“ vysvětlila mluvčí.

Za schvalování střelby v mešitách dostal muž ze Sokolovska podmínku

Krimi

Obžalobu na Antonína D. pro zločin podpory a propagace terorismu podal Martin Bílý z pražského vrchního státního zastupitelství. Podle něj obviněný muž ve svých komentářích vyjadřoval sympatie k útoku sebevražedného atentátníka na české vojáky v roce 2018 a veřejně vychvaloval i pachatele.

„Tyto příspěvky přesáhly hranici svobody projevu a svobody volně vyjadřovat své názory, neboť obviněný zjednodušeně řečeno schvaloval jednání vraha a vraždy,“ stojí v obžalobě. Antonínu D. hrozí až 15 let vězení.

Stěžuje si na šikanu

„Za podíl na zločinecké agresi proti afghánskému lidu našli svůj spravedlivý trest z rukou tamních mudžahedínů,“ uvádí stíhaný důchodce v jednom z několika diskusních příspěvků na internetu, kterými schvaloval smrt trojice českých vojáků.

Za schvalování teroru v mešitách dostal muž podmínku. Přestává sranda, vzkázala soudkyně

Krimi

Sám obviněný důchodce trestní stíhání vnímá jako šikanu a psychoteror a přirovnává ho k tlaku, kterému byl vystaven ze strany Státní bezpečnosti kvůli svým protikomunistickým názorům.

„I v tomto případě jsem vyjádřil pouze svůj názor, na což mám z Ústavy právo, a mohu ho přece prezentovat, jak uznám za vhodné. Je směšné tvrdit, že tím podporuji terorismus. Pokud bych jej skutečně podporoval, musel bych ho tvořit a zúčastnit se toho,“ hájil se Antonín D.

Sebevražedného atentátníka podle svých slov nazval afghánským národním hrdinou, protože odpálit se a zemřít ve prospěch státu, kde byl doma, je hrdinský kousek. „Obdobně je u nás za takového hrdinu považován Jan Palach, který se také obětoval ve prospěch státu,“ prohlásil obviněný muž.

Reklama

Výběr článků

Načítám