Ondřej Neff: První žena na Měsíci

31. srpen 2020

Už se to ví dlouho, ale co je to platné, ve čtvrtek to oznámil současný americký prezident a kandidát na příštího.

Pokud bude Donald Trump zvolen, je velmi pravděpodobné, že první žena stane na povrchu Měsíce v době jeho funkčního období. Dodejme, že stejně to dopadne, i když vyhraje Joe Biden.

Čtěte také

Žena na Měsíci, to je fascinující téma pro ranou fázi science fiction. Právě tak se jmenoval německý film režiséra Fritze Langa, natočený v roce 1929. Na internetu najdete i jeho plnou nesestříhanou verzi, trvá poctivých tři a půl hodiny. Je to samozřejmě film němý a je ve všech ohledech fascinující – výtvarně, režijně, hereckými projevy a také technicky.

Na téma ženy na Měsíci máme v dějinách české literární fantastiky taky pěknou kuriozitu. Je to spis nazvaný Souboj od autora dívčích románků Viléma Neubauera z roku 1931. Jde o to, že jistý muž a jedna žena se dostanou do sporu, které pohlaví je lepší, jestli muži nebo ženy, a rozhodnout má soupeření, kdo z nich se dostane první na Měsíc. Začnou stavět každý tu svoji raketu na chatě na Sázavě a vyrazí. Ušetřím vás detaily, dopadne to dobře, doletí spolu a v kráteru splynou v polibku.

Ukaž, co umíš

Čtěte také

Ale zpátky k tomu Trumpovi a ženě na Měsíci v reálu. Pokud se program NASA Artemis bude realizovat, žena v posádce určitě bude, a když už tam bude, určitě ji nenechají viset někde v modulu u plotny. Ženy se už rutinně účastní práce na Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Christina Kochová se z ní vrátila v únoru letošního roku. Papírkovou parádu průjezdu Manhattanem si neužila. To první žena na Měsíci bude mít jiný zájem kolem sebe a jiné přijetí. Tak je to vždycky, důležité je být první. Na oběžné dráze kolem Země letěla jako první Valentina Těreškovová. Její jméno zná asi každý, kdo se o kosmonautiku blíže zajímá.

V současném kosmickém programu je v Americe dvanáct žen. Populární je  Kochová, drží rekord 288 dnů na ISS. Což samozřejmě neznamená, že ji vyberou na první let Artemis. První černoška v kosmu byla doktorka Mae Jemisonová a doktorka Kalpana Chawlaová byla první Indka, letěla dvakrát v raketoplánu Columbia.

Ondřej Neff

Předpokládám, že se nedivíte, že sem tohle pletu. Samozřejmě že to hraje roli a že i tohle je politikum. Bylo by naivní až trapné se tvářit, že je to jinak. Z jiného důvodu by Donald Trump ženu na Měsíc necpal v předvolebním projevu. Jsem ten poslední, kdo by mu to vyčítal. Byl by hlupák, aby to neudělal. První ženě na Měsíci rád zamávám, ale hlavně se těším, až přestane být důležité, jestli je někdo žena nebo muž, černý nebo indián. Ukaž, co umíš, a je jedno, co jsi, tak by to mělo být a tak to není a ještě dlouho nebude.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.