Na Ceně východních Čech nejlepší Jana Knapová a Osvald Kozák

30.8.2020 Petr Klimpl

Další ročník Ceny východních Čech proběhl v krásných lesích u Dvora Králové. V elitě vyhráli Jana Knapová a Osvald Kozák.

Další ročník 3-denních závodů Cena východních Čech připravili pořadatelé z OK 99 Hradec Králové s centrem na louce u obce Hajnice (u Dvora Králové). Pro téměř 1200 závodníků byly připraveny tři etapy v tradičním rozložení - v pátek krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli zkrácená klasika (s intervalovým startem). Startovní časy byly po všechny dny hodně roztažené, byla to rekace na omezení daná koronavirovými opatřeními. Po všechny tři dny se běželo v mírně zvlněném terénu s hustou sítí cest a vegetačními detaily, na řadě míst byly kameny, na severu a východě prostoru byl prudší svah s kamennými poli, všude pak těžká podložka (kameny, borůvčí, klacky). Velmi pěkné mapy na všechny etapy připravili Jan Potštejnský a Jan Kubát.

Páteční první etapu (krátkou trať) postavil Ondřej Metelka na mapě Liščí hora - vysílač. Za teplého polojasného počasí se většina tratí líbila. V ženách to bylo velmi vyrovnané, mezi první a osmou byl rozdíl jen dvě a půl minuty. Skoro po celou trať vedla Jana Knapová, v cíli byl ale její náskok před druhou Ivou Rufferovou jen 11 sekund, třetí Adéla Indráková měla ztrátu dalších 10 sekund. V mužích vedl v první polovině trati Marek Schuster, v závěru se však před něj dostal Osvald Kozák, který vyhrál s náskokem 22 sekund před Schusterem, třetí Ladislav Semrád měl ztrátu na vítěze 74 sekund.

V noci na sobotu pršelo, ochladilo se, ale naštěstí počasí v průběhu druhé etapy vydrželo bez deště. Pěkné tratě klasiky postavila Denisa Kosová na mapě Liščí hora - Mravenčí domky, resp. Liščí hora - Vošapelc. V ženách si další etapové vítězství odnesla Jana Knapová, která porazila druhou Adélu Indrákovou o minutu a půl, třetí Iva Rufferová měla ztrátu necelé čtyři minuty. V mužích byl také stejný vítěz jako v první etapě, Osvald Kozák tentokrát vyhrál naprosto jasně, když porazil druhého Ondřeje Semíka skoro o pět minut, třetí Polák Mikołaj Krawczyński už měl ztrátu přes 5 minut.

Nedělní třetí etapu (zkrácenou klasiku s intervalovým startem) moc hezky postavil postavil Petr Losman na mapě Liščí hora - Hajnice, řada závodníků tuto etapu hodně chválila. V noci opět pršelo, závod se běžel za dost chladného počasí. V ženách vyhrála Adéla Indráková, která porazila vítězku prvních dvou etap Janu Knapovou o necelou minutu, třetí Iveta Šístková měla ztrátu skoro šest minut. V mužích si pro třetí etapové vítězství doběhl Osvald Kozák, druhý Marek Schuster měl ztrátu 106 sekund a třetí Petr Horvát 2:05 min.

Když se posčítaly výsledky všech tří etap dohromady, tak si pro cenu za první místo v ženách šla Jana Knapová (LPU), která měl součet časů o 53 sekund lepší než druhá Adéla Indáková (ZBM), třetí místo obsadila Iva Rufferová (TUR) s odstupem přes 10 minut (4. Martina Zvěřinová, LPU, 5. Zdenka Kozáková, TBM, 6. Iveta Šístková, LPU). Mužské elita měla jasného vítěze - všechny etapy vyhrál Osvald Kozák (TBM) a tím si odnesl i celkové vítězství. Druhý skončil se ztrátou přes sedm minut Marek Schuster (SSU), pro cenu za třetí místo si šel polský závodník v dresu CHC Mikołaj Krawczyński (4. Petr Horvát, TBM, 5. Martin Luštický, TUR, 6. Petr Zvěřina, LPU).